Latanie samolotem na wakacje. To trzeba wiedzieć

Latanie samolotem na wakacje. To trzeba wiedzieć

Latanie samolotem jest tak popularne jak jazda autobusem, są jednak pewne różnice.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Odrobina fizyki

Reklama Reklama Amplifon

Pamiętacie ze szkoły, że im wyżej tym ciśnienie atmosferyczne jest ….? No właśnie jakie, wyższe, czy może niższe? Nad morzem teraz mamy hektopaskale w górach pewno też. Ludzie z gór jeżdżą nad morze , a ci znad morza w góry. I nikt się specjalnie ciśnieniem nie przejmuje. Jeśli lepiej oddycha ci się nad morzem, a w górach tracisz oddech, to loty nie są dla ciebie. Będziesz się źle czuł na wysokości przelotowej. Ciśnienie w samolocie jest utrzymywane na takim poziomie, jakbyś był w górach na wysokości od 2500 do 3000 metrów. I tym różni się samolot od autobusu.

Reklama Reklama MultiSport

Odrobina medycyny

Część pasażerów samolotów chętnie sięga po alkohol w czasie lotu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne. I wtedy krew łatwiej krąży i lepiej dotlenia organizm. Przy dłuższych lotach łyk alkoholu może nie wystarczyć, trzeba zaopatrzyć się w pończochy uciskowe i starać się ruszać. Kiedy można wstać, dobrze jest zrobić parę kroków i pozwolić naczyniom krwionośnym wyrównać ciśnienie. Dlatego niektórzy wybierają miejsce przy przejściu. Przed zaplanowaniem podróży samolotem dobrze jest zapytać swojego lekarza, co sądzi o tym pomyśle. Może lepiej pojechać pociągiem? Trwa dłużej, ale przy problemach z ciśnieniem tak jest bezpieczniej. Przed lotem dopasuj swoje lekarstwa do nowej sytuacji. To przykry widok, kiedy ludzie mdleją w samolocie.

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Maseczka

Maseczka chirurgiczna chroni innych przed twoimi patogenami w wydychanym powietrzu. Zatem jeśli jesteś niepewny czy nie masz jakiejś choroby układu oddechowego, to lepiej załóż maseczkę i nie zarażaj. Jednak nie wszyscy chcą dbać o współpasażerów. A na wakacje zwykle latamy czarterami. Nie ma gwarancji, że w nawiewach nie osadziły się patogeny. Zatem nie wiej sobie w twarz. Nie musisz się dodatkowo narażać na zakażenie. Wystarczy, że razem z tobą leci prawie 300 osób. Ktoś na pewno jest przeziębiony, bo koronawirusa reczej nie spotkasz. Wszyscy są zaszczepieni.

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Ubezpieczenie

A i pamiętaj, warto się solidnie ubezpieczyć. Jak już wydajesz tysiące, by przez tydzień chłodzić się klimatyzacją w hotelu, to nie żałuj dwóch setek na ubezpieczanie od pobytu w szpitalu. Ceny prywatnego leczenia turystów w szpitalu potrafią zrujnować. Czasami rachunki za pobyt w szpitalu za granicą to setki tysięcy złotych. W krajach Unii Europejskiej warto mieć aktualną EKUZ, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wtedy jesteś leczony tak jak miejscowi. O zasadach przeczytasz tutaj link

Reklama Reklama Gala Noworoczna Brukiewicz

Autobus i samolot

Są podobieństwa między autobusem i samolotem. W oby tych środkach transportu jest pełno bakterii i innych patogenów. Nic dziwnego, skoro i autobusy i samoloty są bez przerwy w ruchu. Pół godziny od wysadzenia pasażerów z samolotu i wprowadzenia na pokład nowych nie wystarczy, by te ciasne przestrzenie zostały oczyszczone i zdezynfekowane. Nie ma takich możliwości. Rękawiczki jednorazowe przy wsiadaniu pozwolą zachować czyściejsze dłonie, a później trzeba uważać i nie pakować brudnych paluchów do oka czy ust i używać nawilżanych chusteczek.

Wspólna toaleta

W samolocie zwykle są trzy toalety na około 300 podróżnych. Luksusu nie ma. Czyściej jest w tej publicznej na lotnisku, niż w tej samolotowej. Trzeba mieć ogromną wiarę w ludzi, że potrafią myć ręce, by dotykać tych różnych klamek i zasuwek. Z tego, że w toalecie w samolocie pachnie, wcale nie wynika, że jest tam naprawdę bezpiecznie.

Bagaż

Twój bagaż wędrował wśród tysięcy innych walizek po różnych taśmociągach, wózkach bagażowych, lukach w samolocie i później był poniewierany, zanim po locie został przez ciebie odebrany. Możesz teraz włożyć rękawiczki lub zdezynfekować rączkę. Zanim dotrzesz do hotelu, będzie się jeszcze poniewierał w autobusie. Bakterie i inne zarazki zwykle przenoszą się poprzez ręce.

Teraz już wiesz, jak się przygotować na wyjazd, by z wakacji za tysiące nie wrócić z chorobą. Zwiększ sobie szanse na udane wakacje.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera

Jak tanio jeździć vlakiem? Jízdenka na léto

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds