Bon senioralny: nowe wsparcie dla seniorów [kwota i kryterium dochodowe]

Bon senioralny: nowe wsparcie dla seniorów [kwota i kryterium dochodowe]

Minister ds. polityki senioralnej, Marzena Okła-Drewnowicz, ogłosiła w dniu 21 marca bieżącego roku, że projekt ustawy o systemie usług wspierających rodzinę w opiece nad seniorem jest gotowy do wpisu do wykazu prac legislacyjnych rządu. Najbardziej wyczekiwanym elementem tego projektu jest wprowadzenie bonu senioralnego, którego maksymalna wysokość dla osób powyżej 75. roku życia ma wynieść 2150 zł.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Bon senioralny: systemowe wsparcie osób starszych

„Jesteśmy społeczeństwem, które szybko się starzeje, dlatego musimy przyspieszyć w budowaniu polityki senioralnej. Dla mnie najważniejszym rozwiązaniem w bonie jest stworzenie systemu wsparcia dla osób starszych, które potrzebują wsparcia” – podkreśliła minister Okła-Drewnowicz. „Mówimy o wsparciu w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, pomocy w podstawowych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych, czy też zapewnieniu kontaktów z otoczeniem” – dodała.

Zobacz również: Bon Senioralny 2024: nowe świadczenie dla seniorów [wszystko, co już wiemy w jednym miejscu]

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Bon senioralny: dla kogo?

Bon senioralny będzie dostępny dla osób powyżej 75. roku życia, których rodziny są aktywne zawodowo i nie mają możliwości zabezpieczenia podstawowych potrzeb dnia codziennego seniora. Szacuje się, że w Polsce jest ponad pół miliona osób spełniających te kryteria.

Zobacz również: Seniorzy otrzymają 13. emeryturę. Szacunkowe kwoty 13. emerytury 2024 netto po uwzględnieniu składek i podatków [TABELA]

Bon senioralny: kryterium dochodowe

Przyznanie bonu będzie uzależnione od spełnienia kryteriów dochodowych. Według założeń projektu ustawy dochód seniora nie może przekraczać 5000 zł brutto. Dla rodziny seniora natomiast wysokość progu dochodowego zostanie uzależniona od jej liczebności. W przypadku 1-osobowego gospodarstwa dochód nie może – w obecnej wersji – przekraczać dwukrotności minimalnego wynagrodzenia, a w gospodarstwach wieloosobowych trzykrotności minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz również: Bezpłatne leki 65+ od kwietnia br. Jakie leki za darmo po 65 roku życia? [AKTUALNA LISTA + WYSZUKIWARKA]

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Bon senioralny: ile wyniesie?

Maksymalna wartość bonu ma wynosić połowę minimalnego wynagrodzenia, czyli 2150 zł. Kwota może być niższa, jeżeli beneficjent bonu będzie potrzebował mniejszej liczby godzin usługi wsparcia, niż przewidziana w ustawie.

Za organizację usług wsparcia dla seniorów odpowiadać będzie samorząd gminny, jednak „samorządy nie będą do tego rozwiązania dopłacały” – zapewniła minister Okła-Drewnowicz.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Bon senioralny: konsultacje społeczne

Planowane jest również przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, a następnie wyszkolenie około 90 tysięcy opiekunów. Pełne uruchomienie systemu bonu senioralnego jest planowane wstępnie na drugą połowę 2025 roku, a koszt wejścia w życie bonu jest szacowany na „kilka miliardów złotych”.

Zobacz również: LISTA POLSKICH LEKÓW to niższe wydatki w aptekach: sprawdź swój lek w prostej wyszukiwarce


Jeżeli interesują Cię informacje na temat bonu senioralnego, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


 

Redakcja
CATEGORIES
Share This