Bon Senioralny 2024: nowe świadczenie dla seniorów [wszystko, co już wiemy w jednym miejscu]

Bon Senioralny 2024: nowe świadczenie dla seniorów [wszystko, co już wiemy w jednym miejscu]

Wkrótce pojawi się nowe wsparcie dla osób starszych, które napotykają trudności w codziennym, samodzielnym funkcjonowaniu. Bon senioralny to świeża inicjatywa, mająca na celu wsparcie seniorów oraz ich pracujących członków rodziny.

Dokładnie przysłuchujemy się wypowiedziom Marzeny Okły-Drewnowicz, ministry ds. polityki senioralnej, która odpowiada za ten projekt. Oto co już wiemy na temat nowego świadczenia.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Data pierwszej publikacji wpisu: 22 lutego 2024
Data aktualizacji: 4 marca 2024

Bon senioralny: co to jest?

Projekt Bonu Senioralnego został przedstawiony przez Platformę Obywatelską w ramach programu „100 Konkretów”. Realizację tego projektu powierzono minister ds. polityki senioralnej, Marzenie Okle-Drewnowicz.

Bon senioralny ma wspierać osoby pracujące, które angażują się w opiekę nad swoimi starzejącymi się rodzicami. Działanie to ma pomóc np. 45-latom w kontynuowaniu swojej pracy zawodowej, eliminując konieczność rezygnacji z niej z powodu opieki nad bliskimi.

W starzejącym się społeczeństwie każda para rąk do pracy staje się niezwykle cenna, wspierając system podatkowy i składkowy, który finansuje m.in. emerytury. A tego rodzaju wsparcie z ekonomicznego punktu widzenia najwyraźniej się opłaca.

Drugim istotnym celem jest deinstytucjonalizacja opieki, co oznacza w praktyce opóźnienie konieczności przenoszenia seniorów do placówek opiekuńczych, takich jak domy opieki społecznej. Celem jest utrzymanie seniorów w ich naturalnym środowisku, czyli w domu, tak długo, jak to tylko możliwe.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: ostateczna potwierdzona podwyżka 12,12 proc. [TABELA NETTO]

Reklama Reklama PolisyTravel

Przydzielanie bonu senioralnego: procedura

Procedura ma być sprawna, bez zbędnych formalności. Minister Marzena Okła-Drewnowicz w wywiadzie dla Dziennika Gazeta Prawna zapowiedziała, że chce, aby procedura przydzielania bonu senioralnego została oparta o istniejący system ośrodków pomocy społecznej, pracowników socjalnych, lekarzy i opiekunów, eliminując tym samym zbędne formalności.

Rząd planuje, aby bon senioralny był przyznawany rodzinom seniorów, a środki były przekazywane do samorządów. Samorządy będą odpowiedzialne za realizację pomocy, samodzielnie lub poprzez współpracę z fundacjami, stowarzyszeniami lub firmami prywatnymi.

Zobacz również: Emerytura 2024: najważniejsze informacje [przewodnik dla przyszłego emeryta]

Reklama Reklama SU Bałtyk

Wysokość bonu senioralnego 2024

Wysokość bonu senioralnego ma zostać powiązana z wysokością płacy minimalnej, a maksymalna kwota tego świadczenia może wyniesie 50 procent minimalnego wynagrodzenia.

Bon senioralny – ile wyniesie?

Biorąc pod uwagę aktualne dane – od stycznia 2024 roku płaca minimalna wzrosła do 4 242 zł, a planowane jest kolejne zwiększenie od 1 lipca do kwoty 4 300 zł brutto – maksymalna wysokość bonu senioralnego to 2150 zł brutto, jeżeli rozwiązanie wejdzie w drugiej połowie 2024 roku.

Rząd decydując się na powiązanie kwoty bonu senioralnego z wysokością płacy minimalnej, stara się uniknąć problemów wynikających ze sztywnych kwot wsparcia i negatywnych konsekwencji braku waloryzacji świadczeń. Przykładem takiego problemu jest zasiłek pogrzebowy, który przez wiele lat nie był podnoszony.

Zobacz również: Kolejka do sanatorium 2024. Długość kolejki w poszczególnych województwach: aktualne dane [PRZEGLĄD]

Kryteria przyznawania bonu senioralnego

Kryteria przyznawania bonu senioralnego będą obejmować przede wszystkim wiek, zaczynając od osób w wieku 75 lat i starszych, a następnie stopniowo obejmując również młodszych seniorów. Prawdopodobnie nie będzie wymagane posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – czytamy w DGP.

Zobacz również: Dodatki do emerytury 2024: pełne zestawienie świadczeń dla seniorów [RAPORT]

Realizacja bonu senioralnego

Bon senioralny nie będzie wypłacany w formie gotówki. Zamiast tego, środki będą przekazywane do samorządów, które będą miały kontrolę nad ich efektywnym wykorzystaniem. Samorządy będą miały możliwość świadczenia pomocy samodzielnie lub delegowania tego zadania do fundacji, stowarzyszeń lub firm prywatnych.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że już dziś opieka w Domach Pomocy Społecznej (DPS), opieka w miejscu zamieszkania oraz usługa sąsiedzka (również nowe świadczenie) to zadania własne gmin, realizowane przez władze samorządowe.

Zobacz również: Emerytura 2024: kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Terminy od których zależy wysokość emerytury [kalendarz dla przyszłych emerytów]

Bon dla seniora – katalog usług w ramach bonu senioralnego

Szczegóły dotyczące katalogu usług objętych bonem senioralnym nie są jeszcze znane. Niemniej jednak można się spodziewać, że obejmą one pomoc w podstawowych czynnościach życia codziennego, takich zakupy, przygotowywanie posiłków, sprzątanie, wsparcie przy czynnościach higienicznych, spacery i wspólne spędzanie czasu.

Bon senioralny 2024: terminy

Jak zapowiada minister ds polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz prace nad projektem ustawy o bonie senioralnym oraz programem są na finiszu, a oba dokumenty mają być gotowe na 100 dni rządu. Z tymi projektami ministra ruszy w Polskę, aby przeprowadzić szeroko zakrojone konsultacje społeczne.

2024 rok ma być także czasem na przygotowanie kadr, które będę potrzebne, aby bon senioralny mógł być realizowany w praktyce.

Marzena Okła-Drewnowicz szacuje, że docelowe koszty programu „Bon senioralny” sięgną miliardów złotych, ale nie zdradza dokładnych kwot, ponieważ rozmowy z ministrem finansów nie zostały zakończone. Środki na bon senioralny mają być przewidziane w budżecie na 2025 rok.

Bon senioralny – podsumowanie

Bon Senioralny to nowa forma wsparcia dla osób starszych, mająca na celu ułatwienie im codziennego funkcjonowania we własnym domu oraz wsparcie ich rodzin. Inicjatywa ta wesprze osoby pracujące, aby mogły kontynuować swoją aktywność zawodową, nie rezygnując z niej z powodu opieki nad seniorami. Natomiast seniorom pozwoli pozostać w swoim domu jak najdłużej.


Jeżeli interesują Cię informacje na temat bonu senioralnego, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Nauka w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Online (UTW APS) z rabatem dla czytelników „Gazety Senior”

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds