Procentowa waloryzacja emerytur w 2024 roku

Procentowa waloryzacja emerytur w 2024 roku

Tym razem tylko procentowa waloryzacja emerytur. Rząd ma w budżecie na ten cel 43 miliardy złotych.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Tort

Jaki jest ten waloryzacyjny tort, wiemy od czasu zatwierdzenia budżetu. Zostały w ministerstwie oszacowane wpływy do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i wydatki na emerytury. Wysoka inflacja sprawiła, że waloryzacja będzie 12,12%. To oznacza, że te 43 miliardy złotych zostaną rozdzielone według wskaźnika procentowego. Chociaż chleb i bułki podrożały dla wszystkich o tyle samo, to ubodzy dostaną 200 złotych a bogaci ponad 700. Tak to bywa, gdy bogaci kroją tort biednym.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Inflacja

W 2023 roku nastąpił wzrost kosztów utrzymania w gospodarstwach emeryckich. Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny, w gospodarstwach emeryckich w 2023 roku inflacja wyniosła 11,9%. Ta inflacja to są jednak konkretne pieniądze. Ceny i koszty utrzymania wzrosły wszystkim, jednak w zależności od struktury wydatków dolegliwość wzrostu kosztów utrzymania bywa różna. Wzrost cen kawioru i usług w SPA nie dotyczy wszystkich. Zwykle tak jest, że emeryci korzystający ze SPA i kurortów nie muszą martwić się wzrostem cen bułek, masła i płatków owsianych.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Procentowa waloryzacja

Waloryzacja ma powodować dostosowanie otrzymywanych zasiłków do wzrostu kosztów utrzymania. Tyle teoria. W praktyce już jest inaczej. Miała powodować, że wzrost cen nie spowoduje spadku standardu życia emerytów. Tymczasem przez ostatnie 6 lat systematycznie wzrastała ilość emerytów, którzy otrzymują świadczenie mniejsze od najniższej płacy. Mówiąc wprost, waloryzacja nie zapewniała utrzymania standardu życia emerytów. Gdy rząd PiS zorientował się, że może stracić swoich wyborców, dołożył 13, a później i 14. Te propagandowe zabiegi nie naprawiły systemu waloryzacji świadczeń.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Ponad 9 milionów emerytów i rencistów

W Polsce jest trochę ponad 9 milionów emerytów i rencistów. Zdecydowana większość z nich, bo prawie 90% otrzymuje zasiłki emerytalne w wysokości poniżej najniższej płacy. Obecnie najniższa płaca to 4242 złote miesięcznie i 27,70 złotego na godzinę. To żonglerka procentami przy waloryzacji pozwala na to, że stosunkowo niewielki procent emerytów otrzymuje waloryzacje odpowiadające wzrostowi kosztu utrzymania.

GUS i ZUS

Obie te instytucje państwowe publikują opracowania dotyczące emerytur z niemal rocznym poślizgiem. W listopadzie 2023 GUS opublikował dane o emeryturach za 2022 rok. tutaj link
ZUS potrzebuje trochę mniej czasu i już we wrześniu można zapoznać się z ogólnodostępną informacją o strukturze rent i emerytur wypłacanych przez ten organ. tutaj link
Każdy może sobie pobrać ze stron internetowych te informacje i wyrobić sobie własny pogląd.

W opracowaniu GUS czytamy:

3.1 Dochody gospodarstw domowych emerytów i rencistów

W 2022 r. w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów zanotowano przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę w wysokości 2 238,62 zł (w gospodarstwach domowych; emerytów – 2 281,26 zł, rencistów – 1 809,03 zł). Przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę, którym dysponowały gospodarstwa domowe emerytów, był o 31,47 zł wyższy od przeciętnego dochodu w zbiorowości wszystkich gospodarstw domowych w Polsce (2 249,79 zł)3. W gospodarstwach domowych emerytów i rencistów, pomimo nominalnego wzrostu, przeciętny miesięczny realny dochód rozporządzalny na 1 osobę w 2022 r. obniżył się o 4,3% w stosunku do roku poprzedniego (w gospodarstwach emerytów – spadek o 4,7%, w gospodarstwach rencistów – spadek o 2,2%), natomiast w gospodarstwach domowych ogółem zanotowano realny spadek dochodu rozporządzalnego o 2,6%.

Przeciętne miesięczne świadczenia emerytalno-rentowe brutto w 2022 roku z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych wyniosły 2 869,65 zł (wzrost o 9,4%), w tym z ZUS – 2 789,89 zł (wzrost o 9,2%), z MON – 4 251,81 zł (wzrost o 8,1%), z MS – 4 578,85 zł (wzrost o 8,2%), z MSWiA – 4 226,29 zł (wzrost o 7,3%). Natomiast w KRUS przeciętna wartość świadczenia emerytalno-rentowego ukształtowała się na poziomie 1 500,52 zł (wzrost o 5,0%).

Rok 2023

Za nami rok 2023 z wysoką 12% inflacją. Stąd wniosek, że poziom życia 90% emerytów uległ dalszemu pogorszeniu. Wszystko wskazuje na to, że tak długo jak będzie wysoka inflacja, emeryci będą tracili. Trzeba pamiętać, że oszczędności w banku także tracą na wartości.

Przed większością emerytów trudne lata. Wróci VAT na żywność i wzrosną ceny energii, mocno będzie wzrastało komorne. Niestety za błędne decyzje ekonomiczne z ostatnich 6 lat najwięcej zapłacą emeryci o niskich emeryturach.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2024: ostateczna potwierdzona podwyżka 12,12 proc. [TABELA NETTO]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds