Jak ułatwić sobie opiekę nad osobą starszą leżącą: lista pomocnych sprzętów i akcesoriów

Jak ułatwić sobie opiekę nad osobą starszą leżącą: lista pomocnych sprzętów i akcesoriów

Opieka nad osobą starszą leżącą to zadanie wymagające zarówno empatii, jak i organizacji. Ważne jest zapewnienie odpowiedniej higieny, aktywności dostosowanej do możliwości, a także zadbanie o dobrostan psychiczny w tej trudnej sytuacji. Niełatwo jest to wszystko pogodzić, dlatego warto skorzystać zarówno z aktualnej wiedzy medycznej, jak i nowoczesnych rozwiązań. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zorganizować opiekę nad osobą starszą leżącą w sposób efektywny i przyjazny dla obu stron.

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Kluczowa rola otoczenia i higieny

Otoczenie i higiena osoby starszej są kluczowe dla zapewnienia jej komfortu i bezpieczeństwa. Przygotowanie domu, zwłaszcza pokoju, w którym będzie przebywała, odgrywa istotną rolę. W miarę możliwości warto zorganizować dla niej osobną przestrzeń, w której znajdą się wszystkie niezbędne rzeczy osobiste. Posiadanie własnego pokoju pozwala zachować trochę prywatności, jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki do rekonwalescencji.

Zobacz również: Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r. Przegląd nowości i korzyści dla pacjentów

Niezbędne sprzęty dla komfortu seniora i opiekuna

Niezbędne sprzęty, które powinny znaleźć się w tym pokoju, to przede wszystkim łóżko rehabilitacyjne sterowane elektrycznie na pilota. Jest to urządzenie, które bardzo ułatwia codzienne czynności, zwłaszcza osobom leżącym, które mają trudności z samodzielnym wstawaniem lub zmianą pozycji. Łóżko tego typu umożliwia regulację wysokości oraz kąta zagłówka, a także pozwala przetransportować pacjenta do innego pomieszczenia.

Dla zapewnienia wygody zarówno pacjentowi, jak i opiekunowi, nieocenionym pomocnikiem będzie stolik przyłóżkowy. Taki profesjonalny stolik oferuje odpowiednią powierzchnię do spożywania posiłków, czytania, pisania czy korzystania z tabletu. Posiada regulowany blat oraz kółka z hamulcem, co umożliwia łatwe przesuwanie i blokowanie w wybranym miejscu. Dodatkowe obramowanie zapobiega zsuwaniu się przedmiotów z powierzchni stolika.

Niezastąpionym elementem wyposażenia każdego opiekuna jest tzw. łatwoślizg, czyli specjalna chusta ułatwiająca przenoszenie chorego. Dzięki swojej wysokiej wytrzymałości i właściwościom ślizgowym, umożliwia bezproblemowe przesuwanie i obracanie ciężkiej i bezwładnie leżącej osoby. Jest tak wytrzymały, że może być używany jako nosidło do przekładania chorych pomiędzy łóżkami. To proste i ekonomiczne rozwiązanie, które pomaga uniknąć kontuzji u opiekuna i ułatwia codzienne czynności opieki nad pacjentem. Stosowane jest także w szpitalach.

Zobacz również: Odkryj magię tlenoterapii w domowym zaciszu! [koncentrator tlenu do domowego użytku]

Ułatwienie codziennej higieny osoby leżącej

Codzienna higiena jest kluczowa dla zapewnienia nie tylko zdrowia skóry seniora, ale także jego komfortu psychicznego. Dostępne na rynku różnorodne produkty higieniczne ułatwiają wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych.

Nawilżane chusteczki, specjalne podkłady oraz baseny do mycia głowy z prysznicem są tylko kilkoma z wielu dostępnych opcji. Baseny do mycia głowy, wyposażone w otwór na wodę, mogą pomieścić aż 8 litrów płynu i można je łatwo używać na łóżku lub krześle, wystarczy umieścić miskę pod głową. Basen można nadmuchać za pomocą dedykowanej pompki.

Przydatne mogą okazać się myjki jednorazowe nasączone żelem myjącym lub mydłem. Są one łatwe w użyciu – wystarczy je zwilżyć wodą i delikatnie oczyścić ciało chorego. Mogą być stosowane zarówno doraźnie, na przykład po posiłku lub zmianie pieluchy, jak i profilaktycznie, zwłaszcza latem, kiedy może grozić powstanie odparzeń.

Jednak nic nie zastąpi przyjemności, jaką daje kąpiel pod prysznicem. Dzięki specjalnemu wózkowi prysznicowo-toaletowemu, nawet osoby z ograniczoną mobilnością mogą cieszyć się kąpielą. Wózek ten pełni funkcję prysznicową, transportową i toaletową, wyposażony został w pojemnik sanitarny pod siedziskiem oraz cztery obrotowe koła. Jego konstrukcja umożliwia również najechanie na sedes.

Zobacz również: Program „Aktywny Samorząd” 2024: zasady dofinansowania. Jak złożyć wniosek o wózek elektryczny?

Skuteczna profilaktyka odleżyn

W przypadku pacjentów leżących, jednym z najczęstszych wyzwań są odleżyny. Materace przeciwodleżynowe, zwłaszcza te wyposażone w kompresor mogą pomóc im zapobiec. Dzięki cyklicznej zmianie punktów podparcia osoby leżącej, minimalizują one nacisk na najbardziej narażone na odleżyny części ciała. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć bądź zminimalizować uszkodzenia skóry i tkanek miękkich. Materace te mogą być wykorzystywane zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu odleżyn do I stopnia.

Pomocna jest także poduszka ortopedyczna. Takie poduszki są stosowane także w łagodzeniu bólów stawów kolanowych czy po endoplastyce stawów biodrowych. Jej odpowiedni kształt pozycjonuje miednicę, biodra, a dzięki fizjologicznemu ułożeniu stawów i poprawie krążenia w kończynach dolnych, poduszka redukuje napięcie, ból i zmęczenie kończyn dolnych. Co więcej taką poduszkę można rozłożyć na pół i użyć do profilaktyki przeciwodleżynowej odciążenia kończyn dolnych.

Zobacz również: Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ 2024]

Zadbaj o siebie – unikaj wypalenia

Złota zasada opieki nad osobami starszymi lub niesamodzielnymi to pomoc, ale nie wyręczanie. Opiekunowie, zwłaszcza ci bliscy, którzy nagle stanęli przed takim wyzwaniem, często popełniają błąd, starając się wyręczać swoich podopiecznych we wszystkim. Jednak warto pamiętać, że jeśli chory wyraża chęć wykonania jakiejś czynności samodzielnie, warto mu na to pozwolić, nawet jeśli zajmie to więcej czasu lub efekt nie będzie doskonały. Nawet te skrawki samodzielności przynoszą poczucie niezależności i mają pozytywny wpływ na psychikę chorego.

Warto także pamiętać o własnym zdrowiu psychicznym i fizycznym, aby skutecznie wykonywać codzienne obowiązki. Opieka nad seniorem, osobą niesamodzielną może być bardzo wyczerpująca, dlatego ważne jest rozpoznanie objawów wypalenia opiekuna, takich jak problemy ze snem, bóle głowy czy obniżenie samooceny. W przypadku wystąpienia tych symptomów, warto skonsultować się z lekarzem i poszukać wsparcia wśród innych osób, które mogą czasami przejąć opiekę nad seniorem, dbając zarówno o niego, jak i zdrowie oraz dobre samopoczucie opiekuna.

Timago.com to miejsce, gdzie znajdziesz wysokiej jakości sprzęt i rozwiązania ułatwiające opiekę nad osobą niesamodzielną, a doświadczony zespół służy fachowym doradztwem. Zadbaj o swojego podopiecznego i siebie już dziś! Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 


Jeżeli interesują Cię informacje na temat opieki nad osobami niesamodzielnymi, syndrom wypalenia opiekuna etc. zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco!  Zapisz się do Newslettera


 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds