Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ 2023]

Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ 2023]

Korzyści płynące z aktywnego stylu życia seniorów z niepełnosprawnościami można mnożyć. Spacery, serdeczne spotkania towarzyskie, niezapomniane odwiedziny u bliskich, przejmujące wizyty w kinach i teatrach są nie tylko przyjemne, ale przede wszystkim zbawienne dla zdrowia psychicznego. Spędzanie czasu w sposób aktywny to klucz do szczęśliwego życia seniora.

Dlatego dziś skoncentrujemy się na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych, konkretnych przykładach wózków inwalidzkich dostępnych na rynku oraz możliwościach ich sfinansowania z pomocą Narodowego Funduszu Zdrowia. Bo warto pozostać aktywnym.

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wózki inwalidzkie – kategorie

Nowoczesne, wytrzymałe wózki inwalidzkie są idealnym towarzyszem osób z niepełnosprawnościami. Odpowiadają na największe obciążenia i pozwalają cieszyć się pełnią życia bez względu na ograniczenia. Wózki inwalidzkie są dziś obszerną kategorią produktów, można je podzielić na wózki ręczne (stalowe i aluminiowe), aktywne oraz elektryczne.

Wózki ręczne są wygodne i stabilne dla użytkownika. Trudno taki wózek przewrócić, bo z reguły jest cięższy niż wózek aktywny, przez to samodzielne poruszanie się nim jest nieco trudniejsze. Choć tu z pomocą śpieszą dużo lżejsze wózki aluminiowe. Wózki tego typu są produkowane seryjnie, więc ich cena jest przystępna, a w dodatku można skorzystać z dofinansowana NFZ.

Wózki aktywne są często dopasowywane do indywidualnych potrzeb pacjenta, ponieważ mają zapewnić największą swobodę ruchów i służyć aktywnej rehabilitacji. Jednak ta wymaga od pacjenta wprawy i większego wysiłku. Wózki aktywne są bardzo lekkie, ale przez to mniej stabilne – łatwiej o wywrotkę.

Chcąc pozostać jak najdłużej samodzielnym, warto zdecydować się na wózek elektryczny. Jest on również dobrym rozwiązaniem dla opiekunów, którzy nie mogą się zanadto przeciążać. Wózki elektryczne, jak i skutery powoli wpisują się w polski krajobraz, a osoby z niepełnosprawnościami coraz chętniej z nich korzystają, także dzięki dostępnym możliwościom dofinansowania z NFZ, MOPS, PFRON czy trzeciego sektora (fundacje i stowarzyszenia).

Zobacz również: Dofinansowanie skutera lub elektrycznego wózka inwalidzkiego [wnioski do 31 sierpnia]

Przy zakupie wózka inwalidzkiego należy wziąć pod uwagę wiele kryteriów m.in. potrzeby seniora, budżet, poziom dofinansowania oraz potrzeby opiekuna. Nie ulega jednak wątpliwości, że w kontekście aktywnego spędzania czasu takie akcesorium jest po prostu niezbędne.

Wózki aluminiowe od TIMAGO

PREMIUM-TIM aluminiowy wózek inwalidzki klasy premium

PREMIUM-TIM aluminiowy wózek inwalidzki z łamanym oparciem

To wyjątkowo lekki, poręczny wózek na aluminiowej ramie o wadze od 13,5 kg. Można go łatwo złożyć, bez problemu podnieść i przenieść. Nowoczesny design łączy się tu z wygodą i bezpieczeństwem. Wózek posiada łamane oparcie z poduszką, a odpinana przewiewna tapicerka ułatwia utrzymanie go w czystości. Zapewniono tu ergonomiczne siedzisko i pas bezpieczeństwa dla użytkownika. Został także wyposażony w podłokietnik z funkcją odchylenia oraz uchylne i zdejmowane podnóżki.

 

Wózek wyposażony jest w przednie kółka o średnicy 6”, tylne koła 22” z szybkozłączką, co ułatwia szybki demontaż oraz w regulowane kółka antywywrotne. Opiekun może korzystać z dodatkowych hamulców. Dostępny jest w dwóch wersjach tapicerki: czarno-niebieskiej i czarno-bordowej, z kieszenią na drobiazgi w obu wariantach. Przeznaczony jest dla użytkowników do 100 kg. Doskonale radzi sobie zarówno w mieszkaniu, jak i w terenie.

Więcej informacji o wózku inwalidzkim PREMIUM-TIM 

EXCLUSIVE-TIM aluminiowy wózek inwalidzki klasy premium

EXCLUSIVE-TIM aluminiowy wózek inwalidzki z łamanym oparciem

Obok wszystkich zalet modelu PREMIUM-TIM wózek inwalidzki EXCLUSIVE-TIM ma nieco większe koła (odpowiednio 24″ i 8″). Może być stosowany u cięższych pacjentów – aż do 115 kg, ale sam wózek jest bardzo lekki i waży zaledwie 13,7 kg. EXCLUSIVE-TIM to wyjątkowo nowoczesny design – rama o sportowym charakterze w pięknym, czerwonym kolorze, który wyróżnia go spośród klasycznych srebrnych modeli. Na oparciu i kołach zamontowano odblaski, aby użytkownik był widoczny po zmroku. Wózek ten będzie odpowiedni dla osób po amputacji kończyn.

Więcej informacji o wózku inwalidzkim EXCLUSIVE -TIM

Dofinansowanie NFZ wózek aluminiowy 2023

Od stycznia 2023 r. obowiązują nowe zasady refundacji wyrobów medycznych. Dobra wiadomość jest taka, że znacznie podwyższono dopłaty do wózków aktywnych i elektrycznych.

Nowym rozwiązaniem jest także możliwość wypisania zlecenia na wózek aluminiowy przez lekarza POZ, co do tej pory było zarezerwowane tylko dla lekarza specjalisty. Wizyta u swojego lekarza rodzinnego to dziś najszybsza ścieżka do nabycia lekkiego nowoczesnego wózka inwalidzkiego. W przypadku ręcznego wózka aluminiowego dofinansowanie NFZ wynosi aktualnie 1700 zł, a pacjent nie dopłaca do sprzętu ani złotówki. Z dofinansowania mamy prawo korzystać raz na 5 lat.

Zobacz również: Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

Aby cieszyć się nowym wózkiem aluminiowym, trzeba zgłosić się do lekarza POZ, który wystawi zlecenie na ten wyrób medyczny (kod na taki wózek w systemie refundacji to P. 127A). Ze zleceniem należy udać się do sklepu medycznego, gdzie wózek zostanie wydany w zamian za prawidłowo wypełnione zlecenie.

Chcesz o coś dopytać? Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 

Poradnik opracowany został we współpracy z firmą Timago dystrybutorem i producentem sprzętu medycznego.


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Dofinansowanie wózka lub skutera z napędem elektrycznym. Program Aktywny Samorząd 2023 [wniosek do 31 sierpnia!]

Urządzenia i produkty pomocne w codziennej opiece nad seniorem [DLA OPIEKUNA]

Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

Aparat CPAP na bezdech senny [działanie, zasady refundacji 2023]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds