Dofinansowanie wózka lub skutera z napędem elektrycznym. Program Aktywny Samorząd 2023 [wniosek do 31 sierpnia!]

Dofinansowanie wózka lub skutera z napędem elektrycznym. Program Aktywny Samorząd 2023 [wniosek do 31 sierpnia!]

Wraz z początkiem 2023 zmianie ulegają wysokości dofinansowań przyznawanych w ramach programu „Aktywny samorząd”. Ulgę w portfelu odczują osoby z niepełnosprawnościami zarówno seniorzy, jak i studenci. Wyższe stawki pomogą sfinansować zakup sprzętu niezbędnego do sprawniejszego funkcjonowania. Przyjrzyjmy się, jakie sprzęty uzyskają wparcie, na jaki poziom refundacji możemy liczyć i jakiego rodzaju ułatwienia przygotowano dla aplikujących w 2023 r. 

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Co obejmuje program „Aktywny samorząd” w 2023 roku?

Program „Aktywny samorząd” pomaga uzyskać dofinansowanie zakupu sprzętu lub dostępu do edukacji osobom z niepełnosprawnością umiarkowaną, lub znaczną. Dzięki programowi możemy uzyskać fundusze na cele takie jak:

 • zakup oprzyrządowania do samochodu,
 • zdobycie prawa jazdy,
 • zakup sprzętu elektronicznego,
 • pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego lub protezy,
 • zakup wózka lub skutera inwalidzkiego z napędem elektrycznym,
 • pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej,
 • pomoc w uzyskaniu wykształcenia wyższego.

Wsparcie finansowe może zwiększyć komfort życia i pomóc włączyć się w nurt pracy, edukacji i życia społecznego. Z budżetu programu „Aktywny samorząd” zostają pokryte nie tylko zakupy sprzętu medycznego, ale również edukacja i rozwój osób niepełnosprawnych, co ma zwiększyć szanse młodych na rynku pracy.

Obok ważnych założeń programu w 2023 takich jak likwidacja bariery transportowej (obszar A), likwidacja barier w dostępie do społeczeństwa informacyjnego (obszar B), pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (obszar D), jest likwidacja barier w poruszaniu się (obszar C). Prześledźmy zasady przyznawania wsparcia na przykładzie osoby chcącej starać się o dofinansowanie zakupu wózka lub skutera z napędem elektrycznym.

Jak wybrać łóżko rehabilitacyjne, ceny oraz dofinansowanie: Elektryczne łóżko rehabilitacyjne Timago – wszystko, co musisz wiedzieć jako opiekun. 

Wniosek o dofinansowanie wózka lub skutera elektrycznego

W obszarze C — likwidacja barier w poruszaniu się — można starać się m.in. o zakup wózka inwalidzkiego elektrycznego lub skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.

Wnioski można składać od 1 marca 2023.

Elektryczny wózek inwalidzki na dużych kołach Electric-TIM I

Jest kilka sposobów na złożenie wniosku, ale zdecydowanie łatwiejszą jest wykorzystanie kreatora wniosków online w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Dzięki złożeniu wniosku online nie musimy nawet wychodzić z domu, aby dopełnić całej procedury.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z pomocy mobilnej asystentki osoby niepełnosprawnej lub kontakt z infolinią.

Osoby preferujące kontakt osobisty wciąż, może udać się do punktu informacyjnego SOW lub skorzystać z pomocy pracownika PFRON, który pomoże wypełnić wszystkie formalności. Wsparcie dostępne jest we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON.

Metoda złożenia wniosku nie wpływa na termin jego rozpatrywania, w każdym przypadku wniosek będzie rozpatrywany tak samo. Jednak preferowanym tzn. punktowanym w tym roku rozwiązaniem jest złożenie wniosku online, o czym więcej w dalszej części artykułu.

Więcej na temat refundacji: Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

Aktywny Samorząd — wysokość wsparcia 2023?

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od ilości zdobytych punktów. Każdy wniosek jest rozpatrywany merytorycznie, po czym przyznawane są punkty. Maksymalna ilość punktów, jakie możemy uzyskać to 100. Ilość punktów jest przyznawana na podstawie licznych kryteriów m.in takich jak:

 • stopień niepełnosprawności,
 • zatrudnienie,
 • poszkodowanie na skutek działania żywiołów lub działań losowych w 2022/2023,
 • termin złożenia wniosku.

Na rok 2023 przeznaczono 219,68 mln zł, co jest kwotą wyższą niż w poprzednich latach. W 2022 budżet programu wynosił tylko 199,57 mln zł. W zależności od rodzaju sprzętu, na którego zakup chcemy otrzymać dofinansowanie, możemy liczyć na różne kwoty z funduszu.

Osoby, które ubiegają się o zakup wózka elektrycznego, mogą uzyskać finansowanie do 17 600 zł. Kwota ta może zostać podwyższona, jeśli taką rekomendację wyda ekspert PFRON do nawet 27 500 zł.

Wniosek o dofinansowanie zakupu wózka inwalidzkiego lub skutera. Terminy

Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia 2023. Do tej daty musi wpłynąć nasz wniosek np. na wózek lub skuter z napędem elektrycznym, aby dofinansowanie zostało przyznane. Maksymalny czas na rozliczenie dofinansowania i wypłacenie środków mija 31.08.2024, lecz wypłata może mieć miejsce wcześniej.

Dodatkowe punkty — kryteria

Ilość punktów, które otrzymamy, możemy w prosty sposób zwiększyć, co przełoży się na wysokość przyznanego nam dofinansowania. Złożenie wniosku w pierwszym półroczu 2023 zwiększa automatycznie ilość punktów bazowych o 5. Dużym atutem jest złożenie wniosku przy pomocy profilu zaufanego. Liczba dodatkowych punktów bazowych przy wyborze takiego rozwiązaniu wynosi 10 – należy jednak zaznaczyć, że to jednorazowy bonus.

Program aktywny samorząd 2023 pozwala na otrzymanie dofinansowania na zakup niezbędnego sprzętu dla osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Więcej informacji na temat wsparcia z programu „Aktywny Samorząd 2023” znajdziesz TUTAJ.

Poradnik opracowany został we współpracy z firmą Timago dystrybutorem i producentem sprzętu medycznego.

Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco!  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ 2023]

Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

Urządzenia i produkty pomocne w codziennej opiece nad seniorem [DLA OPIEKUNA]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds