Dni Seniora, senioriady, targi seniora i święta seniorów. KALENDARZ wydarzeń senioralnych. Co, gdzie, kiedy?

Dni Seniora, senioriady, targi seniora i święta seniorów. KALENDARZ wydarzeń senioralnych. Co, gdzie, kiedy?

Szczegółowy Kalendarz Dni Seniora, Targów Seniora, Sportowych zmagań emerytów – senioriady i olimpiady, oraz oficjalnych świąt senioralnych. Wydarzenia uporządkowane tematycznie, daty informacje o organizatorach i uroczystościach towarzyszących. Sprawdź, co, gdzie i kiedy! [KALENDARZ]

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Święta seniorów

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, Dzień Dziadka dzień później 22 stycznia. Tego święta nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych, z angielskiego The International Network for the Prevention of Elder Abuse, to z kolei święto obchodzone 15 czerwca. Ustanowione zostało ono z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych. Jego celem, tak jak i pozostałych świąt seniorskich, jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby starsze. Podczas obchodów święta mówi się przede wszystkim o braku szacunku w stosunku do osób starszych, wykluczeniu, zaniedbywaniu, pozbawieniu godności, wykorzystywaniu czy przemocy.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, z angielskiego International Day of Older Persons to święto obchodzone 1 października. Ustanowione zostało ono przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. wskutek listu otwartego z dnia 24 lutego 1990 r. napisanego przez Ogólnopolską Radę Obchodów Roku Seniora. Zwrócono się wówczas z apelem o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, których celem będzie niesienie pomocy oraz radości osobom starszym. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ma także pozwalać na aktywne włączanie się seniorów w życie innych pokoleń. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problematyki starości.

Europejski Dzień Seniora

Europejski Dzień Seniora obchodzony jest 20 października. Święto to zostało ustawione wiele lat temu w celu zwrócenia uwagi na problemy seniorów w każdej dziedzinie życia. Tak jak i w przypadku Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, jego zadaniem jest przybliżenie społeczeństwu pojęcia starości oraz zmagań, z jakimi muszą borykać się osoby starsze każdego dnia.

Ogólnopolski Dzień Seniora

Ogólnopolski Dzień Seniora to święto, które obchodzimy 14 listopada. Inicjatywa jego powstania pojawiła się na początku XXI wieku i była polską, lokalną odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Celem święta jest docenienie przez pozostałe pokolenia ogromnej roli seniorów w naszym społeczeństwie, zwiększenie integracji międzypokoleniowej oraz coroczne popularyzowanie udziału osób starszych w życiu ekonomicznym, społecznym i kulturalnym. Ogólnopolski Dzień Seniora organizowany jest zarówno w większych miastach, jak i mniejszych wsiach.

Dni Seniora w polskich miastach [KALENDARZ]

Dni Seniora to coraz bardziej popularne wydarzenia dla emerytów organizowane zarówno w większych, jak i mniejszych polskich miastach. Ich ideą jest podkreślenie tego, jak ważne są osoby starsze dla pozostałych pokoleń. Pomimo tego, że sytuacja z pandemią związana z ostatnimi latami nieco zahamowała rozwój wydarzeń, w tym roku wszystkie zaplanowane Dni Seniora odbyły się według planu. Seniorzy są spragnieni spotkań twarzą w twarz, dlatego obchody cieszą się ogromną popularnością! Jakie Dni Seniora mają już swoją tradycję?

Łódzkie Senioralia

Łódzkie Senioralia odbywają się na przełomie maja i czerwca. Z reguły są to dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów przygotowanych przez Urząd Miasta i partnerów, które rozpoczyna uroczysta inauguracja przy ul. Piotrkowskiej. W 2022 r. odbyła się VIII edycja wydarzenia w tradycyjnej stacjonarnej formule. Wydarzenie zgromadziło tłumy emerytów.

Lubelskie Dni Seniora

Wydarzenie odbywa się w czerwcu. Wśród atrakcji adresowanych do osób 60+ dominują aktywności na świeżym powietrzu, koncerty, wystawy, spektakle teatralne oraz badania profilaktyczne. 2022 r. to X edycja Dni Seniora dla lubelskich seniorów.

Opolskie Dni Seniora

Występy artystyczne, zajęcia sportowe, gry plenerowe, bal na 300 par i prywatkę miejską przygotowano dla seniorów biorących udział w XXIV Opolskich Dni Seniora. Wydarzenie trwa tydzień i gromadzi emerytów w czerwcu. To właśnie w Opolu zorganizowano pierwsze dni seniora w Polsce, a miasto może pochwalić się tytułem „Miasta Przyjaznego Seniorom” Światowej Organizacja Zdrowia WHO.

Kołobrzeskie Dni Seniora SENIORALIA

Kołobrzeskie Dni Seniora SENIORALIA to prelekcje, wykłady, zajęcia fakultatywne, korowód ulicami miasta i występy artystyczne zgłoszonych zespołów. Wydarzenie trwa dwa dni, odbywa się we wrześniu i może pochwalić się długą tradycją pierwsze kołobrzeskie senioralia odbyły się w 2014 r. Wydarzenie organizowane jest przez kołobrzeski UTW przy wsparciu lokalnego samorządu i instytucji kultury.

Dni Seniora Wrocław

Wrocławskie Dni Seniora to wydarzenie dla emerytów, które corocznie odbywa się we wrześniu i październiku i organizowane jest przez Wrocławskie Centrum Seniora (WCS), które w 2022 r.  obchodzi swoje 15-lecie. Impreza rozpoczyna się 10 września uroczystą inauguracją i m.in. wręczniem nagrody Wrocławskiej Rady Seniorów „Przyciel Seniora”. Obchody trwają do 21 października. Na seniorów czeka ponad 200 różnych wydarzeń z zakresu edukacji, kultury, zdrowia, turystyki, a także sportu i rekreacji. Odbędą się m.in. pokazy taneczne i konkursy. Wydarzeniu towarzyszą również Targi Seniora.

Senioralni. Poznań

Senioralni.Poznań to cykl wydarzeń, które zostały zapoczątkowane w październiku 2011 roku. Obchody organizowane są przez Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz partnerów, w tym poznańskie uniwersytety trzeciego wieku. Wydarzenie odbywa się na przełomie września i października. Jesienią w Poznaniu odbywają się również targi VIVA SENIORZY. 

Senioralia w Krakowie

Wydarzenie odbywa się w 2022 r. po raz dziewiąty. Z reguły są to obchody dwudniowe, realizowane na przełomie września i października. Na krakowskich senioraliach możemy wziąć udział w konferencji dla koordynatorów polityki senioralnej, udać się do międzypokoleniowego kina, czy skorzystać z bezpłatnych badań zdrowotnych. Organizowane są przez Stowarzyszenie Manko we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. W EXPO Kraków odbywają się także Targi Seniora pod hasłem „życie zaczyna się po pięćdziesiątce”.

Warszawski międzypokoleniowy jarmark kreatywności

Warszawskie Dni Seniora pn. „Międzypokoleniowy jarmark i korowód kreatywności” odbywają się na przełomie września i października. W ramach zadania publicznego zleca ich organizację Urząd Miasta St. Warszawa. To jednak nie wszystko. W Warszawie odbywa się parada organizowana przez Fundację Zaczyn i Dj Wikę, w której dotychczas wzięło udział 30 000 osób z ponad 60 miejscowości.

Trójmiasto

Gdańskie Dni Seniora oraz Pomorski Piknik Seniora i Parada Seniorów

W Gdańsku Dni Seniora odbywają się w październiku – corocznie rozpoczynane są paradą, której trasa wiedzie spod fontanny Neptuna do Parku św. Barbary. Emeryci świętują cały miesiąc. Odbywa się wiele bezpłatnych zajęć, np. zumby, a dla miłośników historii i kultury przygotowywane są wystawy historyczne. Wydarzeniu towarzyszy Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów odbywający się w AmberExpo.  Od 2012 r. w czerwcu odbywa się również Pomorski Piknik Seniora, a od 2018 r. Parada Seniorów, oba wydarzenia w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Osób Starszych.

Pomorskie Dni Seniora Gdynia

Obchody Pomorskich Dni Seniora w Gdyni przypadają w październiku. W ich trakcie odbywa się m.in. uroczysty przemarsz seniorów ulicami miasta. Wydarzenie orgnizują Fundacja Adaptacja oraz Pomorska Fundacja Międzypokoleniowa.

Sopockie Dni Seniora

Sopockie Dni Seniora odbywają się z kolei w czerwcu i trwają około tygodnia. Organizatorami są Urząd Miasta Sopotu, Sopockie Centrum Seniora oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Wydarzeniu towarzyszą Sopockie Targi Seniora.

Sportowe wydarzenia dla seniorów

Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu

Pierwsza zimowa senioriada na Podhalu odbyła się w 2014 r. Seniorów do rywalizacji w konkurencjach zimowych zaprasza Stowarzyszenie Rabczański UTW. Wydarzenie odbywa się w marcu. Konkurencje, w których zmagają się seniorzy to slalom gigant, Nordic Walking, kręgle curlingowe, rzut śnieżkami do celu, zjazd na dętkach, brydż, oraz szachy. W slalomie gigancie i biegach obowiązuje podział na grupy wiekowe: 50+, 55+, 60+, 65+, 70+, 75+, 80+, 85+.

Senioriada w Tychach

Czerwiec od 2017 r. w Tychach stoi senioriadą. Podczas spartakiady seniorzy zdobywają medale w wieloboju (bieg na 60 m, nordic walking na 500 m, pchnięcie kulą, rzut piłką lekarską do tyłu, rzut piłką palantową, tor przeszkód, rzuty do kosza) oraz rywalizują na rowerze stacjonarnym. Wydarzenie połączone jest z atrakcjami o charakterze kulturalnym (koncerty, występy).

Śremska Senioriada

Wydarzenie sportowe pn. Śremska Senioriada w 2022 r. odbyło się po raz ósmy. W czerwcu seniorzy rywalizowali w ośmiu konkurencjach: sztafeta nordic walking, boule, rzut do kosza, strzelanie z wiatrówki, kręgle, slalom hokejowy, rzut do tarczy i przestawianiem litery A. W sierpniu śremscy emeryci obchodzą również Tydzień Seniora.

Mistrzostwa Krakowa Seniorów 65+

Mistrzostwa Krakowa Seniorów 65+ odbywają się we wrześniu i obejmują kategorie wiekowe: 65+, 70+, 75+ i 80+ w 10 dyscyplinach sportowych (badminton, bule, biegi, nordic walking, pływanie, ringo, rowerowy tor przeszkód, tenis stołowy, tenis ziemny, wielobój sprawnościowy). Zawodniczki i zawodnicy rywalizują o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa i medale.

Radomszczańska Olimpiada Seniora pn. Zdrowy Senior

Radomszczańska Olimpiada Seniora pn. Zdrowy Senior to kolejna forma popularyzacji kultury fizycznej wśród seniorów i zdrowego stylu życia. Organizatorem są MOSiR w Radomsku oraz Radomszczański UTW. Seniorzy startują w 9 konkurencjach (wyścig z woreczkiem na głowie, toczenie piłki, zawody łucznicze, slalom zręcznościowo – sprawnościowy, rzuty do celu, tor przeszkód, rzut piłką lekarską, tunel, slalom). Pierwsza radomszczańska olimpiada dla seniorów odbyła się w 2014 r. Wydarzenia ma miejsce we wrześniu.

Olimpiada Sportowa Seniorów UTW i Organizacji Senioralnych

Coroczne wydarzenie sportowe dla seniorów pod nazwą Olimpiada Sportowa UTW i Organizacji Senioralnych – „TRZECI WIEK NA START” startuje we wrześniu. Od 2009 roku Olimpiadę organizuje UTW w Łazach. Do udziału zaproszeni są słuchacze UTW urodzeni w roku 1962 i starsi. Seniorzy rywalizują w pływaniu (50 m styl klasyczny i dowolny), biegach (60 m i 150 m), pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, boulach, łucznictwie i tenisie stołowym.

Kalendarz wydarzeń – tabela

Termin Kategoria Nazwa wydarzenia
21 stycznia święto Dzień Babci
22 stycznia święto Dzień Dziadka
marzec sport Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu
maj / czerwiec dni seniora Łódzkie Senioralia
15 czerwca święto Światowy Dzień Praw Osób Starszych
czerwiec dni seniora Lubelskie Dni Seniora
czerwiec dni seniora Opolskie Dni Seniora
czerwiec dni seniora Sopockie Dni Seniora
czerwiec sport Senioriada w Tychach
czerwiec sport Śremska Senioriada
wrzesień dni seniora Kołobrzeskie Dni Seniora SENIORALIA
wrzesień sport Mistrzostwa Krakowa Seniorów 65+
wrzesień sport Radomszczańska Olimpiada Seniora pn. Zdrowy Senior
wrzesień sport Olimpiada Sportowa Seniorów UTW i Organizacji Senioralnych
wrzesień – październik dni seniora Dni Seniora Wrocław
wrzesień / październik dni seniora Senioralni. Poznań
wrzesień / październik dni seniora Senioralia w Krakowie
wrzesień / październik dni seniora Warszawski międzypokoleniowy jarmark kreatywności
1 października święto Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
20 października święto Europejski Dzień Seniora
październik dni seniora Gdańskie Dni Seniora oraz Pomorski Piknik Seniora i Parada Seniorów
październik dni seniora Pomorskie Dni Seniora Gdynia
14 listopada święto Ogólnopolski Dzień Seniora

Dni Seniora, senioriada, targi seniora – dołącz do kalendarza wydarzeń

Napisz do nas, jeśli organizujesz Dni Seniora, targi seniora lub senioriadę w swojej miejscowości. Z przyjemnością poinformujemy Czytelników „Gazety Senior” o wydarzeniach skierowanych do najstarszych mieszkańców. Na informację czekamy pod adresem e-mail: biuro@mediasenior.pl

Patronat medialny – Dni Seniora, senioriada, targi seniora

Gazeta Senior oraz portal GazetaSenior.pl obejmuje wybrane wydarzenia dla seniorów patronatem medialnym. Indormujemy i zapraszamy czytelników do udziału w eventach oraz kibicowania. Publikujemy drukowane wydania o podwyższonym nakładzie z dystrybucją wśród uczestników wydarzeń. Zainteresowanych patronatem medialnym zapraszamy do kontaktu: biuro@mediasenior.pl.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z senioralnymi wydarzeniami? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Dni Seniora Wrocław 2022 ruszają! [PROGRAM WYDARZEŃ]

Konfrontacje filmowe 2022. Powrót kultowego festiwalu z lat 70., 80. i 90. W kinach w całym kraju 9-18 września [REPERTUAR]

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.