Dni Seniora 2024. Senioriady, targi seniora i święta seniorów. KALENDARZ wydarzeń senioralnych. Co, gdzie, kiedy?

Dni Seniora 2024. Senioriady, targi seniora i święta seniorów. KALENDARZ wydarzeń senioralnych. Co, gdzie, kiedy?

Szczegółowy Kalendarz Dni Seniora, Targów Seniora, Sportowych zmagań emerytów – senioriady i olimpiady – oraz oficjalnych świąt senioralnych. Wydarzenia uporządkowane tematycznie, daty informacje o organizatorach i uroczystościach towarzyszących. Sprawdź, co, gdzie i kiedy w 2024! [KALENDARZ]

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Święta seniorów 2024

Dzień Babci i Dzień Dziadka

Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, Dzień Dziadka dzień później 22 stycznia. Tego święta nie trzeba chyba nikomu przedstawiać.

Zobacz również: Prezent dla Babci i Dziadka 2024. Tradycyjny lub nowoczesny [LISTA POMYSŁÓW]

Światowy Dzień Praw Osób Starszych

Światowy Dzień Praw Osób Starszych, z angielskiego The International Network for the Prevention of Elder Abuse, to z kolei święto obchodzone 15 czerwca. Ustanowione zostało ono z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia i Międzynarodowej Organizacji Zapobiegania Przemocy wobec Osób Starszych. Jego celem, tak jak i pozostałych świąt seniorskich, jest zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi borykają się osoby starsze. Podczas obchodów święta mówi się przede wszystkim o braku szacunku w stosunku do osób starszych, wykluczeniu, zaniedbywaniu, pozbawieniu godności, wykorzystywaniu czy przemocy.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, z angielskiego International Day of Older Persons to święto obchodzone 1 października. Ustanowione zostało ono przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. wskutek listu otwartego z dnia 24 lutego 1990 r. napisanego przez Ogólnopolską Radę Obchodów Roku Seniora. Zwrócono się wówczas z apelem o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, których celem będzie niesienie pomocy oraz radości osobom starszym. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych ma także pozwalać na aktywne włączanie się seniorów w życie innych pokoleń. Celem święta jest przybliżenie społeczeństwu problematyki starości.

Europejski Dzień Seniora

Europejski Dzień Seniora obchodzony jest 20 października. Święto to zostało ustawione wiele lat temu w celu zwrócenia uwagi na problemy seniorów w każdej dziedzinie życia. Tak jak i w przypadku Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, jego zadaniem jest przybliżenie społeczeństwu pojęcia starości oraz zmagań, z jakimi muszą borykać się osoby starsze każdego dnia.

Ogólnopolski Dzień Seniora

Ogólnopolski Dzień Seniora to święto, które obchodzimy 14 listopada. Inicjatywa jego powstania pojawiła się na początku XXI wieku i była polską, lokalną odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Celem święta jest docenienie przez pozostałe pokolenia ogromnej roli seniorów w naszym społeczeństwie, zwiększenie integracji międzypokoleniowej oraz coroczne popularyzowanie udziału osób starszych w życiu ekonomicznym, społecznym i kulturalnym.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Dni Seniora 2024 [KALENDARZ]

Dni Seniora to coraz bardziej popularne wydarzenia dla emerytów organizowane zarówno w większych, jak i mniejszych polskich miastach. Ich ideą jest podkreślenie tego, jak ważne są osoby starsze dla pozostałych pokoleń. Które Dni Seniora mają już swoją tradycję?

Łódzkie Senioralia

Łódzkie Senioralia odbywają się na przełomie maja i czerwca. Z reguły są to dwa tygodnie wydarzeń dla seniorów przygotowanych przez Urząd Miasta i partnerów, które rozpoczyna uroczysta inauguracja przy ul. Piotrkowskiej. W 2023 r. odbyła się IX edycja wydarzenia w tradycyjnej stacjonarnej formule. Wydarzenie gromadzi tłumy emerytów.

Więcej na temat wydarzenia w artykule: IX Łódzkie Senioralia [Alicja Majewska, bicie rekordu i 14 dni atrakcji]

Lubelskie Dni Seniora

Wydarzenie odbywa się w czerwcu. Wśród atrakcji adresowanych do osób 60+ dominują aktywności na świeżym powietrzu, koncerty, wystawy, spektakle teatralne oraz badania profilaktyczne.

Opolskie Dni Seniora

Występy artystyczne, zajęcia sportowe, gry plenerowe, bal na 300 par czekały dla seniorów biorących udział w XXV Opolskich Dniach Seniora. Wydarzenie trwało tydzień, gromadzi emerytów w maju lub czerwcu. To właśnie w Opolu zorganizowano pierwsze dni seniora w Polsce, a miasto może pochwalić się tytułem „Miasta Przyjaznego Seniorom” Światowej Organizacja Zdrowia (WHO).

XXV Opolskie Dni Seniora pod hasłem „Sięgamy gwiazd” [Inauguracja 22 maja]

Kołobrzeskie Dni Seniora SENIORALIA

Kołobrzeskie Dni Seniora SENIORALIA to prelekcje, wykłady, zajęcia fakultatywne, korowód ulicami miasta i występy artystyczne senioralnych zespołów. Wydarzenie trwa dwa dni, odbywa się we wrześniu i może pochwalić się długą tradycją pierwsze kołobrzeskie senioralia odbyły się w 2014 r. Wydarzenie organizowane jest przez kołobrzeski UTW przy wsparciu lokalnego samorządu i instytucji kultury.

Dni Seniora Wrocław

Wrocławskie Dni Seniora to wydarzenie dla emerytów, które corocznie odbywa się we wrześniu i październiku i organizowane jest przez Wrocławskie Centrum Seniora (WCS), które w 2022 roku obchodziło swoje 15-lecie. Impreza rozpoczyna się uroczystą inauguracją i m.in. wręczeniem nagrody Wrocławskiej Rady Seniorów „Przyjaciel Seniora”. Obchody trwają miesiąc. Na seniorów czeka ponad 200 wydarzeń z zakresu edukacji, kultury, zdrowia, turystyki, a także sportu i rekreacji. Wydarzeniu towarzyszą również Targi Seniora.

Senioralni. Poznań

Senioralni.Poznań to cykl wydarzeń, które zostały zapoczątkowane w październiku 2011 roku. Obchody organizowane są przez Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz partnerów, w tym poznańskie uniwersytety trzeciego wieku. Wydarzenie odbywa się na przełomie września i października. Jesienią w Poznaniu odbywają się również targi VIVA SENIORZY. 

Senioralia w Krakowie

Senioralia w Krakowie to z reguły obchody dwudniowe, realizowane na przełomie września i października. Podczas krakowskich senioraliach można wziąć udział w konferencji dla koordynatorów polityki senioralnej, udać się do międzypokoleniowego kina, czy skorzystać z bezpłatnych badań zdrowotnych. Wydarzenie organizowane są przez Stowarzyszenie Manko we współpracy z Urzędem Miasta Krakowa. W EXPO Kraków odbywają się także Targi Seniora pod hasłem „życie zaczyna się po pięćdziesiątce”.

Warszawskie Dni Seniora

Warszawskie Dni Seniora zwykle rozpoczyna Parada Seniorów, a na placu Żelaznej Bramy odbywał się jarmark ze stoiskami gastronomicznymi. Warszawskie Dni Seniora odbywają się w październiku, to kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, kulturalnych, sportowych, które odbywają się w każdej dzielnicy stolicy. Wydarzenie organizowane jest w ramach konkursu ofert ogłaszanego przez miasto stołeczne Warszawa.

Trójmiasto

Gdańskie Dni Seniora oraz Pomorski Piknik Seniora i Parada Seniorów

W Gdańsku Dni Seniora odbywają się w październiku – corocznie rozpoczynane są paradą, której trasa wiedzie spod fontanny Neptuna do Parku św. Barbary. Emeryci świętują cały miesiąc. Odbywa się wiele bezpłatnych zajęć, np. zumby, a dla miłośników historii i kultury przygotowywane są wystawy historyczne. Wydarzeniu towarzyszy Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów odbywający się w AmberExpo. Od 2012 r. w czerwcu odbywa się również Pomorski Piknik Seniora, a od 2018 r. Parada Seniorów, oba wydarzenia w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Osób Starszych.

Pomorskie Dni Seniora Gdynia

Obchody Pomorskich Dni Seniora w Gdyni przypadają w październiku. Fundacja Adaptacja wielokrotnie zorganizowała w Gdyni Pomorski Dzień Seniora. Uczestnicy wzięli udział w kolorowym przemarszu międzypokoleniowy ulicą Świętojańską w stronę placu Kaszubskiego oraz bawili się na koncercie Grzegorza Poloczka.

Sopockie Dni Seniora

Sopockie Dni Seniora odbywały się z kolei w czerwcu i trwały około tygodnia. Organizatorami są Urząd Miasta Sopotu, Sopockie Centrum Seniora oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie. Wydarzeniu towarzyszą Sopockie Targi Seniora.

Grudziądzki Dzień Seniora

Na przełomie września i października odbywa się Grudziądzki Dzień Seniora. Gwiazdą wydarzenia w 2022 r. był. Andrzej Rybiński, który wystąpił w Centrum Kultury Teatr. Obok bezpłatnych wejściówek na koncert na seniorów czekało wiele atrakcji. Odbyły się m.in. loterie z nagrodami, serwowano słodki poczęstunek.

Kutnowskie Dni Seniora

Kutnowskie Dni Seniora świętowano z policyjnym akcentem dot. bezpieczeństwa. Seniorzy mogli również skorzystać z wielu atrakcji m.in. wycieczki do Ciechocinka, koncertów czy spotkań z ciekawymi ludźmi. Kutnowskie Dni Seniora odbywają się we wrześniu i październiku. Organizatorami wydarzenia byli: Gmina Kutno, Centrum Kultury Gminy Kutno, Gminna Biblioteka Publiczna im. B. J. Zaleskiego oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Dni Seniora w Bielsku-Białej

Święto bielskich seniorów trwa ponad tydzień, ma miejsce w październiku. W programie Dni Seniora w Bielsku-Białej wiele atrakcji m.in. konkursy, koncerty, przedstawienia teatralne oraz Paradę Kapeluszy. Uroczysta inauguracja odbyła się w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz, podczas której rozstrzygnięto konkurs artystyczny dla seniorów. Na wydarzenia zapraszał prezydent miasta i Rada Seniorów Miasta Bielska-Białej.

Miesiąc Seniorów w Płocku

Wykłady, spacery, wieczorki taneczne, prelekcje, przeglądy grup artystycznych, konkurs „Senior Godny Naśladowania”, a także parada ulicami miasta. W Płocku odbywał się Miesiąc Seniorów. Wydarzenia ma miejsce na przełomie października i listopada. Szczegółowy program można było znaleźć na stronie plock.eu

Legnickie Dni Seniora

Legnickie Dni Senior trwają prawie cały październik. W ramach wydarzenia odbywa się szereg atrakcji m.in. warsztaty, wykłady, koncerty. Gwiazdą koncertu był m.in. duet znany z program „The Voice Senior” tj. zwyciężczyni Barbary Parzęczewskiej i finalistki Ewy Olszewskiej. Można było także wziąć udział w spotkaniu autorskim ze znaną legnicką pisarką Moniką B. Janowską. Organizatorami wydarzenia są Urząd Miasta Legnica, Centrum Seniora LCK oraz Legnickie Centrum Kultury.

Senioriada – sportowe wydarzenia dla seniorów 2024

Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu

Pierwsza zimowa senioriada na Podhalu odbyła się w 2014 r. Seniorów do rywalizacji w konkurencjach zimowych zaprasza Stowarzyszenie Rabczański UTW. Wydarzenie odbywa się w marcu. Konkurencje, w których zmagają się seniorzy to slalom gigant, Nordic Walking, kręgle curlingowe, rzut śnieżkami do celu, zjazd na dętkach, brydż, oraz szachy. W slalomie gigancie i biegach obowiązuje podział na grupy wiekowe: 50+, 55+, 60+, 65+, 70+, 75+, 80+, 85+.

Senioriada w Tychach

Czerwiec od 2017 r. w Tychach stoi senioriadą. Podczas spartakiady seniorzy zdobywają medale w wieloboju (bieg na 60 m, nordic walking na 500 m, pchnięcie kulą, rzut piłką lekarską do tyłu, rzut piłką palantową, tor przeszkód, rzuty do kosza) oraz rywalizują na rowerze stacjonarnym. Wydarzenie połączone jest z atrakcjami o charakterze kulturalnym tj. koncerty, występy.

Śremska Senioriada

Wydarzenie sportowe pn. Śremska Senioriada w 2023 r. odbyło się po raz dziewiąty. W czerwcu seniorzy rywalizowali w ośmiu konkurencjach: sztafeta nordic walking, boule, rzut do kosza, strzelanie z wiatrówki, kręgle, slalom hokejowy, rzut do tarczy i przestawianiem litery A. W sierpniu śremscy emeryci obchodzą również Tydzień Seniora.

Mistrzostwa Krakowa Seniorów 65+

Mistrzostwa Krakowa Seniorów 65+ odbywają się we wrześniu i obejmują kategorie wiekowe: 65+, 70+, 75+ i 80+ w 10 dyscyplinach sportowych (badminton, bule, biegi, nordic walking, pływanie, ringo, rowerowy tor przeszkód, tenis stołowy, tenis ziemny, wielobój sprawnościowy). Zawodniczki i zawodnicy rywalizują o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa i medale.

Radomszczańska Olimpiada Seniora pn. Zdrowy Senior

Radomszczańska Olimpiada Seniora pn. Zdrowy Senior to kolejna forma popularyzacji kultury fizycznej wśród seniorów. Organizatorem są MOSiR w Radomsku oraz Radomszczański UTW. Seniorzy startują w 9 konkurencjach (wyścig z woreczkiem na głowie, toczenie piłki, zawody łucznicze, slalom zręcznościowo – sprawnościowy, rzuty do celu, tor przeszkód, rzut piłką lekarską, tunel, slalom). Pierwsza radomszczańska olimpiada dla seniorów odbyła się w 2014 r. Wydarzenia ma miejsce we wrześniu.

Olimpiada Sportowa Seniorów UTW i Organizacji Senioralnych

Coroczne wydarzenie sportowe dla seniorów pod nazwą Olimpiada Sportowa UTW i Organizacji Senioralnych – „TRZECI WIEK NA START” startuje we wrześniu. Od 2009 roku Olimpiadę organizuje UTW w Łazach. Do udziału zaproszeni są słuchacze UTW urodzeni w roku 1962 i starsi. Seniorzy rywalizują w pływaniu (50 m styl klasyczny i dowolny), biegach (60 m i 150 m), pchnięciu kulą, przełajach rowerowych, boulach, łucznictwie i tenisie stołowym.

Rudzka Senioriada

W Nowym Bytomiu we września odbywa odbyła się Rudzka Senioriada. Impreza zorganizowana została przez Radę Seniora, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Silesia. Na seniorów czekała rywalizacja, gry i zabawy sportowe, wspólne biesiadowanie i występy artystyczne, oraz wręczenie nagród.

Warszawska Senioriada

W październiku 2022 roku w ramach obchodów Warszawskich Dni Seniora odbyła się także 16. edycja Senioriady. Zorganizowano 4 strefy: dbam o zdrowie, podziwiam, gram i odpoczywam. Uczestnicy wzięli udział w m.in. w wieloboju, instruktażu Nordic Walking i animacjach dla osób starszych. Podziwiać można było również formacje taneczne i muzyczne 50+. Senioriada zakończyła się potańcówką na murawie stadionu „Podskarbińska”. Organizatorem byli Urząd m. st. Warszawy oraz Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej „Warszawa”.

Senioriady Zamojskie

Senioriady Zamojskie to październikowe wydarzenie o charakterze sportowo–rekreacyjnym, gdzie obok konkursów sportowych organizowany jest szereg wydarzeń promujących ruch i profilaktykę zdrowotną. Finał odbył się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Organizator to Stowarzyszenie Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna, wsparcie Roztoczański Park Narodowy i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość.

Senioriada Biłgorajska

Senioriada Biłgorajska-Jesień ’22 odbyła się w listopadzie w Hali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Biłgoraju. Uczestnicy Senioriady mogli bezpłatnie zbadać poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów, a także obejrzeć prezentacje artystyczne seniorów na scenie. Na wydarzenie zapraszała m.in. Biłgorajska Rada Seniorów.

Polecamy: Przedmeczowa ESKORTA seniorów. Co to był za mecz! [VIDEO+GALERIA ZDJĘĆ]

Targi Seniora 2024

Targi VIVA SENIORZY – Poznań

Jesienią w Poznaniu odbywają się targi VIVA SENIORZY. Przy ich organizacji współpracują Grupa Międzynarodowe Targi Poznańskie, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. Kolejne spotkanie dedykowane seniorom odbędzie się 27-29 września 2024 na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Rybnickie Targi Senioralne

Trzecie Rybnickie Targi Senioralne odbywają się w listopadzie. W targach uczestniczą wystawcy oferujący usługi dla seniorów. Zaplanowano warsztaty i prelekcje, bezpłatne porady medyczne oraz jogę uśmiechu. Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku przedstawił aktualne oferty pracy dla seniorów. Organizatorami byli: PUP w Rybniku oraz Fundacja Byle do Wiosny.

Targi Seniora Teraz My! – Elbląg

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprosiło instytucje, firmy, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne, a także artystyczne zespoły seniorów z Elbląga i okolic do zaprezentowania się na targach seniora. Targi pod hasłem Teraz My! odbyły się 7 grudnia 2023 r. w CSE „Światowid” w Elblągu. Udział w targach był bezpłatny.

Kulturalne wydarzenia dla seniorów 2024

Weekend seniora z kulturą

„Weekend seniora z kulturą” to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym. W 2023 w 10. edycji akcji udział wzięło ponad 500 instytucji z całego kraju. Wydarzenia odbywały się w dniach 29 września – 1 października. Instytucje kultury na terenie całego kraju oferowały seniorom udział – bezpłatnie lub za symboliczną opłatą – w spektaklach, koncertach, warsztatach, zwiedzaniu muzeów i innych wyjątkowych wydarzeniach. W sumie skorzystało około 40 tys. osób.

Kongresy

Kongres Gospodarki Senioralnej

Fundacja Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) co roku organizuje Kongres Gospodarki Senioralnej. VII  edycja wydarzenia pod hasłem „Dialog Pokoleń – społeczeństwo – zdrowie – praca – rynek konsumencki” odbyła się 15 czerwca 2023 r. w Warszawie. Była to okazja do wymiany wiedzy i praktyki specjalistów z różnych dziedzin, którym nie jest obce pojęcie silver economy.

Kalendarz wydarzeń dla seniorów – tabela

Termin Kategoria Nazwa wydarzenia
21 stycznia święto Dzień Babci
22 stycznia święto Dzień Dziadka
marzec sport Ogólnopolska Zimowa Senioriada na Podhalu
maj/czerwiec dni seniora Łódzkie Senioralia
15 czerwca święto Światowy Dzień Praw Osób Starszych
czerwiec dni seniora Lubelskie Dni Seniora
maj/czerwiec dni seniora Opolskie Dni Seniora
czerwiec dni seniora Sopockie Dni Seniora
czerwiec sport Senioriada w Tychach
czerwiec sport Śremska Senioriada
wrzesień dni seniora Kołobrzeskie Dni Seniora SENIORALIA
wrzesień sport Mistrzostwa Krakowa Seniorów 65+
wrzesień sport Radomszczańska Olimpiada Seniora pn. Zdrowy Senior
wrzesień sport Olimpiada Sportowa Seniorów UTW i Organizacji Senioralnych
wrzesień sport Rudzka Senioriada
wrzesień targi Targi Seniora VIVA Seniorzy Poznań
wrzesień – październik dni seniora Dni Seniora Wrocław
wrzesień / październik dni seniora Senioralni. Poznań
wrzesień / październik dni seniora Senioralia w Krakowie
wrzesień / październik dni seniora Grudziądzki Dzień Seniora
wrzesień / październik dni seniora Kutnowskie Dni Seniora
1 października święto Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
20 października święto Europejski Dzień Seniora
październik dni seniora Gdańskie Dni Seniora oraz Pomorski Piknik Seniora i Parada Seniorów
październik dni seniora Pomorskie Dni Seniora Gdynia
październik sport Warszawska Senioriada
październik dni seniora Warszawskie Dni Seniora
październik sport Senioriady Zamojskie
październik dni seniora Dni Seniora w Bielsku-Białej
październik dni seniora Miesiąc Seniora w Płocku
październik dni seniora Legnickie Dni Seniora
14 listopada święto Ogólnopolski Dzień Seniora
listopad targi seniora Rybnickie Targi Senioralne
listopad sport Senioriada Biłgorajska
grudzień targi Targi Seniora Teraz My! Elbląg

Dni Seniora, senioriada, targi seniora – dołącz do kalendarza wydarzeń

Napisz do nas, jeśli organizujesz Dni Seniora, targi seniora lub senioriadę w swojej miejscowości. Z przyjemnością poinformujemy Czytelników „Gazety Senior” o wydarzeniach skierowanych do najstarszych mieszkańców. Na informację czekamy pod adresem e-mail: biuro@mediasenior.pl

Patronat medialny – Dni Seniora, senioriada, targi seniora

Gazeta Senior oraz portal GazetaSenior.pl obejmuje wybrane wydarzenia dla seniorów patronatem medialnym. Informujemy i zapraszamy czytelników do udziału w eventach oraz kibicowania. Publikujemy drukowane wydania o podwyższonym nakładzie z dystrybucją wśród uczestników wydarzeń. Zainteresowanych patronatem medialnym zapraszamy do kontaktu: biuro@mediasenior.pl.


Jeżeli chcesz być na bieżąco z wydarzeniami i eventami dla seniorów? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior   Zapisz się do Newslettera


 

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds