Prezent dla Babci i Dziadka 2024 [LISTA pomysłów]

Prezent dla Babci i Dziadka 2024 [LISTA pomysłów]

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a dzień później, 22 stycznia Dzień Dziadka. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie tradycyjnych, ale i nowoczesnych pomysłowych prezentów na te uroczystości. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Prezent na Dzień Babci i Dziadka

To wyjątkowe święto, które łączy pokolenia. Wnuki stają przed wyzwaniem kupienia lub stworzenia ciekawego podarunku. Dobrze wiemy, że dziadkowie ucieszą się z każdego, choćby niewielkiego prezentu, chodzi bowiem o sam gest, a nie wartość materialną podarku. Nie oznacza to jednak, że prezent nie może być praktyczny lub zaskakujący.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Tradycyjne prezenty dla babci i dziadka

Sam gest obdarowywania jest najistotniejszy. Warto to podkreślić w kontekście święta dziadków. Przesadnie drogi i niedopasowany do gustu seniora prezent może być rozczarowujący. Warto zatem szukać złotego środka i postawić na ciekawe rozwiązania. Przygotowaliśmy listę prezentów, gdzie każdy znajdzie pomysł na upominek dla swoich najbliższych.

Książki z dużymi literami

Seniorzy w dużej mierze nadrabiają statystyki czytelnictwa dzięki swojej miłości do książek. Niestety wraz z wiekiem wzrok już nie ten, przez co coraz trudniej jest cieszyć się dobrą lekturą.

Z rozwiązaniem przychodzą serie wydawnicze z dużymi literami, czyli specjalne lektury dla seniorów i osób słabowidzących z dużą czcionką. Inicjatywa zrzesza dziś wielu wydawców. Które serie są dostosowane do potrzeb osób starszych?

Seria Wielkie Litery od PWN

Dostępne m.in. kryminały Remigiusza Mroza, Macieja Siembiedy, Alka Rogozińskiego, Jakuba Małeckiego, Anety Jadowskiej, Magdaleny Majcher, Nataszy Sochy, powieści Agnieszki Krawczyk i Romy J. Fiszer, książki powiązane z głośnymi ekranizacjami: „Kamerdyner” oraz „Był sobie pies”, a także tytułów zagranicznych autorów, w tym aż trzy powieści Nory Roberts, Szczypta miłości Amandy Prowse oraz Jedwabna opowieść Kelli Estes. Wszystkie publikacje ukazujące się w serii Wielkie Litery można zamówić w Księgarni Internetowej PWN.

Biblioteka Seniora

Biblioteka Seniora to specjalnie opracowana seria książek oraz audiobooków. W tym przypadku poruszana tematyka, układ graficzny tekstu, jak i wielkość czcionki są tak dobrane, by czytanie było dla seniorów prawdziwą przyjemnością. W serii ukazały się: „Przebudzeni”, „Weronika”, „Odlot motyla” Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak. „Biblioteka Seniora” pokazuje życie z perspektywy przeżytych lat w aspekcie ważnych wartości. Wydawcą jest Dom Wydawniczy „Rafael”.

Seria Duże Litery

Seria Duże Litery od wydawnictwa Prószyński Media. Książki z tej serii są drukowane specjalnie na zamówienie. Dzięki temu w ofercie wydawnictwa można znaleźć zarówno aktualnie wydawane pozycje, jak i książki, których nakład jest już wyczerpany. Dostępne na duzelitery.pl.

Prenumerata drukowanej lub elektronicznej „Gazety Senior”

Pożądanym pomysłem na prezent jest prenumerata czasopisma dla seniorów „Gazeta Senior” [sklep online]– to propozycja zarówno dla dziadków preferujących tradycyjne drukowane media, jak i tych dla których wersja elektroniczna – z możliwością powiększenia czcionki – będzie optymalnym rozwiązaniem. Saloniki prasowe, kioski oraz kolejne tytuły prasowe znikają z rynku. Dla najstarszych seniorów, miłośników gazet i magazynów, oznacza to brak dostępu do preferowanej formy informacji i rozrywki. Na szczęście młodsi seniorzy z powodzeniem nadążają za nowinkami i z tego pewnie powody to e-Gazeta Senior jest bestsellerem [tylko 48 zł za 12 numerów + 6 numerów archiwalnych gratis].

Prezenty sentymentalne na Dzień Babci i Dziadka

Personalizowane pamiątki dla dziadka i babci

Pamiątki grawerowane mogą przyjmować różne formy. Dziś napis można nanieść na każdy przedmiot. Granicą są oczywiście koszty. Użyteczny ręcznik, szklanka czy poduszka z indywidualnym napisem z pewnością sprawi mnóstwo radości. Wśród pomysłów na prezenty z nadrukami na Dzień Babci i Dziadka polecamy:

  • biżuterię z inicjałami,
  • tabliczkę czekolady ze zdjęciem,
  • ręczniki i poszewki na poduszki,
  • gadżety do czyszczenia butów, termofory czy deski do krojenia z napisami,
  • imbryk czy szklankę z inicjałami, imieniem lub nadrukowaną sentencją.

Drzewo genealogiczne

Odkrywanie historii przodków jest pasjonującym zajęciem. Dla seniora taki prezent może okazać się nie lada podróżą sentymentalną. Istnieje możliwość skorzystania z gotowych wzorów, wówczas wypełniamy jedynie informacje o imionach, nazwiskach, powiązaniach i datach urodzin oraz śmierci poszczególnych członków rodziny. Poniżej prezentujemy przydatne linki, które pomogą w stworzeniu drzewa genealogicznego, a może nawet dotarcia do zaginionych krewnych:

Prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka w formie drzewa genealogicznego może być także stworzony własnoręcznie.

Puzzle, układanki przestrzenne, malowanki i kolorowanki dla dziadków

Ćwiczenie umysłu jest bardzo ważne także w wieku senioralnym. Układanie puzzli i łamigłówek przestrzennych pozwala na aktywizację dwóch półkul mózgu. Rozwiązywanie tego typu układanek wzmacnia koncentrację, pozwala rozruszać stawy, a także ćwiczy precyzję. Podobnie jest w przypadku malowanek i kolorowanek dla osób dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to dziecinnie proste zadanie, ponieważ wymaga dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Podarunki w formie podręcznych łamigłówek i kolorowanek dla dorosłych pozwalają osobie obdarowanej znakomicie się odprężyć i zrelaksować nie tylko w domu, ale również na działce rekreacyjnej, czy w przychodni.

Trening pamięci – prezent na Dzień Dziadka i Babci

Aby zapobiec problemom z zapamiętywaniem, należy sukcesywnie i regularnie trenować umysł. Ćwiczenia na pamięć są oferowane w formie wydawniczej. „Trening umysłu na emeryturze” czy „Ćwiczenia pamięci dla seniorów” to tylko wybrane publikacje psychologa Piotra Łąckiego zapewniające kilkanaście godzin intelektualnych wyzwań dla seniorów.

Inne zestawy ćwiczeń to m.in. karty do treningu umysłu, kostki z piktogramami czy drewniane zabawki dla dorosłych. Regularne ćwiczenie pamięci jest działaniem profilaktycznym, pomaga wzmocnić pamięć, ułatwia rekonwalescencję po chorobach, wzmacnia kondycję intelektualną, inspiruje do działania, znakomicie wypełnia wolny czas.

Natomiast seria „Terapia” to zbiór gier terapeutycznych, które mogą być pomocne, także w przypadku rehabilitacji po ciężkich urazach powodujących problemy z pamięcią.

Kwiaty jako prezent na Dzień Babci – jakie wybrać?

Podarunek w formie bukietu jest uniwersalnym rozwiązaniem. Zawsze warto wręczyć je osobiście. W przypadku, gdy jest to niemożliwie – możemy skorzystać z usług poczty kwiatowej, wówczas to kurier dostarczy piękny bukiet w naszym imieniu. Najczęściej wybieranymi gatunkami kwiatów prezentowych na Dzień Babci i Dziadka są róże, gerbery, tulipany, storczyki, lilie oraz słoneczniki.

Nowoczesne prezenty na Dzień Babci

Audiobooki dla seniorów

Audiobook to książka czytana na głos przez lektora. Można ją kupić w formie elektronicznej na stronie księgarni, a następnie pobrać na komputer, smartfon czy tablet. Audiobooki najczęściej są dostępne w formacie MP3, dzięki czemu można je odtworzyć na większości sprzętów elektronicznych w domu seniora. Książki mówionej można słuchać w tle podczas wykonywania codziennych obowiązków, trochę przypominają one seniorom słuchowiska radiowe. W niektórych przypadkach będzie konieczna mała podpowiedź, jak senior ma z prezentu korzystać.

Dla seniorów katolików ciekawym upominkiem może być Biblia Audio Stary i Nowy Testament, to słuchowisko z udziałem największych polskich aktorów, a wszystko zanurzone jest w nowoczesnej ścieżce dźwiękowej.

E-booki jako prezent na Dzień Dziadka

E-book, czyli elektroniczna książka odczytywana na urządzeniu z wyświetlaczem. Nie różni się treścią od standardowej książki, ma jednak formę elektroniczną. Nie zawsze jesteśmy w stanie zabrać ze sobą ulubiony zestaw książek, e-booki nie stawiają nam takich ograniczeń. Podobnie jak audiobooki można je kupić na stronach wielu księgarni. Warunkiem jest posiadanie przez seniora czytnika e-booków. Sam czytnik e-booków także może być doskonałym pomysłem na upominek z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Gry komputerowe i gry online dla seniorów

Nowoczesnym prezentem na Dzień Dziadków są gry komputerowe. Czasy, w których rozgrywka wideo kojarzyła się z zabawą dla dzieci, dawno minęły. Współczesne produkcje mogą być niesamowicie rozwojowe i wciągające także dla seniorów. Gra wideo jest zdrowszą alternatywą dla oglądania telewizji, jest angażująca, wymaga podejmowania ruchów i decyzji. Redukuje ryzyko demencji.

Najbardziej polecaną pozycją dla seniorów jest gra Brain Age. Autorów zainspirowały badania japońskiego neurobiologa, profesora Kawashimy. Podczas rozgrywki gracz rozwiązuje szereg łamigłówek i zadań. Niektóre misje polegają na ćwiczeniach manualnych, inne zaś wymagają rozwiązania zagadek matematycznych. Jest tylko jeden szkopuł, nie ma jeszcze polskiej wersji językowej. Z drugiej strony wielu seniorów uczy się języka angielskiego na uniwersytetach trzeciego wieku i kursach, może to stanowić dla nich dodatkową motywację do nauki tego języka.

Innym rodzajem komputerowej rozrywki są gry online, które stanowią wirtualne odpowiedniki tradycyjnych gier: szachów, kart czy krzyżówek. W większości przypadków senior może zagrać z innymi graczami, dzięki czemu nawiązuje nowe kontakty i pożytecznie spędza czas. Wnuczek może zatem, w ramach prezentu na Dzień Babci i Dziadka, nauczyć seniora jak grać np. w szachy online.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Prezenty nieszablonowe na Dzień Babci i Dziadka

Prezenty dla pasjonatów rozwoju osobistego

Przykładem takiej pozycji jest książka Beaty Boruckiej pt. Mądra babcia. Autorka opisuje w niej na najlepsze sposoby budowania relacji z wnukami. Jak mówi autorka, to projekt, który urósł wręcz do zjawiska społecznego, mającego już swoją nazwę, czyli „babcing”. Książkę z powodzeniem mogą przeczytać także dziadkowie.

Moda, uroda i metamorfoza

Każdy senior ma swoje plany, ale także i… niespełnione marzenia. Jednym z niekonwencjonalnych pomysłów na prezent może być sesja zdjęciowa dla babci, dzięki której może poczuć się absolutnie wyjątkowo. Być może profesjonalna sesja stanie się pierwszym krokiem w karierze niespełnionej niegdyś babci modelki. Z taką inicjatywą wychodzi agencja SPOT Management 30+, która zaprasza do współpracy seniorów.

Innym szalonym prezentem może być metamorfoza z profesjonalną stylistką np. Krystyną Bałakier popularną blogerką modową 50+. Jeśli to jednak zbyt dużo to na początek warto sięgnąć po książkę „Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku” – przewodnik po modzie dla dojrzałych kobiet, ale także o pewności siebie, wychodzeniu z cienia, dbałości o dobre samopoczucie.

Droższe prezenty na Dzień Babci i Dziadka

Telefon komórkowy, AGD i RTV jako prezent na Dzień Dziadków

Dobry prezent na Dzień Babci i Dziadka nie musi być drogi. Nie oznacza to jednak, że wnuczkowi nie wypada kupić czegoś bardziej praktycznego. Konkretny prezent może być lepszy niż kilka drobiazgów. Świetnym pomysłem jest stworzenie zbiórki, dzięki której dziadkowie dostaną jeden prezent – nowy telefon komórkowy, lodówkę, czy telewizor. W takiej sytuacji kupienie nawet drogiej rzeczy pozostaje w zasięgu wnuków, a przyjęcie takiego prezentu nie budzi zakłopotania ze strony seniorów.

Opaska bezpieczeństwa dla seniora

Poczucie bezpieczeństwa jest podstawową potrzebą życiową każdego człowieka. Wiek i choroby powodują, że seniorzy są szczególnie narażeni na brak spokoju ducha i przewlekły stres. Często rodzina nie jest w stanie zapewnić opieki przez całą dobę. Z pomocą przychodzi tutaj nowoczesne rozwiązanie np. opaska SiDLY. Powstała ona z troski o bezpieczne życie i zdrowie seniorów.

Wspólnie spędzony czas

W niektórych sytuacjach najlepszym prezentem będzie wspólnie spędzony czas. Nie musi on jednak przypominać zwykłego spotkania. Warto zadbać o odświętną formę. Dobrym pomysłem jest zabranie dziadków do kina, teatru lub restauracji. Jeśli dziadek jest smakoszem alkoholi – wybierzmy lokal, w którym przeprowadzana jest degustacja wina lub piwa. Wśród innych prezentów polegających na wspólnym spędzaniu czasu można wyróżnić:

  • wyjazd na weekend,
  • wczasy dla seniorów, pobyt w sanatorium dla seniora,
  • koncert w filharmonii, operetce, 
  • zabranie dziadków do zoo.

Warto wiedzieć, że weekend w uzdrowisku, pobyt w sanatorium w tzw. sezonie niskim, w okresie, gdy w kurortach jest zdecydowanie mniej wczasowiczów, można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jak zwrócić nietrafiony prezent?

Mimo starań wnuków może się zdarzyć, że prezent będzie nietrafiony. Co wtedy? Zgodnie z prawem zwrot niewadliwego towaru może nastąpić wyłącznie za zgodą sprzedawcy. Wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy zależy, czy dostaniemy zwrot funduszy, czy też zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Jako alternatywę sklep może także zaoferować bon towarowy lub bezpłatną wymianę produktu na inny.

W przypadku zakupu przez Internet mamy możliwość dokonania zwrotu towaru w ciągu 14 dni od momentu zakupu. Pamiętajmy, że odstąpienie od umowy zawartej na odległość nie dotyczy jednak wielu towarów elektronicznych: np. e-booków i audiobooków, jeśli zostały pobrane oraz płyt CD, DVD po ich rozpakowaniu.

W razie usterki towar możemy zareklamować w ciągu dwóch lat od zakupu. Dokumentem potwierdzającym transakcję jest paragon, który warto trzymać w bezpiecznym miejscu, szczególnie jeśli prezent był droższym sprzętem AGD lub RTV.

Podsumowanie

W dobie dzisiejszych możliwości i szerokiej dostępności wielu wspaniałych technologii dawanie prezentów na dzień dziadka i babci jest łatwiejsze. To znakomity powód do tego, by postarać się i odwdzięczyć się dziadkom przygotowując wyjątkowy prezent na ich święto.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Może Cię zainteresować:

Prenumerata

SENIOR/KA ROKU 2023 [głosowanie]

Wyjątkowe pomysły na prezent na Dzień Babci i Dziadka, które ich zaskoczą

Łukasz Marszałek
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds