Prezent dla Babci i Dziadka. Co sprezentować seniorowi nie tylko w Dzień Babci i Dzień Dziadka? [LISTA pomysłów]

Prezent dla Babci i Dziadka. Co sprezentować seniorowi nie tylko w Dzień Babci i Dzień Dziadka? [LISTA pomysłów]

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a dzień później, 22 stycznia Dzień Dziadka. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie tradycyjnych, ale i nieoczywistych i najbardziej pomysłowych prezentów na te uroczystości. Wyjaśniamy także, dlaczego równie ważne jest dawanie oraz umiejętne przyjmowanie prezentów.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Dawanie i branie prezentów na Dzień Babci i Dziadka

Żeby obdarowywanie prezentami sprawiało radość, warto zastosować się do kilku rad. Prezent powinien być niespodzianką dla obdarowywanej osoby, która dyskretnie współgra z jej gustami. Wartość prezentu powinna odpowiadać wartości podarku, który sami chcielibyśmy otrzymać.

Problemy z obdarowywaniem miewają również obdarowywani. Nie zawsze potrafią przyjmować podarunek. Tymczasem dawanie i branie to dwa aspekty tej samej energii. W równowadze brania i dawania tkwi największa wartość obdarowywania. Przekonanie, że dawanie jest czymś lepszym, niż branie jest błędne. Sprawia, że nie potrafimy ani prawdziwie dawać, ani brać.

Prezenty na poziomie podświadomym komunikują prawdę o nas samych. Gdy ktoś daje coś z wdzięcznością, to daje wdzięczność. Gdy bierze coś z radością, to daje mu swą radość. Więcej o sztuce obdarowywania.

Prezent na Dzień Babci i Dziadka – tradycja i obdarowywanie

Tradycja dawania prezentów na Dzień Babci i Dziadka wykształciła się niejako samoistnie, nawiązując w swojej postaci do innych celebrowanych świąt. Genezy zwyczaju obdarowywania bliskich w Polsce możemy upatrywać w XIX wiecznych mikołajkach, kiedy to w domach szlacheckich aranżowano przybycie świętego Mikołaja, który dawał prezenty dzieciom. Później zwyczaj przechodził na inne uroczystości, w tym na 21 i 22 stycznia. To wyjątkowe święto, które łączy pokolenia. Wnuczkowie stają przed dużym wyzwaniem zakupienia lub stworzenia ciekawego podarunku. Dobrze wiemy, że dziadkowie ucieszą się z każdego, choćby niewielkiego prezentu. Chodzi bowiem o sam gest, a nie wartość materialną daru. Nie oznacza to jednak, że prezent nie może być praktyczny lub zaskakujący.

Tradycyjne prezenty dla babci i dziadka

Sam gest obdarowywania jest najistotniejszy. Warto to podkreślać w kontekście święta dziadków. Przesadnie drogi i niedopasowany do gustu seniora prezent może być rozczarowujący. Warto zatem szukać złotego środka i postawić na ciekawe rozwiązania. Zebraliśmy listę znakomitych prezentów, które bezsprzecznie wywołają uśmiech na twarzy babci i dziadka. Zacznijmy od podarunków konwencjonalnych.

Książki z dużymi literami

Polacy niechętnie sięgają po książki. Statystycznie mamy sobie wiele do zarzucenia. To jednak seniorzy w dużej mierze nadrabiają statystyki czytelnictwa dzięki swojej miłości do słowa pisanego. Niestety, wraz z wiekiem wzrok już nie ten, przez co coraz trudniej jest cieszyć się dobrą lekturą. Z rozwiązaniem przychodzą serie wydawnicze z dużymi literami, czyli specjalne lektury dla seniorów i osób słabowidzących. Książki mają czcionkę powiększoną na tyle, aby dopasować się do możliwości wzrokowych osób starszych. Inicjatywa zaczęła zrzeszać wielu wydawców. Jeśli senior lubi czytać, warto rozważyć zakup takiego prezentu na Dzień Babci lub Dzień Dziadka. Które serie są dostosowane do potrzeb osób starszych? To m.in.

 • Seria Wielkie Litery od PWN. Dostępne m.in. kryminały Remigiusza Mroza, Macieja Siembiedy, Alka Rogozińskiego, Jakuba Małeckiego, Anety Jadowskiej, Magdaleny Majcher, Nataszy Sochy, powieści Agnieszki Krawczyk i Romy J. Fiszer, książki powiązane z głośnymi ekranizacjami: Kamerdyner oraz Był sobie pies, a także tytułów zagranicznych autorów, w tym aż trzy powieści Nory Roberts, Szczypta miłości Amandy Prowse oraz Jedwabna opowieść Kelli Estes. Wszystkie publikacje ukazujące się w serii Wielkie Litery można zamówić w Księgarni Internetowej PWN.
 • Biblioteka Seniora to specjalnie opracowana seria książek oraz audiobooków. W tym przypadku poruszana tematyka, układ graficzny tekstu, jak i wielkość czcionki są tak dobrane, by czytanie było dla seniorów prawdziwą przyjemnością. W serii ukazały się: „Przebudzeni”, „Weronika”, „Odlot motyla” Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak. „Biblioteka Seniora” pokazuje życie z perspektywy przeżytych lat w aspekcie ważnych wartości. Wydawcą jest Dom Wydawniczy „Rafael”.
 • Seria Duże Litery od wydawnictwa Prószyński Media. Książki z tej serii są drukowane specjalnie na zamówienie. Dzięki temu w ofercie wydawnictwa można znaleźć zarówno aktualnie wydawane pozycje, jak i książki, których nakład jest już wyczerpany. Dostępne na duzelitery.pl.

Prezenty sentymentalne na Dzień Babci i Dziadka

Spersonalizowane pamiątki, czyli coś wyjątkowego na prezent na dzień dziadka i babci

Pamiątki grawerowane mogą przyjmować różne formy. Głównym wyróżnikiem takiego prezentu jest możliwość zastosowania dowolnej personalizacji. Na ozdobnej biżuterii czy gadżecie może zostać umieszczone imię lub dowolne słowo, które będzie nawiązywało do określonej okazji. Tak naprawdę napis można nanieść na każdy przedmiot. Granicą są oczywiście koszty. Prezenty spersonalizowane są znakomitym prezentem dla dziadków, którzy są sentymentalni. Użyteczny ręcznik, szklanka czy poduszka z indywidualnym napisem z pewnością sprawi mnóstwo radości. Wśród pomysłów na prezenty z nadrukami na Dzień Babci i Dziadka polecamy:

 • biżuterię z inicjałami,
 • tabliczkę czekolady ze zdjęciem,
 • ręczniki i poszewki na poduszki,
 • gadżety do czyszczenia butów, termofory czy deski do krojenia z napisami,
 • imbryk czy szklankę z inicjałami, imieniem lub nadrukowaną sentencją.

Drzewo genealogiczne

Odkrywanie historii swoich przodków jest pasjonującym zajęciem. Jest to znacznie ciekawsza alternatywa niż przeglądanie rodzinnych fotografii, które czasem znamy na pamięć. Dla seniora taki prezent może okazać się znakomitą podróżą sentymentalną. Prezent na Dzień Babci i Dzień Dziadka w formie drzewa genealogicznego może być stworzony własnoręcznie. Istnieje także możliwość skorzystania z gotowych wzorów, wówczas wypełniamy jedynie informacje o imionach, nazwiskach, powiązaniach i datach urodzin oraz śmierci poszczególnych członków rodziny. Poniżej prezentujemy przydatne linki, które pomogą w stworzeniu pasjonującego prezentu, a może nawet dotrzeć do zaginionych krewnych:

Puzzle, układanki przestrzenne, malowanki i kolorowanki dla dziadków

Ćwiczenie umysłu jest bardzo ważne, szczególnie wraz z upływem lat. Układanie puzzli i łamigłówek przestrzennych pozwala na aktywizację dwóch półkul mózgu. Rozwiązywanie tego typu układanek wzmacnia koncentrację, pozwala rozruszać stawy, a także ćwiczy precyzję. Podobnie jest w przypadku malowanek i kolorowanek dla osób dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to dziecinnie proste zadanie, ponieważ wymaga dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Podarunki w formie podręcznych łamigłówek i kolorowanek dla dorosłych pozwalają osobie obdarowanej znakomicie się odprężyć i zrelaksować nie tylko w domu, ale również na działce rekreacyjnej, czy w przychodni.

Ćwiczenia na pamięć – prezent na Dzień Dziadka i Babci

Sprawność umysłu to jedno, inną zaś kwestią jest umiejętność kojarzenia i zapamiętywania faktów. Wraz z wiekiem pamięć słabnie – seniorzy żartobliwie wskazują, że to przez sklerozę. Aby zapobiec problemom z zapamiętywaniem, należy sukcesywnie i regularnie trenować swój umysł. Powinni o tym wiedzieć także wnukowie, którzy mogą sprawić znakomity prezent na Dzień Babci i Dziadka. Ćwiczenia na pamięć są oferowane w formie wydawniczej, wówczas przypominają w swojej postaci książki. Inne zestawy ćwiczeń to m.in. karty do treningu umysłu, kostki z piktogramami czy drewniane zabawki dla dorosłych. Regularne ćwiczenie pamięci jest działaniem profilaktycznym, pomaga wzmocnić pamięć, ułatwia rekonwalescencję po chorobach, wzmacnia kondycję intelektualną, inspiruje do działania, znakomicie wypełnia wolny czas. „Trening umysłu na emeryturze” czy „Ćwiczenia pamięci dla seniorów” to tylko wybrane publikacje psychologa Piotra Łąckiego zapewniające kilkanaście godzin intelektualnych wyzwań. Natomiast seria „Terapia” to zbiór gier terapeutycznych, które mogą być pomocne, także w przypadku rehabilitacji po ciężkich urazach powodujących problemy z pamięcią.

Kwiaty jako prezent na Dzień Babci

Każda kobieta uwielbia kwiaty. Podarunek w formie bukietu jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się przy każdej okoliczności. Warto wręczyć je osobiście. W przypadku, gdy jest to niemożliwie – możemy skorzystać z usług poczty kwiatowej, wówczas kurier dostarczy piękny bukiet o określonej porze. Najczęściej wybieranymi gatunkami kwiatów prezentowych na Dzień Babci i Dziadka są róże, gerbery, tulipany, storczyki, lilie oraz słoneczniki.

Nowoczesne prezenty na Dzień Dziadka oraz Babci

Audiobooki, czyli lektor czyta

Audiobooki to książki czytane na głos przez lektora. Można je kupić w formie elektronicznej na stronie księgarni, a następnie pobrać na komputer, smartfon czy tablet. Wystarczy kilka kliknięć, by odtworzyć głos lektora, który w klimatyczny sposób będzie czytał ulubioną książkę. Audiobooki najczęściej są dostępne w formacie MP3, dzięki czemu można je odtworzyć na większości sprzętów elektronicznych. Książkę mówioną można puścić w tle podczas wykonywania codziennych obowiązków. W swojej postaci przypominają niegdysiejsze słuchowiska radiowe. Taki prezent z pewnością spodoba się seniorom. Dla seniorów katolików ciekawym upominkiem może być Biblia Audio Stary i Nowy Testament, to słuchowisko, w którym znani polscy aktorzy grają poszczególne role, a wszystko zanurzone jest w nowoczesnej ścieżce dźwiękowej.

E-booki jako prezent na Dzień Dziadka

E-booki, czyli elektroniczne książki odczytywane na urządzeniach z wyświetlaczem. Nie różnią się treścią od standardowych książek. Mają jednak inną formę – elektroniczną. Stanowią nowoczesny i wygodny sposób na czytanie książki. Nie zawsze jesteśmy w stanie zabrać ze sobą ulubiony zestaw książek. E-booki rozwiązują ten problem, gdyż nie zajmują fizycznie miejsca. Są pobierane na urządzenie mobilne i zapisują się w jego pamięci. Podobnie jak audiobooki można je zakupić na stronach wielu księgarni. Warunkiem jest posiadanie czytnika e-booków przez seniora.

Gry komputerowe i gry online

Innym nowoczesnym prezentem na Dzień Dziadków są gry komputerowe. Czasy, w których rozgrywka wideo kojarzyła się z zabawą dla dzieci, dawno minęły. Współczesne produkcje mogą być niesamowicie rozwojowe i wciągające, także dla seniorów. Gra wideo jest zdrowszą alternatywą dla oglądania telewizji. Są angażujące, wymagają podejmowania ruchów i decyzji. Redukują ryzyko demencji. Najbardziej polecaną pozycją dla seniorów jest gra Brain Age. Autorów zainspirowały badania japońskiego neurobiologa, profesora Kawashimy. Podczas rozgrywki gracz rozwiązuje szereg łamigłówek i zadań. Niektóre misje polegają na ćwiczeniach manualnych, inne zaś wymagają rozwiązania zagadek matematycznych. Gra to znakomity prezent na Dzień Dziadka i Dzień Babci. Jest tylko jeden szkopuł, nie ma jeszcze polskiej wersji językowej. Z drugiej strony wielu seniorów uczy się języka angielskiego na uniwersytetach trzeciego wieku, może to stanowić dla nich dodatkową motywację do nauki tego języka.

To tylko jeden z przykładów, jak gry komputerowe mogą być pożyteczne dla osób starszych. Innym rodzajem komputerowej rozrywki są gry online, które stanowią wirtualne odpowiedniki tradycyjnych gier: szachów, kart czy krzyżówek. W większości przypadków senior może zagrać z innymi graczami, dzięki czemu nawiązuje nowe kontakty i pożytecznie spędza czas. Wnuczek może zatem, w ramach prezentu na Dzień Babci i Dziadka, nauczyć seniora jak grać np. w szachy online.

Prezenty nieszablonowe na Dzień Babci i Dziadka

Prezenty dla pasjonatów rozwoju osobistego

Prezenty rozwojowe na Dzień Babci i Dzień Dziadka mogą mieć formę ciekawych książek o rozwoju osobistym. Przykładem takiej pozycji jest książka Beaty Boruckiej pt. Mądra babcia. Autorka wskazuje w niej na najlepsze sposoby budowania relacji z wnukami. Jak mówi autorka, to projekt, który urósł wręcz do zjawiska społecznego, mającego już swoją nazwę, czyli „babcing”. Książkę z powodzeniem mogą przeczytać także dziadkowie.
Innym pomysłem na prezent może być prenumerata czasopisma dla seniorów, np. Gazety Senior – to propozycja dla dziadków preferujących tradycyjne media drukowane.

Moda, uroda i metamorfoza

Każdy senior ma swoje plany, ale także i… niespełnione marzenia. Jednym z niekonwencjonalnych pomysłów na prezent może być sesja zdjęciowa dla babci, dzięki której może poczuć się absolutnie wyjątkowo. Być może profesjonalna sesja zdjęciowa stanie się pierwszym krokiem w karierze niespełnionej niegdyś babci-modelki? Z taką inicjatywą wychodzi agencja Evergreen Models, która zaprasza do współpracy seniorów.

Innym szalonym prezentem może być metamorfoza z profesjonalną stylistką np. Krystyną Bałakier popularną blogerką modową 50+. Jeśli to jednak zbyt dużo, to na początek warto sięgnąć po książkę „Dojrzała elegancja. Modna i piękna w każdym wieku”. To przewodnik po modzie dla dojrzałych kobiet, ale także o pewności siebie, wychodzeniu z cienia, dbałości o dobre samopoczucie.

Drogie prezenty na Dzień Babci i Dziadka

Telefon komórkowy i inne sprzęty jako prezent na Dzień Dziadków

Dobry prezent na Dzień Babci i Dziadka nie musi być drogi. Nie oznacza to jednak, że wnuczkowi nie wypada kupić czegoś bardziej praktycznego. Jeden, konkretny prezent jest często lepszy, niż kilka drobiazgów. Jeśli w rodzinie jest więcej wnuków, to świetnym pomysłem jest stworzenie zbiórki, dzięki której dziadkowie dostaną jeden prezent – nowy telefon komórkowy, nowoczesną lodówkę, czy duży telewizor. W takiej sytuacji kupienie nawet drogiej rzeczy pozostaje w zasięgu wnuków, a przyjęcie takiego prezentu nie budzi zakłopotania ze strony seniorów.

Wspólnie spędzony czas

W niektórych sytuacjach najlepszym prezentem będzie wspólnie spędzony czas. Nie musi on jednak przypominać zwykłego spotkania. Warto zadbać o jego niecodzienną formę. Dobrym pomysłem jest zabranie dziadków do kina, do teatru lub do wykwintnej restauracji. Jeśli dziadek jest smakoszem alkoholi – wybierzmy lokal, w którym przeprowadzana jest degustacja wina lub piwa. Wśród innych prezentów polegających na wspólnym spędzaniu czasu można wyróżnić:

 • wyjazd na weekend,
 • wczasy, pobyt w sanatorium dla seniora,
 • koncert w filharmonii, operetce, 
 • zabranie dziadków do zoo.

Warto wiedzieć, że weekend w uzdrowisku, pobyt w sanatorium w tzw. sezonie niskim, w okresie, gdy w kurortach jest zdecydowanie mniej wczasowiczów, można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach.

Jak zwrócić nietrafiony prezent

Mimo starań wnuków może się zdarzyć, że prezent będzie nietrafiony. Co wtedy? Zgodnie z prawem zwrot niewadliwego towaru może nastąpić wyłącznie za zgodą sprzedawcy. To od firmy zależy zatem, czy dostaniemy zwrot funduszów, czy też zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Sklep może także zaoferować nam bon towarowy lub bezpłatną wymianę produktu na inny – zależy to jednak tylko i wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy.

W przypadku zakupu przez Internet mamy możliwość dokonania pełnego zwrotu towaru w ciągu 14 dni od momentu zakupu. Odstąpienie od umowy zawieranej na odległość nie dotyczy jednak wielu dóbr elektronicznych: np. e-booków i audiobooków, jeśli zostały pobrane oraz płyt CD, DVD po ich rozpakowaniu.

W razie usterki towar możemy zareklamować w ciągu dwóch lat od zakupu. Dokumentem potwierdzającym transakcję jest paragon, który warto trzymać w bezpiecznym miejscu, szczególnie jeśli prezent był droższym sprzętem AGD lub RTV.

Podsumowanie

W dobie dzisiejszych możliwości i szerokiej dostępności wielu wspaniałych technologii dawanie prezentów na dzień dziadka i babci jest łatwiejsze. To znakomity powód do tego, by postarać się i odwdzięczyć się dziadkom przygotowując wyjątkowy prezent na ich święto.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Może Cię zainteresować:

Pomysł na prezent dla seniora – telefon z opaską SOS

Pobyt w sanatorium – pomysł na prezent nie tylko na Dzień Babci i Dziadka [Uzdrowiska Kłodzkie, Dolny Śląsk]

Warto sięgać do doświadczeń ludzi dojrzałych. Rozmowa z pisarką Elżbietą Śnieżkowską-Bielak

Redakcja
Kategorie
Udostępnij

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.