Bezpieczne wakacje: uważaj na oszustwa parkingowe! 6 metod „na parking”

Bezpieczne wakacje: uważaj na oszustwa parkingowe! 6 metod „na parking”

Sezon wakacyjny to czas, gdy wielu z nas podróżuje samochodem, często także za granicę. Warto być świadomym oszustw, które mogą nas spotkać, zwłaszcza jeśli korzystamy z płatności online i aplikacji do opłacania parkowania. Eksperci ostrzegają przed najczęstszymi metodami wyłudzania danych i pieniędzy. Zapoznaj się z nimi, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Fałszywe bilety parkingowe za przednią szybą

Oszuści drukują fałszywe bilety parkingowe, które umieszczają za szybą samochodu. Bilety te zawierają instrukcje do płatności online np. przez PayPal, a czasami także kody QR prowadzące do fałszywych stron płatniczych. Skorzystanie z takich instrukcji może skutkować kradzieżą danych osobowych i pieniędzy.

Zobacz również: Bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Fałszywi pracownicy parkingu

W tym przypadku fałszywi pracownicy kierują turystów na pobliski parking, pobierają opłatę i znikają. Po powrocie do samochodu okazuje się, że auto zostało zaparkowane nielegalnie. Prawdziwy właściciel działki może odholować twój samochód, nałożyć karę.

Zobacz również: Podają się za pracownika MOPR [ostrzeżenie dla seniorów]

Reklama Reklama PolisyTravel

Fałszywe kody QR

Oszuści umieszczają fałszywe naklejki z kodami QR na parkometrach, często na autentycznych kodach QR, co może być tym bardziej mylące. Skanując je, przekierowywani jesteśmy na fałszywe strony płatnicze, gdzie oszuści wyłudzają pieniądze, dane do bankowości elektronicznej, kart kredytowych etc.

Zobacz również: Oszuści podszywają się pod NFZ! Uwaga na rzekomą kartę ubezpieczenia zdrowotnego

Oszustwa SMS-owe

Oszuści wysyłają wiadomości tekstowe (SMS) z informacją o rzekomo zaległej opłacie za parkowanie. Wiadomości te zawierają linki do fałszywych stron płatniczych. Należy pamiętać, że lokalne władze nigdy nie proszą o płatność za pomocą SMS-ów. Nie klikaj takich linków.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

Fałszywe e-maile i phishingowe strony internetowe

Fałszywe e-maile informujące o niezapłaconym bilecie parkingowym mogą zawierać linki do złośliwych stron. Klikanie tych linków może skutkować zainstalowaniem złośliwego oprogramowania lub wyłudzeniem danych do e-bankowości. Ważne jest, aby zawsze sprawdzić adres URL strony, na której dokonujemy płatności.

Zobacz również: Oszustwa w reklamach leków z udziałem lekarzy: Jak się bronić? Praktyczne wskazówki dla seniorów

Fałszywe aplikacje parkingowe

Oszuści tworzą fałszywe aplikacje parkingowe, które mogą wykradać nasze dane dostępowe do e-bankowości lub instalować złośliwe oprogramowanie. Pobieraj aplikacje tylko z oficjalnych źródeł.

Zobacz również: Oszustwo na ZUS: fałszywy profil ZUS na Facebooku [ostrzeżenie]

Jak uchronić się przed oszustwami parkingowymi?

Aby nie paść ofiarą oszustw związanych z parkowaniem, pamiętaj o paru ważnych zasadach:

Zweryfikuj bilet. Sprawdź, czy na bilecie znajduje się oficjalne logo i dane kontaktowe organu upoważnionego do pobierania opłat za parkowanie. W razie wątpliwości skontaktuj się bezpośrednio z oficjalną instytucją, przedstawicielem.

Uważaj na e-maile i SMS-y. Traktuj podejrzliwie wszelkie niechciane wiadomości dotyczące mandatów za parkowanie. Unikaj klikania linków i podawania danych osobowych oraz tych do bankowości elektronicznej.

Korzystaj z oficjalnych aplikacji. Pobieraj aplikacje parkingowe wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami.

Zobacz również: Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem

Ogranicz środki, które mogą być zagrożone. Załóż subkonto z osobną kartą przeznaczoną na potrzeby wakacji, gdzie przelejesz ograniczoną  sumę pieniędzy. W przypadku kradzieży ograniczysz straty finansowe.

Monitoruj swoje finanse. Regularnie przeglądaj wyciągi z konta bankowego i karty kredytowej wypatrując nieautoryzowanych transakcji.

Zgłaszaj oszustwa. Jeśli  mimo to padniesz ofiarą oszustwa, zawsze zgłaszaj je lokalnej policji.

Planując zagraniczną podróż samochodem, zabezpiecz swój smartfon programem antywirusowym z modułem antyphishingowym.

Źródło:https://bitdefender.pl/uwazaj-na-6-oszustw-zwiazanych-z-parkowaniem/

Zobacz również: Trybunał Konstytucyjny przywraca sprawiedliwość: wyższe emerytury dla 200 tysięcy seniorów


Jeżeli interesują Cię informacje na temat aktualnych prób oszustwa, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


 

 

Łukasz Marszałek
CATEGORIES
Share This