Nowy bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Nowy bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Okres przedświąteczny to fala fałszywych SMS-ów dotyczących paczek, promocji i dopłat do przesyłek, które mają na celu zdobycie danych do bankowości elektronicznej. Klikanie w podejrzane linki niesie poważne konsekwencje – możesz stracić pieniądze. Teraz podejrzane SMS-y można zgłaszać na numer 8080. To odpowiedz na plagę fałszywych SMS-ów, które stały się narzędziem wykorzystywanym przez przestępców do przeprowadzania ataków phishingowych. CERT Polska wprowadziło proste i darmowe rozwiązanie do walki z tym zjawiskiem.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Podejrzany SMS – gdzie zgłosić?

Zaledwie jednym ruchem – wysłaniem wiadomości na numer 8080 – możemy aktywnie przyczynić się do walki z tym rodzajem oszustw. Ten nowy numer alarmowy umożliwia zgłaszanie niepokojących wiadomości SMS, które otrzymujemy na nasz telefon. W ramach tej inicjatywy eksperci będą mieli możliwość dokładnego zbadania podejrzanych treści, w tym fałszywych linków, które mogą nieść realne zagrożenie.

Nowy numer 8080 to krok naprzód w drodze do zapewnienia większego bezpieczeństwa, zwłaszcza seniorom, którzy często padają ofiarą cyberprzestępców. Wiedza i zaangażowanie zwykłych ludzi, w tym osób starszych, w zgłaszanie potencjalnych zagrożeń są kluczowe w walce z coraz bardziej wyrafinowanymi metodami oszustów. Dlatego apelujemy do wszystkich seniorów o aktywne korzystanie z numeru 8080, aby przestrzeń cyfrowa była bezpieczniejsza.

Zobacz również: Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem

Jak zgłosić podejrzanego SMS-a na numer 8080?

Zgłoszenie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest łatwe i bezpłatne dla każdego, bez względu na rodzaj posiadanego abonamentu czy karty. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Znajdź podejrzanego SMS-a. Przeszukaj swoje wiadomości w poszukiwaniu podejrzanych treści.
  2. Wybierz opcję „Przekaż dalej”. Po znalezieniu podejrzanego SMS-a skorzystaj z opcji „Przekaż dalej” dostępnej w menu lub skopiuj SMS-a i prześlij go na numer 8080. Prześlij pełną treści SMS-a wraz z numerem lub nazwą nadawcy, to pomoże lepiej przyjrzeć się tej konkretnej wiadomości.
  3. Otrzymasz potwierdzenie zgłoszenia. Jeśli SMS został prawidłowo przekierowany, otrzymasz od CERT Polska podziękowanie i potwierdzenie z numerem zgłoszenia.
  4. Wiadomość trafiła do specjalistów. Zgłoszona wiadomość trafia teraz do ekspertów, którzy przeanalizują jej treść oraz ewentualne zagrożenia, a następnie podejmą właściwe kroki.

Warto pamiętać, że podejrzane wiadomości można także zgłaszać poprzez stronę internetową CERT Polska lub korzystając z adres e-mail: cert@cert.pl

CERT Polska podaje, że już ponad 350 tysięcy razy skorzystaliśmy z możliwości przekazania podejrzanych SMS-ów za pomocą nowego numeru alarmowego. To także dowód na to, jak wielka jest skala prób wyłudzeń  i oszustw.

Zobacz również: Phishing, czyli kradzież danych osobowych. Jak chronić dane osobowe i gdzie zgłosić wyłudzenie? [PORADNIK]

Reklama Głosowanie na seniora/kę roku 2023

Czy numer 8080 jest darmowy?

Tak, numer 8080 jest bezpłatny. Operatorzy komórkowi zostali zobowiązani do nienaliczania opłat za korzystanie z tego numeru w związku z tzw. ustawą antyspoofingową, która weszła w życie 25 września 2023 r. Nowe przepisy dotyczące zwalczania nadużyć w komunikacji elektronicznej, sprawiły, że numer SMS 8080 stał się dostępny bez dodatkowych kosztów. Pamiętajmy jednak, że poza granicami Polski operator komórkowy może naliczyć opłatę, a jej wysokość będzie zgodna z taryfą konkretnego operatora.

Zobacz również: Fake news — Nieodebrane świadczenie z ZUS, zarabiaj krocie na funduszu PZU emeryt+. Jak nie dać się nabrać [Poradnik dla seniora]

Co się stanie z poprzednim numerem?

Do niedawna zgłaszanie podejrzanych wiadomości było zadaniem nieco bardziej skomplikowanym, wymagającym korzystania z dłuższego i mniej intuicyjnego numer. Dzięki wprowadzeniu numeru 8080 dziś to zaledwie cztery cyfry, które łatwo zapamiętać. Dla pewności warto zapisać numer 8080 w swoim telefonie, aby z łatwością sięgnąć po niego w razie potrzeby, a dotychczasowy numer 799 448 084 będzie działał równolegle jeszcze przez jakiś czas.

CERT co to jest?

CERT Polska to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. CERT Polska działa od 1996 roku. Zespół CERT Polska jest finansowany i działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.


Jeżeli interesują Cię te i podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Klub Aktywnych: Seniorzy znaleźli optymalny trening dzięki sztucznej inteligencji. Sprawdź, co Tobie zaleci AI

Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem

Fake news — Nieodebrane świadczenie z ZUS, zarabiaj krocie na funduszu PZU emeryt+. Jak nie dać się nabrać [Poradnik dla seniora]

14. emerytura 2023. Oferują pomoc przy wniosku o 14-tkę? To oszustwo!

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY] – Gazeta Senior

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds