Bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Bezpłatny numer 8080 do zgłaszania oszukańczych SMS-ów! [Jak zgłosić podejrzany SMS?]

Fałszywe SMS-y dotyczące paczek, promocji i dopłat do przesyłek, które mają na celu zdobycie danych do bankowości elektronicznej to nowa codzienność. Klikanie w podejrzane linki niesie poważne konsekwencje – możesz stracić pieniądze. Przypominamy, że podejrzane SMS-y można zgłaszać na numer 8080. To odpowiedz na plagę fałszywych SMS-ów, które stały się narzędziem wykorzystywanym przez przestępców do przeprowadzania ataków phishingowych. CERT Polska wprowadziło proste i darmowe rozwiązanie do walki z tym zjawiskiem.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Podejrzany SMS – gdzie zgłosić?

Zaledwie jednym ruchem – wysłaniem wiadomości na numer 8080 – możemy aktywnie przyczynić się do walki z tym rodzajem oszustw. Ten stosunkowo nowy numer alarmowy umożliwia zgłaszanie niepokojących wiadomości SMS, które otrzymujemy na nasz telefon. W ramach tej inicjatywy eksperci będą mieli możliwość dokładnego zbadania podejrzanych treści, w tym fałszywych linków, które mogą nieść realne zagrożenie.

Numer 8080 to krok naprzód w drodze do zapewnienia większego bezpieczeństwa, zwłaszcza seniorom, którzy często padają ofiarą cyberprzestępców. Wiedza i zaangażowanie zwykłych ludzi, w tym osób starszych, w zgłaszanie potencjalnych zagrożeń są kluczowe w walce z coraz bardziej wyrafinowanymi metodami oszustów. Dlatego apelujemy do wszystkich seniorów o aktywne korzystanie z numeru 8080, aby przestrzeń cyfrowa była bezpieczniejsza.

Zobacz również: Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem

Reklama Reklama PolisyTravel

Jak zgłosić podejrzanego SMS-a na numer 8080?

Zgłoszenie podejrzanego SMS-a na numer 8080 jest łatwe i bezpłatne dla każdego, bez względu na rodzaj posiadanego abonamentu czy karty. Wystarczy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Znajdź podejrzanego SMS-a. Przeszukaj swoje wiadomości w poszukiwaniu podejrzanych treści.
  2. Wybierz opcję „Przekaż dalej”. Po znalezieniu podejrzanego SMS-a skorzystaj z opcji „Przekaż dalej” dostępnej w menu lub skopiuj SMS-a i prześlij go na numer 8080. Prześlij pełną treści SMS-a wraz z numerem lub nazwą nadawcy, to pomoże lepiej przyjrzeć się tej konkretnej wiadomości.
  3. Otrzymasz potwierdzenie zgłoszenia. Jeśli SMS został prawidłowo przekierowany, otrzymasz od CERT Polska podziękowanie i potwierdzenie z numerem zgłoszenia.
  4. Wiadomość trafiła do specjalistów. Zgłoszona wiadomość trafia teraz do ekspertów, którzy przeanalizują jej treść oraz ewentualne zagrożenia, a następnie podejmą właściwe kroki.

Warto pamiętać, że podejrzane wiadomości można także zgłaszać poprzez stronę internetową CERT Polska lub korzystając z adres e-mail: cert@cert.pl

CERT Polska podaje, że już ponad 350 tysięcy razy skorzystaliśmy z możliwości przekazania podejrzanych SMS-ów za pomocą nowego numeru alarmowego. To także dowód na to, jak wielka jest skala prób wyłudzeń  i oszustw.

Zobacz również: Phishing, czyli kradzież danych osobowych. Jak chronić dane osobowe i gdzie zgłosić wyłudzenie? [PORADNIK]

Reklama Reklama SU Bałtyk

Czy numer 8080 jest darmowy?

Tak, numer 8080 jest bezpłatny. Operatorzy komórkowi zostali zobowiązani do nienaliczania opłat za korzystanie z tego numeru w związku z tzw. ustawą antyspoofingową, która weszła w życie 25 września 2023 r. Nowe przepisy dotyczące zwalczania nadużyć w komunikacji elektronicznej, sprawiły, że numer SMS 8080 stał się dostępny bez dodatkowych kosztów. Pamiętajmy jednak, że poza granicami Polski operator komórkowy może naliczyć opłatę, a jej wysokość będzie zgodna z taryfą konkretnego operatora.

Zobacz również: Fake news — Nieodebrane świadczenie z ZUS, zarabiaj krocie na funduszu PZU emeryt+. Jak nie dać się nabrać [Poradnik dla seniora]

Co się stanie z poprzednim numerem?

Do niedawna zgłaszanie podejrzanych wiadomości było zadaniem nieco bardziej skomplikowanym, wymagającym korzystania z dłuższego i mniej intuicyjnego numer. Dzięki wprowadzeniu numeru 8080 dziś to zaledwie cztery cyfry, które łatwo zapamiętać. Dla pewności warto zapisać numer 8080 w swoim telefonie, aby z łatwością sięgnąć po niego w razie potrzeby, a dotychczasowy numer 799 448 084 będzie działał równolegle jeszcze przez jakiś czas.

Zobacz również: Oszustwo na „Bon Lekowy”: ostrzeżenie dla seniorów

CERT co to jest?

CERT Polska to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci Internet. CERT Polska działa od 1996 roku. Zespół CERT Polska jest finansowany i działa w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej.

Zobacz również: Podają się za pracownika MOPR [ostrzeżenie dla seniorów]


Jeżeli interesują Cię informacje na temat bezpieczeństwa w sieci, zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco! Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: Oszuści podszywają się pod NFZ! Uwaga na rzekomą kartę ubezpieczenia zdrowotnego

Linda Matus
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds