Oszustwo na ZUS: fałszywy profil ZUS na Facebooku [ostrzeżenie]

Oszustwo na ZUS: fałszywy profil ZUS na Facebooku [ostrzeżenie]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywym profilem na Facebooku, podszywającym się pod tę instytucję. Osoby nieuczciwe próbują wykorzystać fałszywe informacje o „gwarantowanej emeryturze w wieku 50 lat” w celu wyłudzenia danych osobowych oraz pieniędzy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Gwarantowana emerytura w wieku 50 lat: to oszustwo

Oszuści, którzy stworzyli fałszywy profil, sugerują, że inwestycja w wysokości 1 tys. zł może zapewnić emeryturę już w wieku 50 lat. W rzeczywistości jest to próba manipulacji, mająca na celu pozyskanie poufnych danych oraz środków finansowych. Co więcej, aby wzmocnić wiarygodność informacji, wykorzystano spreparowany wizerunek byłej prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej.

Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, przekazał, że instytucja rozważa podjęcie kroków prawnych wobec sprawców tego oszustwa.

Zobacz również: Jak oszukują seniorów w sieci [oszustwo na BLIK na Messengerze]. Rozmowa ze st.asp. Michałem Kawalcem

Reklama Reklama SU Bałtyk

Chroń dane i pieniądze: nie klikaj!

Zarówno ZUS, jak i eksperci ds. bezpieczeństwa w sieci zalecają szczególną ostrożność wobec wszelkich podejrzanych wiadomości oraz linków, zwłaszcza tych przesyłanych drogą mailową, przez SMS, czy poprzez komunikatory w mediach społecznościowych. Niebezpieczeństwo może czyhać również w załącznikach niewiadomego pochodzenia. Zachowanie czujności jest kluczowe w przypadku otrzymania informacji o podejrzanej treści, szczególnie zawierających linki.

Ostrzeżenie nasze ma na celu ochronę danych osobowych oraz środków finansowych przed działaniami nieuczciwych osób, które próbują wykorzystać zaufanie do instytucji publicznych. W obliczu coraz bardziej wyrafinowanych technik przestępczych kluczowe jest informowanie i podnoszenie świadomości całego społeczeństwa, także seniorów, na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością.


Chcesz być na bieżąco z oszustwami na ZUS, na BLIK, na wnuczka, na policjanta, na lekarza? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również inne materiały „Gazety Senior” dotyczące prób oszustwa lub wyłudzenia: 

Oszustwa w reklamach leków z udziałem lekarzy: Jak się bronić? Praktyczne wskazówki dla seniorów

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY]

14. emerytura. Oferują pomoc przy wniosku o 14-tkę? To oszustwo!

Łukasz Marszałek
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds