„Gazeta Senior” listopad 2023 [11/2023]. Sprawdź, co w numerze?
Listopadowy numer otwieramy relacją z #1 Festiwalu Senioralnej Piosenki Artystycznej. Choć była to dopiero pierwsza edycja, to wydarzenie zdecydowanie należy zaliczyć do udanych. Sprawozdanie okraszone komentarzem z przesłuchań, warsztatów i galowego koncertu pt. „Marzeniom nie dajmy umierać…” przygotował redaktor Andrzej Wiśniewski. PS. Rozwikłanie zagadki ukrytej w tytule w numerze.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Powyborczy portfel seniora
Wyniki wyborów parlamentarnych to duża zmiana dla wielu seniorów, którzy, jak pokazują dane, częściej niż inne grupy wiekowe głosowali na Prawo i Sprawiedliwość, które co prawda wygrało wybory, ale z wynikiem, który nie pozwala rządzić. Padają pytania pełne obaw o los dodatków do emerytur. Wiele osób starszych nie zapoznało się z propozycjami dla seniorów, z którymi do wyborów szły Koalicja Obywatelska czy Nowa Lewica. Wyjaśniamy, co oznaczają propozycje takie jak dwie waloryzacje emerytur w roku, wyższa kwota wolna od podatku podnosząca emeryturę [tabela netto] czy renta wdowia.
Finanse i opieka [nowe świadczenie dla seniorów od 1 listopada]
Wszystko, co musisz wiedzieć o wsparciu, jakim jest usługa sąsiedzka. Od 1 listopada wchodzi w życie nowe świadczenie dla seniorów. Wyjaśniamy krok po kroku, komu będzie przysługiwać, na czym polega, gdzie się o nie starać, kto je sfinansuje.
Przyglądamy się nowej emeryturze dla nauczycieli, którą wprowadził rząd PiS. Lista obaw i zastrzeżeń dotyczących tego rozwiązania jest długa. Czy to aby nie pułapka zastawiona na nauczycieli? Sprawdź!
Podpatrujemy również, jak seniorzy różnią się od najmłodszych pokoleń w podejściu do gospodarowania oszczędnościami i domowym budżetem. Analiza pokoleniowego konfliktu o finanse na bazie wyników badań „Budżet i oszczędności” dużego banku.
Masz do tego PRAWO [bezpłatne porady prawne 18 listopada]
Nasz stały cykl prowadzony z Izbą Notarialną dziś poświęcamy niepowtarzalnej okazji do uzyskania bezpłatnej indywidualnej porady prawnej, o które często pytacie. Taką pomoc będzie można uzyskać w Dzień Otwarty Notariatu 18 listopada br. W jaki sposób się zgłosić? Jak się przygotować do spotkania? Które dokumenty zabrać ze sobą? Dowiesz się, krok po kroku w listopadowym numerze.
Krajowa Izba Notarialna w ramach prowadzonej działalności edukacyjnej prowadzi również akcję Bezpłatny wykład notariusza na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Jeżeli reprezentujesz organizację senioralną, mowa nie tylko o UTW, dowiesz się, jak zaprosić notariusza na bezpłatny wykład dla Waszych słuchaczy i członków.
Darmowe leki 65+ wszystko, co musisz wiedzieć [Zdrowie]
Program darmowych leków 65+ to garść nowej wiedzy, którą muszą przyswoić zarówno lekarze, jak i pacjenci seniorzy. Eksperci Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji komentują dla nas listę bezpłatnych leków dostępnych od września. Zwracają uwagę na oznaczenie „S” wymagane na recepcie, korzyści płynące z posiadania Internetowego Konta Pacjenta, a także podpowiadają, kiedy warto skorzystać z recepty długoterminowej.
Wykaz leków 65+ to m.in. dobre wiadomości dla pacjentów z niewydolnością serca. W prostych słowach o tej chorobie, nowoczesnych lekach i szybkiej ścieżce leczenia na NFZ opowiada kardiolog prof. dr hab. n. med. Paweł Balsam.
Program leki 65+ wymaga jeszcze dopracowania, ponieważ praktyka pokazała wiele niedociągnięć, m.in. należy rozszerzyć listę medyków uprawnionych do wystawiania recept na darmowe leki. Dziś lista lekarzy, którzy nie mogą przepisać pacjentowi bezpłatnych leków z wykazu 65+ jest długa [LISTA specjalności w numerze].
A od 1 listopada br. będzie obowiązywał nowy wykaz bezpłatnych leków 65+. Już wiemy, których pozycji na liście zabraknie!
Zmiany, zmiany [Psyche]
Każda dziedzina naszego życia udowadnia, że życie jest zmianą, ale z wiekiem trudniej nam się do tych zmian adoptować. Dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu, wyjaśnia dr Jadwiga Kwiek w cyklu ABC psychologii w artykule pt. „STATUS QUO a lęk przed zmianą”.
Kto nas wspiera w trudnych chwilach, czasem jest to pies. Dwie trzecie badanych postrzega swojego podopiecznego bardziej jako człowieka niż zwierzę domowe i twierdzi, że psy rozumieją nas lepiej niż partnerzy.
Senior/ka miesiąca [LISTOPAD] modelki i modele 60+ wciąż poszukiwani!
Nasz „listopad”, czyli seniorka miesiąca to modelka przez wielkie M. Jej portfolio przypomina książki supermodelki z lat 90., są tu sesje dla topowych projektantów, magazynów modowych, okładki. Przeglądając jej dorobek, pomyślałam, że urodziła się, żeby zapozować do tych zdjęć. Osobowość, kobieta z pasją, piękna duchem i ciałem [ROZMOWA].
To już ostatni dzwonek, aby zgłosić się naszej akcji Senior/ka miesiąca. Jak to zrobić? Instrukcja w listopadowym numerze.
Praca dla seniora [agent, redaktor, opiekun]
Aby mieć więcej w portfelu, najlepiej wziąć sprawy w swoje ręce. Dziś jest to o wiele prostsze niż jeszcze kilka lat temu! Rynek pracy zmienia się na korzyść pracowników. Praca jest dziś elastyczna, lepiej wynagradzana, a doświadczenie i wiek w wielu branżach stały się atutem. Wysokość emerytury wielu seniorom nie pozwala na beztroskę pod palmami, dlatego też coraz więcej emerytów wybiera powrót do pracy – dobrej pracy. Seniorzy doskonale radzą sobie w branży ubezpieczeniowej, sprawdzamy, ile można zarobić, pracując jako agent ubezpieczeniowy.
Zapraszamy do współpracy redaktorów do działu prawo i finanse. Jeśli jesteś emerytem lub osobą w wieku senioralnym, a jednocześnie masz wiedzę z dziedziny świadczeń emerytalnych i finansów, to zapraszamy do zespołu „Gazety Senior”, szczegóły w numerze.
Oferty dla seniorów
Wczasy i wycieczki dla seniorów, turnusy rehabilitacyjne, kino, opera, operetka, koncerty i płyty, praca.
Jak uzyskać dostęp do listopadowego numeru „Gazety Senior”
Dostęp do listopadowego numeru „Gazety Senior” oraz 11 kolejnych numerów uzyskasz, kupując roczną prenumeratę – cyfrową (48 zł za cały rok – 12 numerów), lub drukowaną (108 zł za cały rok – 12 numerów). Dostępne pakiety prenumeraty porównasz tutaj. Prenumeratę „Gazety Senior” możesz nabyć na trzy sposoby:
- kupisz w sklepie internetowym – TUTAJ,
- zamówisz, wypełniając formularz – TUTAJ,
- zamówisz telefonicznie – tel. 533 301 660 (pn – pt w godz. 9:00 – 15:00).
„Gazeta Senior” październik 2023 [10/2023]. Sprawdź, co w numerze?
- „Senior w Dobrej Formie” – aktywność fizyczna kluczem do zdrowia i wysokiej jakości życia silversów - 9 grudnia, 2024
- BON SENIORALNY: projekt ustawy [KOMPENDIUM] - 9 grudnia, 2024
- Bezpłatne porady notariuszy w całej Polsce! Sprawdź, gdzie skorzystasz z pomocy w Dniu Otwartym Notariatu [adresy i numery telefonów] - 22 listopada, 2024