Aparat CPAP na bezdech senny [działanie, zasady refundacji 2023]

Aparat CPAP na bezdech senny [działanie, zasady refundacji 2023]

Chrapanie to często tylko irytujący problem, ale jeżeli się utrzymuje, może być oznaką poważnej choroby – obturacyjnego bezdechu sennego [OBS]. Czym jest to schorzenie i na czym polega nowoczesne leczenie aparatem CPAP? Wyjaśniamy.

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Bezdech senny początek choroby

W czasie snu nasze drogi oddechowe ulegają zwężeniu na skutek rozluźnienia mięśni gardła. Część osób w tym momencie zaczyna chrapać. U niektórych zwężenie górnych dróg oddechowych jest na tyle duże, że dochodzi do chwilowego zatrzymania oddechu. Lekarze nazywają to obturacyjnym bezdechem sennym, w skrócie OBS. Chociaż oddech wstrzymywany jest zaledwie na chwilę, to zaburzenie, które pojawia się do kilkuset razy w ciągu jednej nocy, jest wielkim obciążeniem dla organizmu. Dlatego z pozoru niewinna przypadłość ma poważne konsekwencje.

Po przebudzeniu osoby walczące z bezdechem są niewyspane, odczuwają bóle głowy i zmęczenie. Mają też problemy z koncentracją, spada ich libido. Długotrwały nieleczony obturacyjny bezdech senny może być groźny dla zdrowia. Z czasem prowadzi do niewydolności serca, zaburzeń ciśnienia krwi, zawału lub zaburzenia rytmu serca. Dlatego, jeśli podejrzewasz u siebie, że chrapanie to w rzeczywistości objaw obturacyjnego bezdechu sennego, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Obturacyjny bezdech senny [OBS] – do jakiego lekarza należy się zgłosić?

Podejrzewając bezdech senny, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu POZ. Otrzymasz od niego skierowanie do poradni pulmonologicznej, gdzie wykonasz bezbolesne badanie polisomnograficzne. Poradnię pulmonologiczną znajdziesz w każdym większym mieście.

Bezdech senny [OBS] – metody leczenia

Skuteczne leczenie obturacyjnego bezdechu sennego często wymaga połączenia kilku metod. Skuteczna terapia może obejmować zmianę diety i stylu życia. Problemem dla osób walczących z OBS jest otyłość. Niekiedy konieczne okazuje się podawanie leków, jeśli OBS jest spowodowany przewlekłym nieżytem błony śluzowej. Specjalista może zalecić także unikanie środków nasennych, ponieważ dodatkowo osłabiają one napięcie mięśni gardła.

Aparat CPAP zasada działania?

Jedną ze skutecznych metod leczenia OBS jest stosowanie aparatu CPAP (skrót CPAP z angielskiego Continuous Positive Airway Pressure). To urządzenie, które wytwarza stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta. Już po pierwszym użyciu, poczujesz znaczną ulgę i przypomnisz sobie, jak dobrze jest się wyspać.

Aparat CPAP ma niewielkie rozmiary i umieszcza się go przy łóżku. Na noc pacjent zakłada maskę (na nos lub na nos i usta), która za pomocą rurki łączy się z urządzeniem dozującym powietrze. Wykorzystanie aparatu CPAP sprawia, że górne drogi pozostają otwarte przez całą noc.

Urządzenie monitoruje pracę dróg oddechowych i zapisuje wyniki na karcie SD. Dzięki temu w czasie wizyty kontrolnej pulmonolog może dokładnie przeanalizować stan pacjenta. Dziś można także samemu monitorować wyniki w dedykowanej prostej aplikacji.

Czy aparat CPAP jest refundowany?

Tak, zakup aparatu CPAP podlega refundacji NFZ. Jeżeli lekarz zaleci stosowanie apartu CPAP otrzymasz zlecenie na jego zakup. Aparat CPAP kupisz w każdym sklepie medycznym w kraju.

Jeśli oprócz OBS zmagasz się z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, możesz ubiegać się o pomoc finansową ze strony MOPS, PCPR, a także PFRON.

Sprzęt wspomagający oddychanie limit refundacji 2023

Limit refundacyjny na sprzęt CPAP, czyli aparat wspomagający oddychanie został rozdzielony na dwa elementy – maskę i aparat. Co jest pozytywnym rozwiązaniem, ponieważ maska zużywa się szybciej niż aparat.

W przypadki aparatu CPAP do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego NFZ pokryje wydatek do kwoty 2100 zł, a pacjent jest zobowiązany do zapłaty 10% ceny. Okres użytkowania aparatu CPAP to 5 lat, po tym czasie można starać się o ponowną refundację. Natomiast okres użytkowania maski określono na 6 miesięcy. Dopłata z NFZ wynosi 200 zł do maski. Pacjent, podobnie jak w przypadku aparatu, także pokrywa 10% ceny.

Aparaty CPAP – przykładowe urządzenia marki Yuwell

Aparaty Auto CPAP marki Yuwell wykorzystują nowoczesną, skuteczną i powszechnie uznaną metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Do tego są proste w obsłudze i zapewniają wysoką jakość terapii. Aparatura marki Yuwell m.in. została wyposażona w podgrzewaną rurę i inteligentne nawilżanie powietrza w zależności od warunków otoczenia, dzięki czemu zabieg jest bardziej komfortowy. Tzw. rampa to z kolei funkcja pozwalająca na stopniowe zwiększanie ciśnienia, aby poprawić komfort na początku terapii. Urządzenie monitoruje przepływ powietrza, jego ciśnienie i jednocześnie redukuje hałas – wszystko w czasie rzeczywistym. Prosta obsługa – tylko dwa przyciski. Menu i programy w języku polskim, do tego Wi-Fi i aplikacje. Funkcja Wi-Fi to możliwość zdalnego odczytu danych terapii przez lekarza, jak i pacjenta.

Aparat CPAP marki Yuwell

Przykładowa maska do leczenia OBS.

 

 

 

 

 

 

 

Poradnik opracowany został we współpracy z firmą Timago dystrybutorem i producentem sprzętu medycznego.

Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Kiedy chrapanie staje się chorobą – wylecz bezdech senny z aparatem CPAP

Dopłaty z NFZ w górę. Zmiany w refundacji wyrobów medycznych 2023 [Lista produktów, wysokość limitów]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds