Poczet królów Jana Matejki [WYSTAWA]

Poczet królów Jana Matejki [WYSTAWA]

Z okazji rocznicy urodzin malarza we Wrocławiu jest wystawiony Poczet królów Polski.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Rok matejkowski

Senat Rzeczpospolitej Polskiej postanowił, że w roku 2023 będzie podkreślało się zasługi i dokonania Jana Matejki. Jan Matejko urodził się w 24 czerwca 1838 roku w Krakowie. Zatem rocznica urodzin. Z tej okazji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarta jest wystawa 44 rysunków artysty przedstawiających artystyczną wizję królów Polski. Wystawa będzie czynna do soboty 2 listopada. Dzień po 130 rocznicy śmierci mistrza Jana.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Poczet królów i książąt polskich

Kiedy w 1880 roku wiedeński drukarz zamówił u słynnego mistrza Jana Matejki rysunki ilustrujące do historii Polski, nikt nie spodziewał się, że zdobędą taka popularność. Już wcześniej znakomici artyści przedstawiali swoje artystyczne wyobrażenia, jak też mogli wyglądać władcy Polski. Mierzył się z tym tematem słynny Bacciarelli i znany z malarstwa historycznego Aleksander Lesser. Obaj z powodzeniem. Jednak po wojnie to historyczne malarstwo Matejki zajęło pierwsze miejsce w propagandowej narracji ówczesnej władzy.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Obrazy Bacciarellego

Marcello Filippo Antonio Pietro Francesco Bacciarelli namalował dwadzieścia trzy obrazy na zamówienie króla polskiego Stanisława Augusta Poniatowskiego. Były i są pokazywane publiczności w Pokoju Marmurowym na zamku królewskim w Warszawie. To kwestia gustu, ale te matejkowskie wizerunki są bardziej popularne. Całe pokolenia powojenne na znaczkach, w podręcznikach, oglądały rysunki Matejki.

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Kolorowe i czarno białe

Poczet królów

Rycheza, królowa polska, fragment rysunku Jana Matejki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Powstały także kolorowane przez uczniów Matejki reprodukcje cyklu. Jednak nie upowszechniły się tak, jak te wyśmienite rysunki mistrza Jana Matejki. Czarno białe wykorzystujące fakturę papieru przemawiają wciąż mocno do oglądających dzieło.

Wrocław

Jak to się stało, ze rysunki trafiły do Wrocławia, a nie do Krakowa? Dramatyczne losy zbiorów muzealnych Lwowa są także udziałem i tych rysunków. W 1946 roku cześć lwowskich zbiorów muzealnych wraz z Panoramą Racławicką trafiło do Wrocławia. Tym sposobem to właśnie we Wrocławiu obecnie znajduje się Ossolineum i Panorama Racławicka i posąg Aleksandra hrabiego Fredry.

Rok 2023

Na stronach Senatu Rzeczpospolitej Polskiej czytamy: Senat ustanowił rok 2023 rokiem: Mikołaja Kopernika, Jana Matejki, Wisławy Szymborskiej, Włodzimierza Przerwy-Tetmajera, a także Pamięci Bohaterek i Bohaterów Getta Warszawskiego. Zatem we Wrocławiu honorujemy wielkiego mistrza malarstwa historycznego, wybitnego historiozofa, patriotę polskiego, nauczyciela takich malarzy jak Wyspiański, Malczewski, Mehoffer, Gottlieb. Ojciec mistrza Jana urodził się w Czechach. Do Krakowa przyjechał uczyć muzyki. Grał też na organach w kościele. Trzeba pamiętać, że Kraków był wtedy w monarchii austro-węgierskiej. Podobnie jak Czechy.

Rysunki są pokazywanie niezbyt często. Wynika to z problemów z papierem, który nie lubi światła. Zatem muzealnicy niechętnie wyjmują z magazynów poczet władców Matejki.

O wydarzeniach towarzyszących wystawie przeczytacie tutaj link

75 lat Muzeum

W tym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu będzie obchodziło 75 lecie istnienia. Skomplikowane polityczne losy sprawiły, że to właśnie tutaj możemy podziwiać dzieła sztuki gromadzone przez pokolenia w różnych miejscach świata. Bogaty od zawsze Śląsk przyciągał artystów i kupujących. Doskonale to widać we wrocławskiej katedrze i muzeum.

Zaglądajcie do muzeum pooglądać dzieła sztuki, historyczne rzemiosło lub by wypić filiżankę kawy.

 

Wystawa „Twarzą w twarz” [Pawilon Czterech Kopuł. Wrocław]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds