Gdy kochasz komary [Program Kontroli Liczebności Komarów]

Gdy kochasz komary [Program Kontroli Liczebności Komarów]

Mówią, że miłość jest ślepa, ale żeby kochać komary? Działkowcy wiedzą, że komary wylegają się w każdym zbiorniczku wody. Dlatego, jeśli masz ogród działkowy albo jesteś właścicielem domu jednorodzinnego, to możesz być potencjalnym miłośnikiem komarów. W każdym niezarybionym oczku widnym lub odkrytej beczce na deszczówkę rozmnażasz komary, niczym miłośnik bzyczących stworzonek. A one niewdzięczne później żrą cię niemiłosiernie. Miłość nieodwzajemniona.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Wilgotny klimat Wrocławia, który wynika z położenia wśród licznych rzek i podmokłych terenów sprzyja masowemu namnażaniu się całych szwadronów komarów. Z licznych terenów zielonych na terenie miasta cieszą się nie tylko pracowite pszczółki, ale też i niepowstrzymane w zdobywaniu wciąż nowych terytoriów komary. Przyroda ma swoje prawa i nawet nasza intensywna działalność w betonowaniu wszystkiego nie zmniejsza możliwości rozwojowych komarów. Suche lato, takie jak obecne, na razie nie sprzyja rozwojowi komarów. Narzekają działkowcy, narzekają rolnicy, że susza spowoduje marne plony i drożyznę. Komary także nie są zadowolone, populacja rozwija się zbyt wolno.

Program Kontroli Liczebności Komarów i opryski we Wrocławiu

Reklama Reklama Kampanii Napisz Testament

Od ponad 20 lat istnieje wrocławski Program Kontroli Liczebności Komarów. Prowadzi go Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia. Na podstawie jego raportów wyznaczane są miejsca, które wymagają przeprowadzenia oprysków. Głównym założeniem programu jest kontrolowane ograniczenie populacji komarów, a nie ich eliminacja.
– Wrocław jest jedynym miastem w Polsce, które ma stały, wieloletni program ograniczania populacji komarów z wypracowanym schematem działań. Wiele miast i mniejszych gmin, doceniając nasze działania, korzysta z porad Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego Wrocławia dotyczących ograniczania liczebności populacji komarów nadmiernie rozwijających się na ich terenach – mówi Małgorzata Demianowicz, dyrektor Wydziału Środowiska UM Wrocławia.

Opryski 2023

Do tej pory preparatem biologicznym oraz chemicznym wykonano z samolotu opryski na powierzchni 250 ha Wrocławia, a metodą naziemną 4,9 hektarów. Co ważne, nie prowadzi się odkomarzania w okolicy Ogrodów Działkowych, osiedli czy domów jednorodzinnych ze względów bezpieczeństwa. Trucizna na komary działa także na inne zwierzęta. Dlatego lepiej ograniczać możliwości rozmnażania się komarów, niż zwalczać je środkami chemicznymi.

Reklama Reklama Max Hemp

Co możesz zrobić, aby ograniczyć liczbę komarów?

Często to sami mieszkańcy są hodowcami kolejnych pokoleń komarów. Dzieje się tak dlatego, że nie wiedzą lub lekceważą prawa przyrody. A sposoby są banalnie proste. Oto przykłady:
·   Pojemniki, w których zbierasz deszczówkę, zabezpiecz w sposób na przykład moskitierą lub wymieniaj w nich wodę co najmniej 2 razy w tygodniu. Czas wylęgania się komarów od jajka do latającego owada wynosi od 5 do 14 dni. Wszystko zależy od temperatury otoczenia.
·   Usuń wszelkie niepotrzebne pojemniki, w których może gromadzić się deszczówka, np. butelki, puszki, słoiki, zabawki (te, które są przydatne, odwróć do góry dnem). Pozbądź się starych opon (woda w jednej oponie może być miejscem wylęgu nawet 10 000 komarów). Komary kochają rozmnażać się tam, gdzie jest wilgotno.
·   Systematycznie czyść rynny, tak by woda mogła swobodnie spływać.
·   Czyść basen, zamontuj filtry, a gdy nie będzie już potrzebny, opróżnij go i zabezpiecz moskitierą.
·   Zarybiaj ozdobne oczka wodne i stawy drobnymi rybkami, które będą zjadały pojawiające się larwy. Ryby kochają zjadać larwy komarów.
·   W oczkach wodnych, jeśli nie ma ryb, zamontuj urządzenia, które będą utrzymywały stałą cyrkulację wody. Komary nie lubią płynącej wody.
·   Jesienią i wiosną sprawdź piwnice, czy przypadkiem nie przetrwały tam jakieś samice komarów.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Jak ochronić się przed ukąszeniami komarów?

A jak ochronić się przed ukąszeniami komarów?
·        Używaj moskitier, czyli siatek, chroniących twój dom przed komarami i innymi owadami.
·        Stosuj preparaty, zawierające substancje odstraszające komary, specjalistyczne do pomieszczeń oraz kosmetyczne bezpośrednio na ciało.
·        Stosuj odpowiednią odzież (długi rękaw i spodnie), ochraniającą ciało zwłaszcza wieczorem i nad ranem, w czasie największej aktywności komarów.
·        W ogrodzie lub na balkonie posadź rośliny, które odstraszają komary, m.in. lawenda wąskolistna, mięta pieprzowa, komarzyca, kocimiętka właściwa, bazylia pospolita, mirt zwyczajny, koper włoski, surmia bignoniowa.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

 Krótkie jest życie komara

Komary nie mają łatwego życia, na każdym kroku czyhają na nie zagrożenia i drapieżniki, które traktują je jako swój przysmak. Do największych wrogów komarów zaliczane są ryby oraz ważki, które żywią się ich larwami. W Polsce komarami żywią się też między innymi jaskółki, żaby, a także jerzyki (ten gatunek ptaków w ciągu doby potrafi upolować nawet do 20 000 komarów!). Pokochaj jeżyki jeśli nie lubisz komarów.

Nawet jeśli nie dopadnie ich żaden drapieżnik to i tak komary nie pożyją zbyt długo. Średni czas długości życia samca wynosi około 10 dni, samice mogą przeżyć od 6 do 8 tygodni. Jedynie w stanie hibernacji komary potrafią „wydłużyć” swoje życie do około 6 miesięcy.

Jeśli przeczytałeś do tego miejsca, to już wiesz, czy jesteś miłośnikiem komarów, czy też ich zajadłym wrogiem. Nie ma stanów pośrednich. We Wrocławiu zwalczaniem nadmiernej populacji komarów zajmują się naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego. Jednak i oni potrzebują informacji o tym, że gdzieś nagle nastąpiła inwazja komarów.

Nie bądź miłośnikiem komarów. Włącz się do wspólnego ograniczania populacji. Będzie nam wszystkim przyjemniej.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Zwierzęta w mieście to problem mentalny

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds