„Gazeta Senior” lipiec 2023 [7/2023]. Sprawdź, co w numerze?

Lipcowy numer „Gazety Senior” otwieramy rozmową z Mają Wencierską, seksuolożką, współautorką poradnika „Psychoseksualność osób starszych”.

Dyskutujemy o Poradniku, do którego warto zajrzeć, przełamywaniu tabu przez współczesne seniorki i nowej normalności.

A na okładce aktualnego numeru goszczą seniorzy ze Świdnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy wzięli udział w akcji promującej ten projekt (fot. Michał Kacprzak)

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Finanse [PORTFEL SENIORA]

„Gazeta Senior” w lipcu to aktualne doniesienia dotyczące emerytur i dodatków dla seniorów.

Poziom inflacji przewidywany przez rząd okazał się zaniżony. W konsekwencji nietrafionej prognozy wzrostu cen waloryzacja emerytur była niedoszacowana. Nowelizacja budżetu to m.in. podniesienie prognozy wskaźnika waloryzacji emerytur w 2024 r. Ile wyniesie podwyżka twojej emerytury, sprawdzisz w TABELI.

Wyjaśniamy także zawiłości dotyczące zasad przyznawania 14-tki np. Dowiesz się, komu nie przysługuje świadczenie albo przysługuje w pomniejszonej wysokości. 

1 lipca br. rusza nowy dodatek dla emerytowanych sołtysów tzw. SOŁTYSOWE. Świadczenie będzie przyznawane wyłącznie na wniosek. Jak go wypełnić, jakie dokumenty dołączyć? [WNIOSEK – krok po krok].

Bezpieczny urlop, centra zdrowia 75+ i dużo więcej [Zdrowie, Psyche i zdrowie pupila]

Bezpieczny URLOP seniora przede wszystkim nie powinien zaszkodzić. Gdzie się wybrać przy konkretnych schorzeniach morze, jezioro, góry, niziny? Wyjaśnia dr hab. n. med. Adam Janas, kardiolog American Heart of Poland.

„Centrum Zdrowia 75 plus” to z kolei propozycja opieki geriatrycznej blisko domu. Przyglądamy się projektowi ustawy złożonej przez prezydenta.

„Skuteczne PRZEPRASZANIE”, z tym jak się okazuje, nie tylko politycy mają problem. Zawiłości skutecznego przepraszania i jego pozytywny wpływ na nasze zdrowie, objaśnia nasza dyżurna Pani psycholog Jadwiga Kwiek w cyklu ABC Psychologii dla seniorów.

WETERYNARZ za darmo i dla każdego – to nie jest hasło żadnej z partii startujących w wyborach parlamentarnych, to konsultacje online, z których może skorzystać każdy opiekun zwierzaka, którego stan tego wymaga. Szczegóły w aktualnym numerze.

Reklama Reklama PolisyTravel

Najważniejsze eventy senioralne w kraju [Wydarzenia]

Owoce 10-lecia Ogólnopolskiego Porozumienia o Współpracy Rad Seniorów [OPoWRS] opisuje Andrzej Wasilewski, który gościł na jubileuszowej konferencji w sali kolumnowej Sejmu w Warszawie. Powolutku ruch senioralny rozwija się, dojrzewa i może pochwalić się konkretnymi osiągnięciami, które zawdzięczamy m.in. uporowi takich osób jak Barbara Szafraniec, przewodnicząca OPoWRS.

Zapraszamy także na III Mistrzostwa Senioralne z piknikiem rodzinnym we Wrocławiu. Będziecie?

Prosto i bez żargonu [Prawo dla seniora]

W cyklu Masz do tego PRAWO notariusze Izby Notarialnej we Wrocławiu  wyjaśniają, które czynności notarialne mogą zostać przeprowadzone z udziałem osób z niepełnosprawnościami oraz obcokrajowcami, którzy nie znają języka polskiego. Warto wiedzieć.

Wielkimi krokami zbliża się wypłata tzw. 14. emerytury, ponieważ to zawsze pole do nadużyć ostrzegamy, przed rzekomymi urzędnikami ZUS, którzy mogą oferować pomoc przy wniosku o 14. emeryturę. To oszustwo!

Senior/ka miesiąca [LIPIEC]. Modele 60+ wciąż poszukiwani!

Poznaj Iwonę Kimstacz i dowiedz się, jak nasza Senior/ka miesiąca [LIPIEC] została dojrzałą modelką i aktorką?
Zaproszenie do Akcji Senior/ka miesiąca w „Gazecie Senior” znajdziesz tu: Jak się zgłosić? Instrukcja krok po kroku.

„Gazeta Senior” lokalnie – Ostrów Wlkp. [Małe ojczyzny]

Ostrowska Rada Seniorów, czyli trochę historii oraz garść aktualnych przykładów działania rady seniorów z Ostrowa Wielkopolskiego. Tematowi przyjrzał się Kazimierz Nawrocki. Ciekawa inspiracja nie tylko dla członków rad seniorów.

Wakacje z mistrzami i wspólne wyjście do kina [Kultura]

WAKACJE z mistrzami to letni cykl Kina Nowe Horyzonty. Widzowie będą mogli spędzić letnie miesiące zarówno u boku klasyków tj. Jerzy Skolimowski i Ingmar Bergman, jak i wschodzących gwiazd reżyserii np. zdobywczyni tegorocznej Złotej Palmy Justine Trier.

Już niedługo kolejne wspólne wyjście do kina, tym razem na arcyzabawne komedie [„Winny czy niewinny” oraz „Sytuacja awaryjna”]. W ramach akcji Kino dla seniora można zdobyć podwójne zaproszenie do kina we Wrocławiu. Zachęcamy do śledzenia Facebook’a, gdzie informujemy m.in. o wspólnych wyjściach na najlepsze kinowe premiery!

Prenumerata „Gazety Senior” zamawiaj on-line i telefonicznie [NOWOŚĆ]

„Gazeta Senior” to drukowany ogólnopolski miesięcznik dla osób 60+ dostępny wyłącznie w prenumeracie – cyfrowej, jak i drukowanej. Teraz zamówisz „Gazetę Senior” w sklepie internetowym lub telefonicznie. Zaprenumeruj swoje ulubione czasopismo bezpośrednio w wydawnictwie przez cały rok.

„Gazeta Senior” – numer lipiec 07/2023 – otrzymasz na swój adres e-mail lub do skrzynki pocztowej, kupując prenumeratę cyfrową i/lub papierową – WYBIERZ TUTAJ

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds