Kiedy chrapanie staje się chorobą – wylecz bezdech senny z aparatem CPAP

Kiedy chrapanie staje się chorobą – wylecz bezdech senny z aparatem CPAP

Czy wiesz, że chrapanie tylko wydaje się niewinne? W rzeczywistości może być oznaką poważnej choroby. W tym artykule przeczytasz, dlaczego wszyscy chrapią i kiedy staje się to niebezpieczne. Dowiesz się więcej o obturacyjnym bezdechu sennym i skutecznym sposobie jego leczenia – aparacie CPAP.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Czym jest chrapanie? Poznaj mechanizm działania

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego chrapiesz, przyjrzyj się zachowaniu górnych dróg oddechowych. W czasie snu organizm rozluźnia mięśnie i następuje ich wiotczenie. Podniebienie miękkie i języczek opadają, przez co następuje zwężenie dróg oddechowych. Właśnie wtedy u wielu osób zaczyna się chrapanie. Czynniki, które dodatkowo mu sprzyjają, to niedrożny nos lub krzywa przegroda nosowa.

Chrapanie może być bardzo głośne – pojedyncze dźwięki osiągają nawet 90 dB(A). Skalę problemu widać, porównując je do odgłosów odkurzacza – 60 dB(A), przejeżdżającego samochodu – 75 dB(A) czy gwaru tłumu ludzi – 50 dB(A). Mimo uciążliwego hałasu chrapanie samo w sobie nie jest chorobą i od czasu do czasu zdarza się każdemu. Może jednak być symptomem znacznie poważniejszego zaburzenia – OBS.

Kiedy chrapanie staje się chorobą?

U niektórych osób zwężenie górnych dróg oddechowych jest na tyle duże, że dochodzi do chwilowego zatrzymania oddechu. Lekarze nazywają to obturacyjnym bezdechem sennym, w skrócie OBS. Chociaż oddech wstrzymywany jest zaledwie na chwilę, zaburzenie pojawia się do kilkuset razy w ciągu jednej nocy!

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że cierpisz na OBS. Zaburzeń związanych z chrapaniem zwykle się nie pamięta. Niestety, po przebudzeniu osoby walczące z bezdechem są niewyspane, odczuwają bóle głowy i zmęczenie. Mają też problemy z koncentracją i spada ich libido. Co więcej, długotrwały nieleczony obturacyjny bezdech senny może wpłynąć na psychikę, prowadząc do rozwoju poważnych chorób.

Liczne badania wskazują, że OBS jest niebezpieczny dla zdrowia i życia. Z czasem prowadzi do niewydolności serca, zaburzeń ciśnienia krwi, zawału lub zaburzenia rytmu serca. Dlatego jeśli podejrzewasz u siebie, że chrapanie to w rzeczywistości objaw obturacyjnego bezdechu sennego, jak najszybciej podejmij odpowiednie leczenie.

Bezdech senny można leczyć

Bezdech senny, chociaż wydaje się mało uciążliwy, warto leczyć. Weź pod uwagę, że gdy w nocy następuje zatrzymanie oddechu, ośrodek kontroli mózgu „wymusza” ponowne przebudzenie. Organizm może zaczerpnąć powietrza, a następnie znów zapada w sen. Wielokrotne powtarzanie tego cyklu to ogromne obciążenie dla dróg oddechowych i całego organizmu. Jeśli więc Ty lub Twój partner podejrzewacie OBS, jak najszybciej rozpocznijcie leczenie.

Kontakt z lekarzem

Ważnym krokiem do odzyskania kontroli nad snem jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Otrzymasz od niego skierowanie do poradni pulmonologicznej. Tam wykonuje się (absolutnie bezbolesne) badanie polisomnograficzne. W Polsce liczba poradni pulmonologicznych przekroczyła 100. Można je znaleźć niemal w każdym większym mieście. Ponadto lwia część tych placówek działa w oparciu o kontrakty z NFZ.

Dobór metody leczenia

Skuteczne leczenie obturacyjnego bezdechu sennego często wymaga połączenia kilku metod. Indywidualna strategia będzie dostosowana do Twoich potrzeb i przyczyn wystąpienia zaburzenia. Nie ulega wątpliwości, że skuteczna terapia obejmuje zmianę diety i stylu życia. Poważnym problemem dla osób walczących z OBS jest otyłość, dlatego specjaliści zalecają redukcję masy ciała. Niekiedy konieczne okazuje się podawanie leków, jeśli OBS jest spowodowany przewlekłym nieżytem błony śluzowej. Specjalista może zalecić także unikanie środków nasennych, ponieważ dodatkowo osłabiają napięci mięśni gardła.

Aparat CPAP to najwyższy standard leczenia

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia OBS jest stosowanie aparatu CPAP. To urządzenie, które wytwarza stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta. Już po pierwszym użyciu, poczujesz znaczną ulgę i przypomnisz sobie, jak dobrze jest się wyspać.

Aparat CPAP ma niewielkie rozmiary i umieszcza się go przy łóżku. Na noc pacjent zakłada maskę (na nos lub na nos i usta), która za pomocą rurki łączy się z urządzeniem dozującym powietrze. Urządzenie monitoruje pracę dróg oddechowych i zapisuje wyniki na karcie SD. Dzięki temu w czasie wizyty kontrolnej pulmonolog może dokładnie przeanalizować stan pacjenta.

Wykorzystanie aparatu CPAP sprawia, że górne drogi pozostają otwarte przez całą noc i obturacyjny bezdech senny po prostu znika. Co ważne, ta metoda leczenia jest nieinwazyjna. Nie musisz przyjmować żadnych leków ani godzić się na zabiegi operacyjne. Wbrew pozorom, zakup aparatu CPAP nie jest drogi, ponieważ dostępne są metody refundacji.

Jak uzyskać refundację na aparat CPAP?

Aparat CPAP możesz kupić w każdym sklepie medycznym w kraju. Jeżeli jego stosowanie zaleci lekarz, zakup zostanie częściowo refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Poziom dopłaty to aż 90%! Wystarczy, że złożysz wniosek o dofinansowanie sprzętu, a lekarz specjalista po wykonaniu badań diagnostycznych wystawi stosowne skierowanie. Jeśli oprócz OBS zmagasz się z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, możesz ubiegać się o pomoc finansową ze strony innych instytucji. W kosztach zakupu mogą partycypować MOPS, PCPR, a także PFRON.

Bez wątpienia warto zadbać o prawidłowy sen i jak najszybciej rozpocząć walkę z obturacyjnym bezdechem sennym. Złotym standardem leczenia jest aparat CPAP. Dlatego nie czekaj, zacznij działać.

Aparaty CPAP – przykładowe urządzenia

Aparaty Auto CPAP marki Yuwell wykorzystują nowoczesną, jedną z najskuteczniejszych i powszechnie uznanych metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Skrót CPAP (z angielskiego Continuous Positive Airway Pressure) – co oznacza stałe zwiększone ciśnienie w drogach oddechowych. Jest to metoda wspomagania oddychania stosowana w niewydolności oddechowej oraz przy obturacyjnym bezdechu sennym.

Aparat Auto CPAP marki Yuwell model YH-560, szczegóły pod linkiem.

Aparat Auto CPAP marki Yuwell model YH-550, szczegóły pod linkiem.

 

Przykładowa maska do leczenia OBS.

Poradnik na temat leczenia OBS opracowany został we współpracy z firmą Timago dystrybutorem sprzętu medycznego.

Artykuł Partnerski


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Potrzebny koncentrator tlenu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Mierzymy ciśnienie i wybieramy CIŚNIENIOMIERZ DLA SENIORA. Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds