Mierzymy ciśnienie i wybieramy CIŚNIENIOMIERZ DLA SENIORA. Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego
Nadciśnienie tętnicze (NT) dotyka aż 70% osób w podeszłym wieku. Im senior starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zmaga się z tym problemem, choć bardziej narażone są kobiety. Obok wieku drugim ważnym czynnikiem ryzyka są nadmiarowe kilogramy. Nadciśnienie tętnicze występuje aż u 70% otyłych mężczyzn i 61% otyłych kobiet.
17 maja obchodzimy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, przypominamy, jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego, dlaczego senior powinien je stale monitorować i jak to robić skutecznie w domu.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Szacuje się, że nawet jedna na trzy dorosłe osoby na świecie choruje na nadciśnienie tętnicze. W Polsce zbyt wysokie ciśnienie ma ponad 10 mln osób, z czego około 3,5 mln nie wie o tym, a tylko 2,7 mln jest pod kontrolą lekarza. Bagatelizowanie tego problemu grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią.
Spis Treści
Nadciśnienie tętnicze
Główne przyczyny nadciśnienia tętniczego to dieta bogata w tłuszcze nasycone prowadząca do otyłości, nadmierne spożycie soli i alkoholu, palenie tytoniu, brak ruchu, stres oraz czynnik genetyczny, czyli występowanie choroby w rodzinie. Na większość tych czynników przy odrobinie dobrej woli możemy mieć wpływ.
Wyróżniamy 3 stopnie nadciśnienia:
- pierwszy zaczyna się od 140/90 mm Hg,
- drugi od 160/100 mm Hg,
- trzeci powyżej 180/110 mm Hg.
Sprawdzaj ciśnienie regularnie
Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego, nie tylko 17 maja, mierz ciśnienie, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja – w aptece, u lekarza, a najlepiej regularnie w domu. Dlaczego? Ponieważ osobom z nadciśnieniem tętniczym długo nie towarzyszą żadne objawy! Właśnie regularne używanie ciśnieniomierza jest najlepszym sposobem rozpoznania choroby.
Ciśnieniomierz dla seniora – czym się kierować przy jego wyborze?
Najważniejsza zasada – im mniej senior musi zrobić, żeby zmierzyć sobie ciśnienie, tym lepiej. Dlatego warto zaopatrzyć siebie lub bliskiego seniora w ciśnieniomierz automatyczny. Jest to urządzenie elektroniczne, które umożliwia pomiar ciśnienia po naciśnięciu jednego przycisku. Na rynku znajdziesz ich 2 rodzaje: naramienne i nadgarstkowe. Zazwyczaj są one skonstruowane tak, że nawet osoba starsza, która źle się poczuła, z łatwością znajdzie włącznik: to największy przycisk najczęściej w kontrastowym kolorze. Pomiar jest bardzo prosty, wystarczy nałożyć mankiet w odpowiednim miejscu (na przedramieniu lub nadgarstku) i uruchomić pomiar wspomnianym przyciskiem.
Najlepszy dla seniora – automatyczny ciśnieniomierz naramienny
Ciśnieniomierz dla seniora – na co zwrócić uwagę:
- Mała liczba przycisków. Najlepiej, gdy pomiar ciśnienia można uruchomić za pomocą jednego przycisku, który łatwo zauważyć. W modelu YE-690A właściwy guzik jest zlokalizowany z brzegu, co ułatwia jego szybką lokalizację.
- Duży, czytelny wyświetlacz. Informacje na ekranie powinny być widoczne pod każdym kątem. Warto zwrócić uwagę na krój cyfr i liter na wyświetlaczu czy samym urządzeniu. Im senior starszy, i mogą pojawić się trudności z obsługą urządzeń elektronicznych, lepiej unikać ciśnieniomierzy pokazujących na raz zbyt wiele danych. Takim prostym i poręcznym modelem jest na przykład YE-660B.
- Delikatność pomiaru. Skóra osób starszych zazwyczaj jest cienka, a naczynia krwionośne mają tendencję do pękania. Dlatego mierzenie ciśnienia urządzeniem, które mocno uciska rękę, może sprawić ból i powodować siniaki. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi ciśnieniomierz YE-690A. Warto przy tym zaznaczyć, że ten ciśnieniomierz dokonuje bardzo dokładnego pomiaru dla dwóch możliwych użytkowników, przełącza się jedynie przesunięciem suwaka.
- Wsparcie techniczne. Na wszelki wypadek zawsze warto sprawdzić warunki gwarancji, które zapewnia producent sprzętu.
Pomiar ciśnienia powinien przebiegać w spokojnej atmosferze, ponieważ każdy najmniejszy stres może prowadzić do jego podwyższenia, podobnie działa wysiłek fizyczny. Dlatego ciśnieniomierz w domu, to bardzo dobre rozwiązane dla seniora, inwestycja w zdrowie, warto poświęcić chwilę na jego wybór i za bardzo nie oszczędzać.
Ciśnieniomierz dla seniora
Ciśnieniomierz naramienny YUWELL, model YE-690A dokonuje bardzo dokładnego pomiaru na ramieniu. To nowoczesne urządzenie pomiarowe pozwala na zapis pamięci dla 2 odrębnych użytkowników po 74 wyników. Co więcej, ciśnieniomierz wykrywa również nierówną pracę serca (arytmię).
Ciśnieniomierz YUWELL charakteryzuje się:
- całkowicie automatycznym trybem pomiaru,
- dużym, czytelnym wyświetlaczem,
- alarmem arytmii,
- pamięcią 74 wyników dla dwóch niezależnych użytkowników,
- wyświetlaczem LCD i doskonałą jakością wykonania,
- dwoma źródłami zasilania (prąd stały, 4×bateria AA).
Więcej informacji o produkcie dostępnych jest pod tym linkiem.
Ciśnieniomierz naramienny YUWELL, model YE-660B dokonuje bardzo dokładnego pomiaru na ramieniu. Obwód mankietu ciśnieniomierza jest bardzo duży, co zwiększa komfort jego użytkowania i pasuje na rękę o obwodzie maksymalnym aż 45 cm.
Ciśnieniomierz YUWELL charakteryzuje się:
- całkowicie automatycznym trybem pomiaru,
- dużym, czytelnym wyświetlaczem daty i godziny,
- możliwością wyświetlania średniej wartości z 3 pomiarów,
- dużym obwodem mankietu (max. obwód ramienia 45 cm)
- pamięcią 74 ostatnich pomiarów,
- wyświetlaczem LCD, doskonałą jakością wykonania,
- dwoma źródłami zasilania (prąd stały, 4×bateria AA).
Więcej informacji o produkcie dostępnych jest pod tym linkiem.
Ciśnieniomierze Timago, czym się wyróżniają?
Firma Timago jest wyłącznym dystrybutorem uznanej na świecie marki Yuwell, której sprzęt wyróżnia się wysoką jakością. Ważne jest, aby ciśnieniomierza nie kupować od niesprawdzonego dostawcy w markecie czy na bazarze. Ciśnieniomierz powinien być wyrobem medycznym. Najlepiej, jeśli pochodzi o producenta znanego na rynku z dobrej jakości produktów medycznych. Timago International Group to wyłączny dystrybutor marki YUWELL w Polsce i Europie Wschodniej.
Dziękujemy Firmie Timago za współpracę przy opracowaniu powyższego poradnika.
Artykuł Partnerski
Źródła: NFZ, Timago. Foto: AdobeStock
Może Cię zainteresować: