Noc Muzeów, a może Dzień Muzeów. Sami wybierzcie

Noc Muzeów, a może Dzień Muzeów. Sami wybierzcie

Paskudne zarządzenia i ograniczenia popsuły nam Noc Muzeów. 

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Tłumy w otwartych galeriach sztuki, tłumy wędrujące po mieście od jednego muzeum do drugiego, specjalne wystawy, atrakcje dla dzieci. Specjalne autobusy. Artyści  zapraszali do swoich pracowni, a wydarzenia nabrało tej rangi, że i kościoły postanowiły się dołączyć. To właśnie w kościołach przez wieki były składane na chwałę lub na wybaczenie skarby i dary wotywne, to w kościołach umieszczano na ścianach wybitne dzieła sztuki.

Noc Muzeów w ubiegłych latach

Noc Muzeów

Noc w 2013, fot.© Jerzy Dudzik

Początki były zgoła inne. To w Berlinie ktoś postanowił, że raz w roku będzie można pokazać eksponaty muzealne na co dzień pochowane w magazynach i piwnicach. To normalne, że nie wszystko jest na widoku dziennym. Część zasobu muzealnego leży sobie spokojnie w magazynie w kontrolowanych warunkach i czeka na specjalną okazję. Co jakiś czas muzea urządzają wystawę tematyczną, i wtedy sięgają do magazynu i prezentują unikatowe eksponaty. 

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

W muzeum, jak w lamusie

Muzea gromadzą swoje zbiory na różne okazje. Niektóre nawet użyczają dzieła sztuki do dekoracji salonów w pałacach rządowych i państwowych. Pamiętacie komedię „Poszukiwany, poszukiwana” albo „Alternatywy 4”? No właśnie między innymi po to w magazynach są trzymane obrazy i wyjątkowej urody rzeźby. W muzealnym magazynie znajdziesz wszystko, co tylko potrzebne do wystroju reprezentacyjnego wnętrza.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Noc Muzeów 2021

Jednak w tym roku nic z tych rzeczy. Ograniczenia wprawdzie zostały zniesione, choć tylko na pół gwizdka. Za to możesz wcielić się w prawdziwego znawcę i na portalach muzealnych słuchać wykładów i pogadanek kustoszy. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki Noc Muzeów 2021. Trochę inaczej i na pewno bezpieczniej. Muzea z całej Polski znajdziesz na Facebooku lub na You Tube i możesz sprawdzić, co przygotowali na tę szczególna noc.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu na Noc Muzeów  proponuje na Facebooku cykl „W głębi obrazu”. Tutaj link Znajdziecie tam odpowiedź na pytanie, jak inni oglądają obrazy.

A jeśli wolisz wspomnienia, to zapraszam do obejrzenia kilku zdjęć z wcześniejszych edycji tej wyjątkowej imprezy, jaką jest Noc Muzeów. To  także okazja do zajrzenia w Internecie do księgarni muzealnej i zakupienie wyjątkowych prezentów na najbliższy czas. 

 

Marsz, marsz Polonia. Wesołego świętowania 3 Maja!

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds