Marsz, marsz Polonia. Wesołego świętowania 3 Maja!

Marsz, marsz Polonia. Wesołego świętowania 3 Maja!

Uroczysty dzień 3 Maja warto rozpocząć patriotycznie. Może na początek Marsz Polonia?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jedną z pieśni, która świetnie nadaje się na rozpoczęcie dnia, jest marsz. Ten uporządkowany rytm nada reszcie dnia porządek. W końcu wszystkie defilady i reprezentacyjne wystąpienia zaczynają się do marsza.

Mazurek Dąbrowskiego

W odróżnieniu od Pieśni Legionów, która powstała we Włoszech dla polskich żołnierzy w armii Napoleona ten marsz został przygotowany do długich marszów. Zawierał mnóstwo zwrotek, tak jak wiele wojskowych pieśni, które miały zagrzewać do walki i dumy z uczestnictwa. Z przodu jeden lub kilku śpiewało zwrotki, a refren powtarzali wszyscy. Pieśń bojowa pomaga w utrzymaniu sprawności oddziału i jednoczy. Pieśń „Marsz, marsz Polonia” nazywany także marszem Czachowskiego powstał w 1863 podczas Powstania Styczniowego.

Marsz Polonia

Marsz Polonia

„Polonia” Jana Styki, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, fot.© J.Dudzik

Melodia już wcześniej pojawia się w literaturze. Jedni uważają, że to ukraińska piosenka ludowa. Tutaj posłuchacie tej dumki.  Możliwe, że linię melodyczną zaadoptowali do marsza Polacy z Galicji. A słowa powstawały spontanicznie. Śpiewano słowa z Mazurka Dąbrowskiego lub własne na cześć dowódcy. Zesłańcy na Sybir także dołożyli dwie zwrotki do utworu.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Niepodległość

Był także marszem Błękitnej Armii Hallera. Warto poczytać i zastanowić się jaką rolę w kształtowaniu granic po odzyskaniu niepodległości odegrała Błękitna Armia. Zdarzyło się jeszcze raz w czasie drugiej wojny, że 1 Dywizja Pancerna generała Maczka była znaczącą siłą militarną. Stąd przejściowo Polska Strefa Okupacyjna na terenie Niemiec.

Po pierwszej wojnie światowej Marsz Polonia, Mazurek Dąbrowskiego i Rota konkurowały o miano hymnu narodowego. Ostatecznie to Mazurek Dąbrowskiego był oficjalnym hymnem, a Marsz Polonia został ulubiony utworem harcerzy.

W czasie drugiej wojny

Glenn Miller słynny puzonista i dyrygent orkiestry z czasu wojny tutaj https://www.youtube.com/watch?v=ccmH38STUHQ przerobił Marsz Polonia na fokstrota Yes, My Darling Daughter. Jednak przebojem światowym melodia nie została.

Po wojnie marsz był zakazany w PRL. Śpiewany na obczyźnie został hymnem Polonii.

Sami sobie wybierzecie, która wersja bardziej pasuje do świątecznego dnia.

Z okazji święta Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza do wysłuchania wykładu o pamiątkach przechowywanych dla potomnych. Przyłączcie się do oglądania 3 maja o godzinie 12:00 na Facebooku na kanale Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Pewno będzie o obrazie „Polonia” Jana Styki i innych patriotycznych eksponatach, które trafiły do Wrocławia z Kresów.

Wesołego świętowania.

A później już Jazz:

Międzynarodowy Dzień Jazzu. Pamiętasz te brzmienia?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds