1 Maj w Alpach. Wiesz jak świętują?

1 Maj w Alpach. Wiesz jak świętują?

W Alpach 1 Maja jest świętem wiosny. Urządza się wtedy Drzewko Majowe festyny i zabawy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Majowe drzewko jest duma każdej wsi, każdego miasteczka. Kiedyś na tym gładkim słupie w wieńcach umieszczano pęta kiełbasy i inne smakołyki. Ten który potrafił wspiąć się po gładkim słupie, często natłuszczonym i zdjąć wiktuały imponował wszystkim. Nawet nie tak trudno było na słup wleźć, znacznie trudniej było zebrać smakołyki i wrócić na ziemię a nie spaść.

Festyn

w Alpach

w maju doliny już zielone, wiosna, fot.© J.Dudzik

Jak na każdym festynie, są też tańce i muzyka. Szczególnym uznaniem cieszy się Schuhplattler to ten taniec pokazujący sprawność młodych mężczyzn z poklepywaniem się po udach i twarzy.  Tutaj zobaczycie jego odmianę.

Dziewczyny oczywiście tańczyły wokół drzewka taniec wstążek. Wpiszcie do You Tube Bandtanz i zobaczycie, na czym polega ten taniec. Długie wstążki przymocowane do pierścienia zawieszonego na majowym drzewku z jednej strony a z drugiej trzymane przez tańczące panny wkoło drzewa splatają się w misterną sieć, ale też i rozplatają. To świetny przykład wspólnej zabawy i zespołowej współpracy. Spleść sieć to jeszcze właściwie łatwo, ale w drugą stronę już znacznie trudniej. To tak jak czytać wspak i rozumieć. Oczywiście takie zabawy wymagają wcześniejszych przygotowań prób i ćwiczeń. Dzieci podziwiają sprawność młodzieży, a starsze pokolenia w większość siedzi przy stołach popija piwo i wino i klaszcze w dłonie.

Reklama Reklama PolisyTravel

Majówka w Alpach

w Alpach

początek maja w Alpach, fot.© J.Dudzik

Przed majówką zwykle kończył się sezon narciarski w Alpach. Więc obsługa kolejek linowych, wyciągów, ratraków miała już wolne i sporo pieniędzy zarobionych przez sezon zimowy. Można było sobie świętować i było za co. Letnie wędrówki po górach zaczynały się dopiero w czerwcu.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Tradycja w Alpach

Okazało się, że ważniejsze od świętowania są jednak turyści z Polski. To my dumni z własnych tradycji wymyśliliśmy sobie, ze Majówka to świetny czas na narty w Alpach. Jakież było zaskoczenie Polaków jeszcze kilkanaście lat temu, gdy okazywało się, ze większość wyciągów już jest nieczynna. Jak to, myśmy przyjechali, a oni nie chcą pracować.?

I w końcu przekonaliśmy Austriaków, że dla kilkunastu tysięcy Polaków warto nagiąć swoją tradycję. W końcu przywożą kilka milionów Euro i je wydają. Zmienili swoje zwyczaje i teraz trochę świętują i trochę pracują. Każdy grosz się liczy.

 

A wy jak będziecie świętować w czasie Majówki? To przecież najdłuższe święta w roku.

A może jednak wolicie ruiny?

Greckie ruiny. Czy warto podziwiać?

 

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds