1 Maj w Alpach. Wiesz jak świętują?
W Alpach 1 Maja jest świętem wiosny. Urządza się wtedy Drzewko Majowe festyny i zabawy.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Majowe drzewko jest duma każdej wsi, każdego miasteczka. Kiedyś na tym gładkim słupie w wieńcach umieszczano pęta kiełbasy i inne smakołyki. Ten który potrafił wspiąć się po gładkim słupie, często natłuszczonym i zdjąć wiktuały imponował wszystkim. Nawet nie tak trudno było na słup wleźć, znacznie trudniej było zebrać smakołyki i wrócić na ziemię a nie spaść.
Spis Treści
Festyn
Jak na każdym festynie, są też tańce i muzyka. Szczególnym uznaniem cieszy się Schuhplattler to ten taniec pokazujący sprawność młodych mężczyzn z poklepywaniem się po udach i twarzy. Tutaj zobaczycie jego odmianę.
Dziewczyny oczywiście tańczyły wokół drzewka taniec wstążek. Wpiszcie do You Tube Bandtanz i zobaczycie, na czym polega ten taniec. Długie wstążki przymocowane do pierścienia zawieszonego na majowym drzewku z jednej strony a z drugiej trzymane przez tańczące panny wkoło drzewa splatają się w misterną sieć, ale też i rozplatają. To świetny przykład wspólnej zabawy i zespołowej współpracy. Spleść sieć to jeszcze właściwie łatwo, ale w drugą stronę już znacznie trudniej. To tak jak czytać wspak i rozumieć. Oczywiście takie zabawy wymagają wcześniejszych przygotowań prób i ćwiczeń. Dzieci podziwiają sprawność młodzieży, a starsze pokolenia w większość siedzi przy stołach popija piwo i wino i klaszcze w dłonie.
Majówka w Alpach
Przed majówką zwykle kończył się sezon narciarski w Alpach. Więc obsługa kolejek linowych, wyciągów, ratraków miała już wolne i sporo pieniędzy zarobionych przez sezon zimowy. Można było sobie świętować i było za co. Letnie wędrówki po górach zaczynały się dopiero w czerwcu.
Tradycja w Alpach
Okazało się, że ważniejsze od świętowania są jednak turyści z Polski. To my dumni z własnych tradycji wymyśliliśmy sobie, ze Majówka to świetny czas na narty w Alpach. Jakież było zaskoczenie Polaków jeszcze kilkanaście lat temu, gdy okazywało się, ze większość wyciągów już jest nieczynna. Jak to, myśmy przyjechali, a oni nie chcą pracować.?
I w końcu przekonaliśmy Austriaków, że dla kilkunastu tysięcy Polaków warto nagiąć swoją tradycję. W końcu przywożą kilka milionów Euro i je wydają. Zmienili swoje zwyczaje i teraz trochę świętują i trochę pracują. Każdy grosz się liczy.
A wy jak będziecie świętować w czasie Majówki? To przecież najdłuższe święta w roku.
A może jednak wolicie ruiny?
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024