Greckie ruiny. Czy warto podziwiać?

Greckie ruiny. Czy warto podziwiać?

Greckie ruiny to atrakcja każdej wycieczki, do Turcji, Grecji, Włoch. Oczywiście można też zobaczyć inne ciekawe miejsca, ale ruiny zawsze są w programie.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Skąd takie zainteresowanie oglądaniem stosiku kamieni? Poukładane, lub rozrzucone w terenie, ogrodzone lub nie, ale na pewno opisane są atrakcja turystyczną.

Atrakcja turystyczna

Greckie ruiny

mozaika zamiast dywanu na posadzce w salonie, fot.© J.Dudzik

Lokalne samorządy dbają o to, by turysta oprócz błogiego leniuchowania na leżaku przy hotelowym basenie mógł również zrobić sobie selfi z ruiną w tle.

Można jeszcze zrozumieć historyków, którzy niczym miłośnicy malarstwa potrafią przemierzać tysiące kilometrów, bo chcą zobaczyć na miejscu ruiny, o których wyczytali w mądrych książkach. Samemu przekonać się jak to mogło wyglądać, stworzyć sobie miraż z tamtych odległych wieków.

Jednak dla większości turystów i wczasowiczów ruiny to tylko tło do i pretekst, by zobaczyć trochę inne krajobrazy. Archeolodzy już dawno przekopali, wzdłuż i wszerz wydobyli wszystko, co cenne i schowali w muzeum. Na miejscu pozostały resztki posągów produkowanych masowo, czasami rozsypujące się posadzki.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Rabusie grobów

Pierwszymi, którzy doszli do wniosku, że dobro zakopane w ziemi nie powinno się marnować byli rabusie grobów. Bogate pochówki przy każdym rozprzężeniu w społeczeństwie były rozkopywane w celu obrabowania z drogocennych przedmiotów. Dary grobowe wykopane z ziemi z dumą przechowywali bogaci i chwalili się tymi rzadkimi przedmiotami.

Greckie ruiny

Greckie ruiny

 grobowiec Agamemnona, zachwyca konstrukcja, fot.© J.Dudzik

Greckie budynki bogate w mozaiki były odzierane z ozdób przez Rzymian. Wprawdzie Grecy zdominowali kulturowo Imperium Rzymskie, ale to właściwie to Grecy byli sprowadzeni do roli niewolników.

W późniejszych wiekach także każdy podbój kończył się rabowaniem i niszczeniem. Stąd w różnych muzeach świata zobaczycie mozaiki i rzeźby  z okresu hellenistycznego. A w Grecji zostały greckie ruiny.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Współczesność

Kiedy na początku wieku pary nastała możliwość trochę szybszego przemieszczania się nastała również moda na wykopaliska. I tak mamy do dziś. Co jakiś czas słyszymy, że odkryto, a to pochówki kultury łużyckiej w Polsce, a to jakieś zapomniane miasto w Grecji.

Jaką mamy korzyść z tej wiedzy, jak kiedyś ozdabiano przedmioty codziennego użytku, jak wyrabiano ozdoby, czy jak wytapiano metale? Oprócz zaspokojenia ciekawości, żadną. To najwyżej temat do rozmowy, kiedy skończą się inne codzienne tematy.

A grób Agamemnona naprawdę imponuje, choć wcale nie wiadomo na pewno, dla kogo ta budowla została wzniesiona i jak udało się obrobić kamień, tak że pomimo trzęsień ziemi konstrukcja wciąż trwa.

Olimpia, to tam odbywały się igrzyska. Ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim!

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds