Olimpia, to tam odbywały się igrzyska. Ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim!

Olimpia, to tam odbywały się igrzyska. Ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim!

W Grecji, na półwyspie Peloponez jest słynne miasto Olimpia. Wielcy antycznego świata budowali tam świątynie na chwałę bogów i swoją.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Spis Treści

Historia

Olimpia

fronton świątyni Zeusa, muzeum w Olimpii, fot©J.Dudzik

Igrzyska w Olimpii odbywały się na cześć Zeusa. A że były ważne, to i z wielu miejsc w Grecji zjeżdżali się raz na cztery lata atleci, by zostać mistrzem. Chwała zwycięzcy w igrzyskach była tak wielka jak obecnie najdroższych piłkarzy. Wiedzieli o nich wszyscy, nawet niewolnicy. Na stadionie odbywały się wyścigi rydwanów, biegi, zapasy, pięciobój. Wysmarowani oliwą, posypani piaskiem atleci występowali nago. Świat antyczny nie zgorszył się golizną, panował tam kult sprawnego ciała.

W Olimpii zawody odbywały się w męskim gronie. W kompleksie sportowym był gimnazjon, gdzie ćwiczono się boksie i palestra gdzie ćwiczono zapasy. Zwycięzca otrzymywał wieniec z gałązek drzewa oliwnego. Współcześni Grecy żartują sobie, że igrzyska były świętem much, odbywały się przecież na chwałę Zeusa. Na igrzyska przyjeżdżało do czterdzieści tysięcy widzów i uczestników. Taka ilość ludzi i jedzenia musiała przyciągać owady.

Igrzyska odbywały się także w innych greckich miastach. Wawrzyn można było dostać w Delfach z okazji igrzysk na cześć Apolla, a w okolicach Koryntu igrzyska czciły Posejdona, wieniec robiono z gałązek sosny.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Koniec igrzysk

Olimpia

Filipejon, świątynia ojca Aleksandra Macedońskiego, fot©J.Dudzik

Igrzyska odbywały się przez ponad tysiąc lat aż w 393 roku po narodzinach Chrystusa rzymski cesarz Teodozjusz I Wielki wydał werdykt zakazujący organizowania pogańskich igrzysk. Opuszczone budynki niszczały. Posąg Zeusa, jeden z cudów świata, został przeniesiony do Bizancjum do Konstantynopola, gdzie przepadł w pożarze. Trzęsienia ziemi i powodzie doprowadziły do tego, że sanktuarium Zeusa w Olimpii pokryło się grubą warstwą błota. Tak był aż do roku 1766, kiedy to ponownie odkryto ruiny świątyni Zeusa i starożytna Olimpia została odkopana Teraz to miejsce, gdzie zjeżdżają wycieczki turystów z całego świata i gdzie zapalany jest ogień olimpijski. Tutaj krótki film.

Pierwsze igrzyska ery nowożytnej odbyły się w Atenach w 1896 w Atenach. Jednak znicz olimpijski jest przenoszony przez sztafety dopiero od 1928, od igrzysk w Amsterdamie.

Pandemia pokrzyżowała plany sportowców. Igrzyska zaplanowane na 2020 w Japonii przesunięto na ten rok. Jak donoszą media, w Japonii, ruszyła sztafeta z ogniem olimpijskim.

Wielkanoc w Jerozolimie. Pojedziesz?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds