Kiedy zaczynają się święta?
Pytanie niby łatwe, ale odpowiedź na pytanie kiedy zaczynają się święta, już jest znacznie trudniejsza.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
W pogaństwie było łatwiej
Wszyscy świętowali dzień równonocy wiosennej. Jak obliczali ten czas? Trudno powiedzieć, ale wyjątkowe dni kiedy dzień i noc mają taka samą długość dość łatwo wyznaczyć. Wystarczy zapamiętać, w którym miejscu nad horyzontem pojawia się słońce. Taki wyjątkowy dzień można było świętować tańcami młodzieży ogniskami i wspólną zabawą. W krainach słowiańskich oczywiście nie mogło zabraknąć piwa. W naszej szerokości geograficznej równonoc nie oznaczała jeszcze bujnej zieleni i początku intensywnej wegetacji. O tej porze roku noce chłodne. Zatem prawdziwe święto wiosny było dopiero z końcem kwietnia początkiem maja. Teraz to Zielone Światki lub Długi Majowy Weekend.
W Polsce od 966 roku
Oczywiści wraz z nastaniem chrześcijaństwa na ziemiach, które zamieszkujemy, zmieniły się nazwy i terminy świętowania. Zostały dostosowane przez uczonych w piśmie, do faktów z życia Chrystusa. A że wydarzenia opisane w Biblii zdarzyły się ileś dni po wiosennej pełni księżyca, to święta są ruchome. A skąd nazwa Wielkanoc? Czyżbyście świętowali i nie wiecie, dlaczego te święta tak się nazywają?
Z ludowej tradycji
W ludowej tradycji pozostały zwyczaje z czasów pogańskich. To wiosenne święto pełne jest pogańskich symboli. Pisanki, gałązki wierzby, śmigus-dyngus przetrwały z czasów pogańskich i mają się całkiem dobrze. Natomiast strzelanie z puszki lub klucza po rezurekcji już chyba zanika. To hukanie miało chyba odstraszać zło?
Chrześcijanie świętują z tydzień
Czas świętowania Wielkanocy zaczyna się w zależności od ilości wolnego czasu i zaangażowanie religijnego. Przedświąteczne porządki pokątne z odsuwaniem mebli i bieleniem ścian to dopiero początek. Sianie rzeżuchy lub zboża by gipsowy, lub cukrowy baranek miał ładne tło, też trzeba zacząć kilka dni wcześniej. Ofiara z baranka, czy gołębia była zwyczajem żydowskim, co zostało w biblii opisane. Jednak my skupimy się na najważniejszych wydarzeniach świętowania wspólnoty wyznaniowej. Zaczynamy w czwartek od mszy krzyżma. Później od wieczora w czwartek jest Triduum Paschalne. Wszystko bardzo symboliczne i na pamiątkę. W międzyczasie mamy świecenie potraw na pomyślność, oraz święcenie wody, ognia i ciernia. Później już rezurekcja i można zasiąść do śniadania wielkanocnego. Odpalamy telewizor i świętujemy na całego. Szyneczka, kiełbasa, jajeczko, majonez wódeczka, boli wątroba, niedyspozycja żołądkowa, ból głowy.
Zatem kiedy zaczynają się święta, zależy tylko od ilości wolnego czasu i zaangażowania religijnego. Dla większości pewno od święcenia koszyczka z zającem z czekolady w pozłótce. Dla bardziej zaangażowanych duchowo kilka dni wcześniej. A dla ortodoksów może nawet od Środy Popielcowej. To bardzo indywidualne. W końcu mówimy o sferze niematerialnej, duchowej. Tu wszystko może być ulotne i nie jest namacalne. To odczucia i potrzeba płynąca z serca lub bardziej tajemniczo, z duszy. Dla przewodu pokarmowego optymalne jest by obżarstwo nie zdarzało się nigdy.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024