Kiedy zaczynają się święta?

Kiedy zaczynają się święta?

Pytanie niby łatwe, ale odpowiedź na pytanie kiedy zaczynają się święta, już jest znacznie trudniejsza.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

W pogaństwie było łatwiej

Reklama Reklama Amplifon

Wszyscy świętowali dzień równonocy wiosennej. Jak obliczali ten czas? Trudno powiedzieć, ale wyjątkowe dni kiedy dzień i noc mają taka samą długość dość łatwo wyznaczyć. Wystarczy zapamiętać, w którym miejscu nad horyzontem pojawia się słońce. Taki wyjątkowy dzień można było świętować tańcami młodzieży ogniskami i wspólną zabawą. W krainach słowiańskich oczywiście nie mogło zabraknąć piwa. W naszej szerokości geograficznej równonoc nie oznaczała jeszcze bujnej zieleni i początku intensywnej wegetacji. O tej porze roku noce chłodne. Zatem prawdziwe święto wiosny było dopiero z końcem kwietnia początkiem maja. Teraz to Zielone Światki lub Długi Majowy Weekend.

Reklama Reklama MultiSport

W Polsce od 966 roku

Oczywiści wraz z nastaniem chrześcijaństwa na ziemiach, które zamieszkujemy, zmieniły się nazwy i terminy świętowania. Zostały dostosowane przez uczonych w piśmie, do faktów z życia Chrystusa. A że wydarzenia opisane w Biblii zdarzyły się ileś dni po wiosennej pełni księżyca, to święta są ruchome. A skąd nazwa Wielkanoc? Czyżbyście świętowali i nie wiecie, dlaczego te święta tak się nazywają?

Reklama Reklama Cyfrowi Debiutanci

Z ludowej tradycji

W ludowej tradycji pozostały zwyczaje z czasów pogańskich. To wiosenne święto pełne jest pogańskich symboli. Pisanki, gałązki wierzby, śmigus-dyngus przetrwały z czasów pogańskich i mają się całkiem dobrze. Natomiast strzelanie z puszki lub klucza po rezurekcji już chyba zanika. To hukanie miało chyba odstraszać zło?

Reklama Patronat medialny Międzynarodowe Targi Turystyczne

Chrześcijanie świętują z tydzień

Czas świętowania Wielkanocy zaczyna się w zależności od ilości wolnego czasu i zaangażowanie religijnego. Przedświąteczne porządki pokątne z odsuwaniem mebli i bieleniem ścian to dopiero początek. Sianie rzeżuchy lub zboża by gipsowy, lub cukrowy baranek miał ładne tło, też trzeba zacząć kilka dni wcześniej. Ofiara z baranka, czy gołębia była zwyczajem żydowskim, co zostało w biblii opisane. Jednak my skupimy się na najważniejszych wydarzeniach świętowania wspólnoty wyznaniowej. Zaczynamy w czwartek od mszy krzyżma. Później od wieczora w czwartek jest Triduum Paschalne. Wszystko bardzo symboliczne i na pamiątkę. W międzyczasie mamy świecenie potraw na pomyślność, oraz święcenie wody, ognia i ciernia. Później już rezurekcja i można zasiąść do śniadania wielkanocnego. Odpalamy telewizor i świętujemy na całego. Szyneczka, kiełbasa, jajeczko, majonez wódeczka, boli wątroba, niedyspozycja żołądkowa, ból głowy.

Zatem kiedy zaczynają się święta, zależy tylko od ilości wolnego czasu i zaangażowania religijnego. Dla większości pewno od święcenia koszyczka z zającem z czekolady w pozłótce. Dla bardziej zaangażowanych duchowo kilka dni wcześniej. A dla ortodoksów może nawet od Środy Popielcowej. To bardzo indywidualne. W końcu mówimy o sferze niematerialnej, duchowej. Tu wszystko może być ulotne i nie jest namacalne. To odczucia i potrzeba płynąca z serca lub bardziej tajemniczo, z duszy. Dla przewodu pokarmowego optymalne jest by obżarstwo nie zdarzało się nigdy.

Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera

Równonoc i inne takie

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds