Wielkanoc w Jerozolimie. Pojedziesz?

Wielkanoc w Jerozolimie. Pojedziesz?

 

Jerzy Dudzik

W czasach, kiedy nie było problemu z jeżdżeniem po świecie, spędzenie świąt w Jerozolimie nie było zbyt skomplikowane.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jerozolimie

w drodze do synagogi, fot.© J.Dudzik

Wystarczyło zabrać ze sobą gruby portfel, dokumenty, zamówić hotel, kupić bilet na samolot.. Półtorej godziny jazdy autobusem z lotniska i trafiasz do miasta uznanego za najważniejsze dla największych religii. Błyszczą w wiosennym słońcu kopuły kościołów, a że sobota to zobaczysz także wyznawców judaizmu w drodze do synagogi. Trwa właśnie szabas. Jedwabny chałat i sztrajmel na głowie wzbudza zaciekawienie.

Stare miasto w Jerozolimie

W murach Starego Miasta znajdują się cztery dzielnice: muzułmańska, ormiańska, chrześcijańska i żydowska. W każdej możemy spotykać pielgrzymów, żołnierzy i turystów. Zdarza się co jakiś czas, że nawiedzony przez złe duchy zwolennik innych wyznań zacznie atakować turystów i pielgrzymów. Ale jak dzień spokojny to i żołnierze rozmawiają sobie w cieniu. Za to pielgrzymi na różne radosne sposoby manifestują pieśnią i tańcem na Drodze Krzyżowej swoje wyznanie. Pielgrzymki z trudem przepychają się pomiędzy arabskimi straganami po wyślizganych kamiennych schodach. W Jerozolimie właściwie wszędzie jest pod górę lub w dół.

Reklama Reklama PolisyTravel

Wzgórze Świątynne jest pod opieką muzułmanów

Jerozolimie

Kopuła na Skale  , fot.© J.Dudzik

Historia tego miejsca zaczyna się w czasach Abrahama. Złota Kopuła i meczet Al – Aksa i zamurowana teraz Złota Brama. Warto poczytać w wiki o tych miejscach przed wyjazdem. Chcesz przejść z części muzułmańskiej pod Ścianę Płaczu, musisz przejść kontrolę jak na lotnisku. Zajrzą do twojej torby i przejdziesz przez bramkę wykrywająca metal. Stoisz sobie w centrum świata tam, gdzie była pierwsza i druga świątynia. To tu chodził Herod i Poncjusz Piłat. To tutaj Abraham chciał swego syna złożyć w ofierze. Jesteś w miejscu, gdzie król Salomon, gdzie Sulejman Wspaniały, gdzie królowie Jerozolimy. To tutaj od wieków ścierają się i walczą religie świata. Jeszcze przed świtem usłyszysz modły muezina i chwilę później  bicie w dzwony.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Bazylika Grobu Pańskiego

Tłum wiernych w Bazylice Grobu Pańskiego ciśnie się w długiej kolejce, by wejść do środka Grobu Pańskiego. A sama Bazylika ogromna z wieloma ołtarzami i poziomami. Wielu możnych tego świata fundowało tu kaplice i ołtarze i wiele wyznań chrześcijańskich lepiej lub gorzej ze sobą współistnieje i zarządza tym miejscem. Jednak klucz do świątyni dzierży od 1187 roku wieku rodzina arabska z nadania sułtana Saladyna, pogromcy królestwa Jerozolimy i krzyżowców.

Wielkanoc w Jerozolimie

Jest kilka terminów obchodzenia świąt. Podziały w kościele chrześcijańskim i różne kalendarze spowodowały, że w zależności od obrządku Wielkanoc w Jerozolimie świętowana jest w różnych terminach. Katolicy i protestanci razem, ale już Ormianie i prawosławni w tym roku świętują dopiero 2 maja. Warto o tym pamiętać.

Jerozolimie

złote kopuły cerkwi, fot.© J.Dudzik

Jerozolima z tłumem ortodoksyjnych pielgrzymów różnych wyznań chrześcijańskich i całą armią pilnujących porządku żołnierzy jest męcząca, a i pogoda potrafi nieprzyjemnie zaskoczyć. To górskie miasto (580 metrów nad poziomem morza) i zdarza się, szczególnie wiosną, że zacznie padać deszcz i robi się zimno, mokro, nieprzyjemnie. Trzeba też pamiętać o ograniczeniach związanych z płcią w niektórych miejscach. W Jerozolimie nie wszędzie kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni. W wielu miejscach obowiązują co najmniej nakrycia głowy i skromny ubiór. Tak wyrażany jest szacunek do miejsca. Tutaj krótki film z Jerozolimy.

Poradzili sobie ze szczepieniami w Izraelu, więc pewno i w Polsce jesienią życie zacznie powoli wracać do normy i w przyszłym roku Wielkanoc można będzie spędzić w Jerozolimie.

Wielkanocne zające. Skąd się wzięły?

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds