Bartos, bohater powstania Kościuszkowskiego
Bartos, bohater bitwy pod Racławicami zasłynął bohaterskim czynem i w nagrodę został mianowany na chorążego.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Bohater Bartos
Któż nie słyszał o bohaterze spod Racławic, który czapką zagasił lont rosyjskiego działa i ocalił wielu kosynierów. Na obrazie widać, jak rosyjski kanonier nie może podpalić prochu na panewce i wystrzelić. Słynny bohater został uwieczniony w centralnym miejscu Panoramy Racławickiej. Doczekał się takiej sławy, że w wielu miastach jego imieniem nazwano place i ulice. I to właściwie wszystkie dobre wiadomości.
Zagrodnik Wojciech Bartos
Nie bardzo wiadomo, gdzie się urodził i kiedy. Za to wiadomo kiedy umarł. Został śmiertelnie ranny 6 czerwca 1794 i trzy dni później zmarł w lazarecie w Kielcach.
Uważa się, że urodził się w Rzędowicach w gminie Koniusza, jednak dowodu pisanego nie ma, bo spaliły się księgi parafialne. Chałupa, w której mieszkał, zawaliła się, a jego żona na stare lata mieszkała gdzieś kątem. Kniaź Szujski, u którego Wojciech Bartos był zagrodnikiem, zachował się po pańsku i podobno przekazał rodzinie po bohaterze kilka zwierząt gospodarskich, między innymi krowę. Chodzą plotki, że Wojciech Bartos nie cieszył się sympatią rządcy i ekonoma. Możliwe, że jak wielu innych pańszczyźnianych chłopów kłócił się z ekonomem o sprawiedliwość, albo o inne podstawowe prawa. Czy to z tamtych czasów pochodzi powiedzenie „pokorne ciele dwie krowy ssie”?
Naczelnik powstania spowodował, że został z honorami pochowany w Ogrójcu przy katedrze w Kielcach. Później zwłoki przeniesiono i Jego grób znajduje się przy kieleckiej katedrze. Niewielu chłopów pańszczyźnianych dostąpiło takiego zaszczytu, by między możnymi przy katedrze leżeć. Niewielu możnych ma tyle pomników i w tylu miastach nazwy ulic, co ten bohater spod Racławic.
Panorama Racławicka
Na przedstawieniu z Panoramy Racławickiej Bartos dzierży w ręku kosę osadzoną na sztorc na złamanym drzewcu. To pewno jednak tylko artystyczna wizja. Styka przed namalowaniem panoramy, jeździł do Racławic, szkicował i rozpytywał miejscowych. Z zagrody Bartosa po 100 latach nie było śladu, a i pamięć ludzka też po takim czasie zawodna. W 1893 roku z okazji 100-lecia insurekcji kościuszkowskiej rada miasta Lwowa zamówiła u Jana Styki Panoramę Racławicką. Dzięki połączeniu obrazu olejnego z elementami sztafażu leżącymi u podnóża płótna, artyści zacierali granicę między tym co namalowane, płaskie, a tym co ustawione, przestrzenne. Do tej pory odwiedzający Panoramę Racławicką podziwiają zręczność i pomysły artystów malarzy.
Przyjeżdżają do Wrocławia mieszkańcy Racławic i Janowiczek, by oglądać panoramę. Krajobraz pozostał ten sam. No, może tylko ten pomnik w miejscu bitwy w Janowiczkach, co to stanął w 200 rocznicę ze zdobyczną armatą i Bartosem. I ten kopiec z 1934 roku. A jar z obrazu, do którego ucieka rosyjski żołnierz, jest w dalszym ciągu w tym samym miejscu.
Pamiętacie? Bitwa pod Racławicami odbyła się 4 kwietnia 1794 roku.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024
- Atrakcja turystyczna - 30 lipca, 2024