Oszustwo „na paczkę”. Kupujesz przez Internet, uważaj na takie SMS-y!

Oszustwo „na paczkę”. Kupujesz przez Internet, uważaj na takie SMS-y!

„Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne”. Dostałeś taki SMS? Bądź ostrożny, bo oszuści polują na twoje pieniądze. Wiadomości są wysyłane z różnych numerów, a w treści znajduje się link. Po kliknięciu następuje przekierowanie na stronę, która wygląda jak domena firmy kurierskiej. Kliknięcie powoduje zainstalowanie złośliwej aplikacji.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jeden SMS i pieniędzy nie ma

Kiedy klikniemy w link na telefonie zostaje zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Celem jest kradzież pieniędzy z konta bankowego należącego do właściciela smartfona. Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się np. pod firmę DHL i informujące o zatrzymaniu przesyłki. W rzeczywistości ofiara trafia na stronę ze szkodliwym oprogramowaniem #Flubot. Zachowajmy ostrożność i zgłaszajmy podejrzane wiadomości na http://incydent.cert.pl – pisze na swoim koncie na Twitterze zespół CERT Polska.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Skontaktuj  się ze swoim bankiem, aby nie dać się okraść!

Nie należy klikać w link znajdujący się w wiadomości SMS. Jeśli już jednak tak się zdarzyło, należy szybko skontaktować się ze swoim bankiem, aby uratować się przed kradzieżą pieniędzy znajdujących się na koncie. Według informacji portalu niebezpiecznik.pl należy skontaktować się z bankiem z innego telefonu komórkowego.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Efekt odruchu

Duża część społeczeństwa zamawia coś w Internecie. Rynek e-commerce rośnie dynamicznie. Jeśli ktoś coś zamówił i czeka na paczkę, widząc wiadomość, może kliknąć odruchowo. Wysyłając taki link do 1000 osób zawsze jest duże prawdopodobieństwo, że 10% z nich czeka na paczkę. Spośród nich 10% kliknie odruchowo w link. W sumie daje to 10 „ofiar“ na 1000! Właśnie o to chodzi w tym mechanizmie, aby kliknął ktokolwiek, nawet jedna osoba.

źródło: detektywonline.pl; foto: Adobe Stock

Może Cię zainteresować:

Fałszywe maile naśladujące domenę ZUS. UWAGA NA NOWE OSZUSTWO!

Oszustwo na e-maila z ZUS. Przykładowa wiadomość od oszusta. Sprawdź, jak wygląda!

Oszustwa a COVID-19. UWAGA NOWE METODY!

Oszustwa na koronawirusa – wiele przykładów i różne metody. Żerują na epidemii – ostrzega Prezes UOKIK

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds