Oszustwo na e-maila z ZUS. Przykładowa wiadomość od oszusta. Sprawdź, jak wygląda!

Oszustwo na e-maila z ZUS. Przykładowa wiadomość od oszusta. Sprawdź, jak wygląda!

Wysyłanie maili z użyciem adresu nadawcy podszywającym się pod adres ZUS to nowy pomysł oszustów na wyciąganie naszych danych osobowych. Pierwsze sygnały o oszustwie dotarły z Legnicy.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

– Zgłosiła się do nas pani i pokazała maila, który został wysłany z adresu sugerującego, że to wiadomość wysłana z ZUS. W treści listu jest napisane, że pani dostanie 1500 zł za wypełnienie ankiety. To ewidentne oszustwo polegające, jak przypuszczam, na wyłudzeniu danych – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Rzeczniczka wyjaśnia, kiedy pracownik ZUS może zatelefonować pod podany przez klienta numer telefonu: jeżeli klient prosił o kontakt np. poprzez swoje konto na PUE ZUS lub stronę internetową www.zus.pl ,wysyłając maila na adres cot@zus.pl – W innym przypadku nie ma mowy o „spontanicznych” kontaktach, a tym bardziej prowadzeniu jakichkolwiek ankiet, szczególnie związanych z wypłatą nagrody – zapewnia Kowalska-Matis.
E-mail oferujący wysokie wynagrodzenie za wypełnienie ankiety to nie pierwszy przypadek próby oszustwa. W związku z tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych prosi o daleko idącą ostrożność. Jeżeli ktokolwiek ma wątpliwości co do otrzymanych informacji czy tożsamości osoby podającej się za pracownika ZUS, powinien skontaktować się z najbliższą placówką ZUS lub z Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 albo zawiadomić policję.

Reklama Reklama PolisyTravel

Kiedy ZUS się kontaktuje?

Dlatego ZUS przypomina i jednocześnie ostrzega wszystkich klientów, że pracownicy Zakładu nie wysyłają informacji e-mailem, nie telefonują ani nie odwiedzają klientów w domach. Pamiętajmy, że ZUS sprawy z klientami załatwia listownie lub w placówkach Zakładu, a także poprzez uwierzytelniony profil na Platformie Usług Elektronicznych. Także osobiste odwiedzenie klientów przez pracowników ZUS w ich domach jest wyjątkowo rzadkie. Dotyczy to tylko sytuacji, gdy przeprowadzana jest kontrola wykorzystania zwolnień lekarskich. Pozostałe wizyty pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w domu klienta poprzedzane są pisemną informacją.

Ten i podobne, ważne tematy znajdziesz w drukowanym wydaniu Gazety Senior. Emisja styczniowego numeru 16 grudnia 2020 – dostępne również w postaci e-wydania na stronie głównej GazetaSenior.pl

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak wygląda e-wizyta w ZUS:

Ruszyły e-wizyty w ZUS. Co załatwisz podczas e-wizyty? E-wizyta krok po kroku

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds