Ruszyły e-wizyty w ZUS. Co załatwisz podczas e-wizyty? E-wizyta krok po kroku

Ruszyły e-wizyty w ZUS. Co załatwisz podczas e-wizyty? E-wizyta krok po kroku

Już od dzisiaj można rezerwować wizytę online w ZUS – wystarczy mieć komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon. E-wizyta, czyli wideorozmowa z ekspertem z ZUS to nowa e-usługa, dzięki której można załatwić sprawę z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie, bez wychodzenia z domu, co dzisiaj w czasie ograniczeń związanych z epidemią jest szczególnie ważne zarówno dla pracowników, jak i klientów ZUS.

Wizyta w ZUS bez wychodzenia z domu

Aby można było odwiedzić ZUS online, wystarczy komputer lub smartfon z kamerą i mikrofonem. Klient wybiera dogodny dla siebie termin i godzinę wizyty online. Podczas e-wizyty eksperci odpowiedzą na pytania z zakresu emerytur i rent, zasiłków, ubezpieczeń i składek. Na wirtualną wizytę można umówić się w dni robocze godzinach 9.00-14.30. Może ona trwać nie dłużej niż 20 min. – Jeśli ktoś chce uzyskać informacje w swojej indywidualnej sprawie musi mieć przy sobie dokument tożsamości, który zostanie zweryfikowany w trakcie rozmowy z konsultantem- wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Pracownik zada także dodatkowe pytania, aby uwierzytelnić osobę, z którą rozmawia. Ważne jest żeby e-wizyta nie odbywała się w miejscach publicznych, gdzie panuje duży hałas i w zasięgu kamery mogą pojawić się osoby trzecie – dodaje. Kamerę należy ustawić tak, aby tło było neutralne (np. ściana) a twarz być dobrze oświetlona.- Konsultant musi wiedzieć, z kim rozmawia, gdy w grę wchodzi omówienie indywidualnej sprawy związanej z wykorzystaniem danych naszego klienta – zastrzega Kowalska-Matis. E-wizyty są już możliwe w oddziałach ZUS w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu a od listopada usługa będzie dostępna we wszystkich naszych oddziałach.

Obejrzyj krótki filmik o e-wizycie w ZUS na You Tube

Reklama Reklama PolisyTravel

E-wizyta w ZUS krok po kroku

Jeśli chcemy zarezerwować wirtualną wizytę należy wejść na stronę www.zus.pl. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane:

  • imię, nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • kod pocztowy miejsca zamieszkania.
  • Należy wybrać również, czego rozmowa ma dotyczyć np. zasiłki, emerytury i renty czy założenie profilu PUE.

Po zarezerwowaniu wizyty, dzień przed spotkaniem klient dostanie SMS z przypomnieniem o e-wizycie. Natomiast w dniu e-wizyty, godzinę przed spotkaniem mail zawierający link. – Po kliknięciu w otrzymany w mailu link nastąpi połączenie z pracownikiem ZUS – mówi rzeczniczka.

Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty. W e-wizycie może też wziąć udział opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy klient powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient posiada pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.

Więcej o e-wizytach w ZUS pod linkiem

Wyrównanie z ZUS dla opozycjonistów. Komu się należy? Wniosek do pobrania

Pierwszy pozew Rzecznika Finansowego w imieniu 85-latka c. d. afery GetBack

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds