Dzień Niezapominajki. Nie zapomnij świętować

Dzień Niezapominajki. Nie zapomnij świętować

Niezapominajki to są te kwiatki z wierszyka. Wszyscy to wiedzą. 15 maja jest święto Niezapominajki. Wiedzieliście?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jeśli jednak zdarza się, że zapominasz, to niezapominajki może być symbolem przypominania. Dobrze jest pamiętać o serdecznościach, dobrze jest od czasu do czasu sobie powspominać.

Niezapominajki

niezapominajka nie musi być niebieska, fot© Jerzy Dudzik

Seniorom niezapominajki mogą przydać się szczególnie. Zachowanie pełnej sprawności tak fizycznej jak i umysłowej wymaga z biegiem lat coraz większego wysiłku. Codzienne ćwiczenia fizyczne i nowe doznania wizualne powodują, że dłużej zachowamy sprawność i samodzielność. Miarą sprawności niezapominania mogą być niezapominajki.

Niezapominajki Marii Konopnickiej

Nasza skandalizująca poetka Maria Konopnicka napisała dla dzieci wierszyk cyt.” Niezapominajki są to kwiatki z bajki”. Pamiętacie? Nie, to znajdziecie sobie w Internecie albo w książeczce i będziecie mogli recytować wnukom. Korzyść z tego co najmniej podwójna. Po pierwsze uruchomicie swoje sieci neuronalne. Nie wmówicie mi, że pamiętacie ten wierszyk o dwóch zwrotkach przez te kilkadziesiąt lat. Trzeba się go nauczyć na nowo. Przy okazji można sięgnąć do starych fotografii w zakurzonym albumie. Wracają wspomnienia. Tak to ta babcia mi opowiadała. Zaraz, a jak ona miała na panieńskie? Stąd wniosek, dobrze sobie zapisać na fotografii, albo obok. Będzie jak znalazł, gdy zapomnicie świętować święto Niezapominajki.

Reklama Reklama PolisyTravel

Wspomnienia odmładzają

Też uważacie, że wspomnienia odmładzają. Pamiętacie te niebieskie niezapominajki zbierane nad brzegiem strumienia? Przypominamy sobie, jak to dzielnie biegaliśmy, jakie to były świetne czasy, gdy kilkoro dzieci razem bawiło się w berka, czy chowanego. A pamiętacie ciuciubabkę? Też was to bawiło? Pamięć ma taką szczególną właściwość, że pozwala zapominać o rzeczach przykrych, a zostają wspomnienia wesołe. Zapominamy o trudzie codziennym i bardzo dobrze a zostają w pamięci święta, przygody, lody w kawiarni w metalowych pucharkach jedzone długą nieporęczną łyżeczką. Pamiętamy ciasteczka i pierniczki przechowywane w blaszanym pudełku na szafie.

Reklama Reklama SU Bałtyk

Niezapominajka dla zapominalskich

Niezapominajki

konwalie też są dobre do przypominania, ale trujące, fot© Jerzy Dudzik

Niezapominajka wcale nie musi wyglądać jak niezapominajki. Może to być na przykład konwalia, też majowy kwiatek, a nie taki niebieski. Zdarza się w każdym wieku, że by naprawić błąd czy uniknąć wymówek, mówimy, zapomniałem. Przecież nie można mieć pretensji jeśli ktoś coś zapomniał. Gorzej kiedy zapomina się o bliskich, o ich potrzebach i pragnieniach. Do tego służą niezapominajki. Do przypominania. A może stosujecie metodę wypierania z pamięci. Polega to na tym, że my nie gubimy różnych rzeczy i wspomnień. My ich nie możemy znaleźć. A to przecież spora różnica.

 

Gatunków niezapominajek w Polsce jest kilkanaście. Jedne rosną sobie na brzegu strumienia inne na rabatce w ogrodzie. Jednak najważniejsze, by nie zapominać o rzeczach ważnych tak dla siebie jak i otoczenia. To po to mamy Dzień Niezapominajki.

A może to cię zaciekawi?

Muzyka i czytanie w walce z demencją. Projekt ogólnopolski dla opiekunów i podopiecznych

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds