Muzyka i czytanie w walce z demencją. Projekt ogólnopolski dla opiekunów i podopiecznych
Seniorzy cierpiący na demencję często sami szukają sobie zajęcia. Próby te bywają jednak chybione i mogą przekształcić się w zachowania przeszkadzające domownikom i opiekunom. Stąd też sprawą niezwykle istotną jest dobór odpowiednich zajęć, które będą dostosowane do potrzeb i aktualnych możliwości chorego. Właśnie rusza projekt dla osób cierpiących na demencję i ich opiekunów.
Demencja stopniowo ogałaca chorego z wszystkich jego kompetencji, jest on skazany na pasywność i bezczynność. Jednak czy to założenie jest słuszne? Z perspektywy współczesnej terapii zajęciowej – zdecydowanie nie.
Co więcej, w przypadku tych osób zajęcie posiada znaczenie terapeutyczne. Umożliwienie seniorom cierpiącym na demencję podejmowania zajęć przynosi liczne pozytywne efekty. – Hamuje tempo rozwijania się choroby demencyjnej poprzez aktywizację w wymiarze poznawczym (zapamiętywanie, kojarzenie, komunikowanie się), funkcjonalnym (wykonywanie czynności, poruszanie się) i sensorycznym (odbieranie bodźców z otoczenia i reagowanie na nie). Stanowi dla chorych punkt orientacyjny poprzez organizowanie ich czasu i strukturyzowanie przestrzeni wokół nich. Redukuje także zachowania problemowe pacjentów, w tym agresję i autoagresję, poprzez pozytywne ukierunkowanie ich energii. Przeciwdziała frustracji wynikającej z nudy i monotonii życia oraz poprawia jakość relacji między podopiecznymi z demencją a ich opiekunami poprzez tworzenie wspólnej przestrzeni spotkania w trakcie wykonywania zajęć – wymienia dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann, kierownik badań klinicznych w projekcie HOMESIDE.
Ważne jest, aby zajęcia nie były tzw. „zabijaniem czasu” czy „pseudoaktywnościami”, które nie satysfakcjonują chorego. – Powinny stwarzać płaszczyznę spotkania między opiekunem a osobą z demencją, nawiązywać do historii życia i wspomnień seniora, stanowić dla niego rozrywkę, dawać poczucie sukcesu i sprawczości i być podzielone na etapy częściowe – tłumaczy dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann.
Kryteria te spełniają zajęcia oferowane w ramach działań podejmowanych w projekcie „HOMESIDE – interwencja muzyczna i czytelnicza stosowana przez opiekunów domowych dla osób z demencją: badanie losowe kontrolowane”.
Spis Treści
Muzyka i czytanie pomogą w walce z demencją
W projekcie mogą wziąć udział osoby z demencją wraz z opiekującymi się nimi bliskimi, mieszkający razem albo widujący się każdego dnia i mający możliwości korzystania z internetu. Co ważne, do wzięcia udziału w projekcie nie jest wymagane posiadanie uzdolnień czy umiejętności muzycznych ani też specjalnych zamiłowań czy predyspozycji czytelniczych.
– Muzyka może zostać użyta do aktywizacji, ruchu lub odpoczynku i wyciszenia, ale także pozwala stworzyć możliwości znaczącego dialogu np. wspólne wspominanie przy ulubionych piosenkach. Natomiast aktywności oparte na czytaniu, recytowaniu, słuchaniu tekstów, czy graniu w gry słowne pomagają zaangażować osoby z demencją w dostępne i atrakcyjne dla nich zajęcie oraz ułatwić komunikację z opiekunem – mówi dr Agnieszka Smrokowska-Reichmann
Bezpłatne szkolenia
Szkolenia rodzin opiekunów, poprowadzone przez wykwalifikowanych muzykoterapeutów i terapeutów zajęciowych, mają dostarczyć narzędzi, które pozwolą zredukować objawy demencji i ułatwią codzienne bycie z bliskimi. Pozwolą również lepiej radzić sobie w trudnych momentach, sensownie spędzać czas i podtrzymywać więzi. Ponadto obserwacji poddana zostanie jakość relacji pomiędzy opiekunem a osobą z demencją, a także odporność opiekuna i jego radzenie sobie z sytuacjami stresowymi i depresją.
Więcej informacji na temat projektu HOMESIDE i możliwości udziału w nim znajdziemy na TUTAJ.
Projekt realizowany jest w Zakładzie Terapii Zajęciowej AWF w Krakowie. Spotkania odbywają się online, udział jest bezpłatny. Zapraszamy osoby z całej Polski. Kontakt w sprawie rekrutacji tel. 514 546 280 oraz drogą e-mailową: homesidepolska@gmail.com
Więcej ciekawych informacji dotyczących opieki i wsparcia znajdziesz w zakładce OPIEKA na GazetaSenior.pl TUTAJ
Terapia zajęciowa w domu? Opiekun domowy jako terapeuta w czasie epidemii. PORADNIK
- Jubileuszowa Inauguracja XV Wrocławskich Dni Seniora! [PLAN WYDARZEŃ] - 5 września, 2024
- Gazeta Senior” wrzesień 2024 [09/2024] Sprawdź, co w numerze! - 4 września, 2024
- Nowe SKRZYDŁA na Instagramie: silver-influencerzy inspirują i wyznaczają trendy - 27 sierpnia, 2024