Program „Aktywny Samorząd” 2024: zasady dofinansowania. Jak złożyć wniosek o wózek elektryczny?

Program „Aktywny Samorząd” 2024: zasady dofinansowania. Jak złożyć wniosek o wózek elektryczny?

W obliczu rosnących potrzeb osób z niepełnosprawnościami, program „Aktywny Samorząd” 2024 staje się istotnym narzędziem wspierającym integrację społeczną oraz zapewniającym niezbędne wsparcie materialne. Przeanalizowaliśmy zasady programu oraz proces aplikacji obowiązujący w 2024 roku. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek.

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej gazetasenior.pl

Program „Aktywny samorząd” 2024: zasady

Program „Aktywny samorząd” pomaga uzyskać dofinansowanie zakupu sprzętu lub dostępu do edukacji osobom z niepełnosprawnością umiarkowaną lub znaczną. Dzięki programowi możemy uzyskać fundusze na cele takie jak:

 • zakup oprzyrządowania do samochodu,
 • zdobycie prawa jazdy,
 • zakup sprzętu elektronicznego,
 • pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego lub protezy,
 • zakup wózka lub skutera inwalidzkiego z napędem elektrycznym,
 • pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej,
 • pomoc w uzyskaniu wykształcenia wyższego.

Wsparcie finansowe może zwiększyć komfort życia i pomóc włączyć się w nurt pracy, edukacji i życia społecznego. Z budżetu programu „Aktywny samorząd” zostają pokryte nie tylko zakupy sprzętu medycznego, ale również edukacja i rozwój osób niepełnosprawnych, co ma zwiększyć szanse młodych na rynku pracy.

Obok ważnych założeń programu w 2024 takich jak likwidacja bariery transportowej (obszar A), likwidacja barier w dostępie do społeczeństwa informacyjnego (obszar B), pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej (obszar D), jest likwidacja barier w poruszaniu się (obszar C). Prześledziliśmy zasady przyznawania wsparcia na przykładzie osoby chcącej starać się o dofinansowanie zakupu wózka.

Zobacz również: Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r. Przegląd nowości i korzyści dla pacjentów

Wniosek o dofinansowanie wózka elektrycznego: program aktywny samorząd 2024

W obszarze C — likwidacja barier w poruszaniu się — można starać się m.in. o zakup wózka inwalidzkiego elektrycznego lub skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym.

Wnioski można składać od 1 marca 2024.

Electric-TIM-I-Elektryczny-wózek-inwalidzki-duże-koła

Elektryczny wózek inwalidzki na dużych kołach Electric-TIM I

Jest kilka sposobów na złożenie wniosku, ale zdecydowanie łatwiejszą jest wykorzystanie kreatora wniosków online w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW). Dzięki złożeniu wniosku online nie musimy nawet wychodzić z domu, aby dopełnić całej procedury.

Kolejnym sposobem jest skorzystanie z pomocy mobilnej asystentki osoby niepełnosprawnej lub kontakt z infolinią.

Osoby preferujące kontakt osobisty wciąż, może udać się do punktu informacyjnego SOW lub skorzystać z pomocy pracownika PFRON. Wsparcie dostępne jest we wszystkich wojewódzkich oddziałach PFRON.

Metoda złożenia wniosku nie wpływa na termin jego rozpatrywania, w każdym przypadku wniosek będzie rozpatrywany tak samo. Jednak preferowanym tzn. punktowanym w tym roku rozwiązaniem jest złożenie wniosku online.

Zobacz również: Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ 2024]

Aktywny Samorząd: wysokość wsparcia 2024

Wysokość dofinansowania jest uzależniona od ilości zdobytych punktów. Każdy wniosek jest rozpatrywany merytorycznie, po czym przyznawane są punkty. Maksymalna ilość punktów, jakie możemy uzyskać to 100. Ilość punktów jest przyznawana na podstawie licznych kryteriów m.in takich jak:

 • stopień niepełnosprawności,
 • zatrudnienie,
 • poszkodowanie na skutek działania żywiołów lub działań losowych,
 • termin złożenia wniosku.

Na rok 2024 przeznaczono 256,5 mln zł, co jest kwotą wyższą niż w poprzednich latach. W 2023 roku budżet wynosił 219,68 mln zł, a w 2022 199,57 mln zł.

Osoby, które ubiegają się o zakup wózka elektrycznego, mogą uzyskać finansowanie do 17 600 zł. Kwota ta może zostać podwyższona do nawet 27 500 zł, jeśli taką rekomendację wyda ekspert PFRON.

Aktywny samorząd 2024: terminy

Nabór wniosków rozpoczyna się 1 marca 2024 roku, a termin ich składania upływa 31 sierpnia br. Do tej daty musi wpłynąć wniosek, aby dofinansowanie zostało przyznane.

Zobacz również: Bezdech senny – nowoczesne metody leczenia [porównanie aparatów auto CPAP i BiPAP]

Dodatkowe punkty: kryteria

Ilość punktów, które otrzymamy, możemy w prosty sposób zwiększyć, co przełoży się na wysokość przyznanego dofinansowania. Złożenie wniosku w pierwszym półroczu 2024 zwiększa automatycznie ilość punktów bazowych o 5. Dużym atutem jest złożenie wniosku przy pomocy profilu zaufanego. Liczba dodatkowych punktów bazowych przy wyborze takiego rozwiązania wynosi 10 – należy jednak zaznaczyć, że to jednorazowy bonus.

Program aktywny samorząd 2024 pozwala na otrzymanie dofinansowania na zakup niezbędnego sprzętu dla osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. Więcej informacji na temat wsparcia z programu „Aktywny Samorząd 2024” znajdziesz TUTAJ.

Timago.com to miejsce, gdzie znajdziesz wysokiej jakości wózki elektryczne, a doświadczony zespół służy fachowym doradztwem. Zadbaj o swoją samodzielność już dziś! Nie wiesz, który wózek wybrać? Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 


Jeżeli interesują Cię informacje o dofinansowaniu wyrobów medycznych zapisz się do Newslettera Gazety Senior i bądź na bieżąco!  Zapisz się do Newslettera


 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds