Bezdech senny – nowoczesne metody leczenia [porównanie aparatów auto CPAP i BiPAP]

Bezdech senny – nowoczesne metody leczenia [porównanie aparatów auto CPAP i BiPAP]

Obturacyjny bezdech senny [OBS] to schorzenie, które dotyka wielu ludzi, zakłócając ich spokojny sen i odbijając się na stanie zdrowia. W czasie snu drogi oddechowe mogą ulegać zwężeniu, co prowadzi do chrapania oraz powtarzających się epizodów bezdechu. Konsekwencje są poważne, obejmując problemy z koncentracją, bóle głowy, a w skrajnych przypadkach nawet niewydolność serca. W terapii bezdechu sennego stosuje się różne metody, a jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest użycie specjalnej aparatury, takiej jak urządzenia auto CPAP czy w cięższych przypadkach BiPAP. Przyglądamy się bliżej tym dwóm rozwiązaniom.

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Bezdech senny – na czym polega problem

U pacjentów cierpiących na bezdech sennych podczas snu, mięśnie języka i gardła zapadają się, przez co drogi oddechowe mogą ulegać zwężeniu, a to prowadzi do chrapania oraz wspomnianych bezdechów. Nawet krótkotrwałe przerwy w oddychaniu mogą powtarzać się setki razy w ciągu nocy. Osoby z bezdechem sennym doświadczają problemów z koncentracją, bólów głowy, zmęczenia, a nieleczony bezdech może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Leczenie bezdechu sennego – aparatura auto CPAP

Jednym z nowoczesnych rozwiązań w terapii bezdechu sennego jest aparat auto CPAP. To inteligentne urządzenie, które dostosowuje się do potrzeb śpiącego, optymalizując parametry w odpowiedzi na epizody zatrzymania lub spłycenia oddechu. Lekarz określa jedynie zakres ciśnienia, w jakim aparat może się zmieniać, co sprawia, że terapia staje się bardziej efektywna.

Zobacz również: Walka z bezdechem sennym [OBS]; skuteczne metody leczenia i terapia aparatem auto CPAP

Leczenie bezdechu sennego – najnowocześniejsze urządzenie BiPAP

Aparaty BiPAP, będące zaawansowaną wersją urządzeń auto CPAP, oferują jeszcze większe możliwości. Dzięki nim można pracować m.in. na wyższych ciśnieniach terapeutycznych, co jest niezbędne w niektórych przypadkach bezdechów. Ciśnienie podczas wydechu i wdechu, czyli terminy EPAP i IPAP, są kluczowe w regulacji drożności dróg oddechowych. Aparaty BiPAP umożliwiają niezależną regulację tych dwóch wartości, co przekłada się na bardziej fizjologiczny oddech i większy komfort terapii. Rozwiązanie to jest kluczowe w przypadku leczenia z wykorzystaniem wysokich ciśnień, ponieważ funkcja ulgi wydechowej, w którą wyposażone są aparaty auto CPAP, może tu nie wystarczać dla prowadzenia skutecznej i komfortowej dla pacjenta terapii.

Także w sytuacji, gdy chorujący na bezdech senny ma problemy z osłabionymi mięśniami klatki piersiowej, aparat auto CPAP nie przynosi oczekiwanych rezultatów lub pacjent ma problemy z tolerowaniem terapii aparaturą auto CPAP, warto rozważyć użycie urządzenia BiPAP. Ich zaawansowane funkcje pozwalają na skuteczną terapię nawet w trudniejszych przypadkach bezdechu sennego.

Aparat BiPAP od Timago [Bi-Level YH-830]

Bi-Level YH-830 to zaawansowany aparat do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego, przeznaczony do stosowania w domu i szpitalu. Umożliwia dostosowanie ciśnienia IPAP i EPAP, zapewniając spersonalizowane podejście do wymagającej terapii bezdechu obturacyjnego.

a-aparat-do-leczenia-bezdechu-obturacyjnego-bi-level-yh-830

Aparat do leczenia bezdechu obturacyjnego Bi-Level YH-830 od Timago

Inteligentny nawilżacz dostosowuje poziom nawilżenia do warunków otoczenia. Funkcja rampy umożliwia stopniowe dostosowanie ciśnienia na początku terapii. Bi-Level YH-830 pozwala na wybór języka polskiego czy przesyłanie danych przez WiFi lub kartę SD. To nowoczesne rozwiązanie łączące skuteczność leczenia z łatwością obsługi, a to wszystko dla poprawy komfortu snu i samopoczucia pacjenta.

Profesjonalne akcesoria

Na rynku dostępne są różne akcesoria do aparatów  auto CPAP i BiPAP, które podnoszą komfort terapii. Poduszki CPAP czy maski to tylko niektóre z nich. Ważne jest, aby korzystać z wysokiej jakości akcesoriów, które gwarantują skuteczność terapii.

Zobacz również: Maska CPAP na obturacyjny bezdech senny [rodzaje masek, dobór rozmiaru, refundacja NFZ]

Aparat auto CPAP i BiPAP –  refundacja NFZ

Zakup aparatów CPAP i BiPAP, jeżeli ich stosowanie zaleci lekarz, jest refundowany przez NFZ. W takim przypadku otrzymasz zlecenie na wydanie wyrobu medycznego, które możesz zrealizować w większości sklepów medycznych w kraju. W 2024 roku limit refundacji dla sprzętu auto CPAP i BiPAP podzielono na dwie części: maskę i aparat. Limit na refundację aparatów wynosi 2100 zł, a pacjent dopłaca minimum 10% tej kwoty.

Dodatkowa refundacja obowiązuje na maski do aparatów auto CPAP oraz BiPAP i wynosi 200 zł. Również w tym przypadku kupujący musi dopłacić minimum 10% kwoty zakupu. Refundacja na maskę przyznawana jest co 6 miesięcy ze względu na jej szybsze zużycie.

Jeśli obok obturacyjnego bezdechu sennego zmagasz się z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, możesz ubiegać się o pomoc finansową także ze strony MOPS, PCPR, czy PFRON.

Podsumowanie

Bezdech senny to poważne schorzenie, które wymaga skutecznej terapii. Nowoczesne aparaty auto CPAP i BiPAP stanowią niezastąpione narzędzia w leczeniu tego problemu. Profesjonalne podejście do doboru sprzętu oraz regularne korzystanie z terapii przynosi ulgę pacjentom, poprawiając ich jakość życia. Dzięki refundacji NFZ terapia staje się bardziej dostępna dla wszystkich potrzebujących.

Timago.com to miejsce, gdzie znajdziesz wysokiej jakości aparaty i maski CPAP, a doświadczony zespół służy fachowym doradztwem. Zadbaj o swój sen i zdrowie już dziś! Nie wiesz, jaki aparat auto CPAP, BiPAP lub maskę wybrać? Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również:

Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r. Przegląd nowości i korzyści dla pacjentów

Walka z bezdechem sennym [OBS] – skuteczne metody leczenia i terapia aparatem auto CPAP

Maska CPAP na obturacyjny bezdech senny [rodzaje masek, dobór rozmiaru, refundacja NFZ]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds