„Gazeta Senior” luty 2024 [02/2024]. Sprawdź, co w numerze?

W poprzednim numerze zapraszaliśmy Czytelników do głosowania na Seniora lub Seniorkę Roku, a w tym wydaniu mamy zaszczyt ogłosić laureatkę naszej zabawy. Jolanta Lepionka [Seniorka Grudnia] została głosami Czytelników wybrana Seniorką Roku 2023. Zwyciężczyni uśmiecha się do nas z okładki, w wywiadzie opowiada o emocjach związanych z plebiscytem, a także planach na ten rok.

Co jeszcze w aktualnym numerze „Gazety Senior”? Zarówno stałe punkty na mapie senioralnych wyzwań jak finanse, zdrowie, prawo i kultura, oraz parę nowości m.in. nowy cykl czy quiz.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Portfel seniora: waloryzacje [TABELE]

Reklama Reklama Kampanii Napisz Testament

W marcu seniorów czeka waloryzacja emerytur. Pokusiliśmy się o prognozę wysokości podwyżki, bazując na danych, które już ogłosił GUS, a które mają kluczowe znaczenie dla ostatecznej wysokości wskaźnika waloryzacji.

Ponadto zebraliśmy wszystko, co wiemy na temat planowanej przez nowy rząd drugiej waloryzacji. Wprowadzenie tego rozwiązania jest ważne nie tylko dziś, ale także na przyszłość, ponieważ szalejąca w ostatnich latach inflacja obnażyła słabe strony aktualnie obowiązujących przepisów.

Reklama Reklama Max Hemp

Zdrowie seniora: reha, psyche, sanatorium z NFZ

1 lutego br. wchodzi w życie reforma w rehabilitacji. W wydaniu streszczenie najważniejszych zmian. Czas pokaże, czy uda się skrócić kolejki na rehabilitację.

Prace nad bonem senioralnym ruszyły. Podsumowujemy, co już wiadomo na temat nowego świadczenia, które ma wesprzeć seniorów doświadczających trudności w samodzielnym funkcjonowaniu oraz ich pracujących bliskich?

Zima to nie lada wyzwanie dla serca: wzrost ryzyka zawału, udaru, zaostrzenie niewydolności serca etc. Jak o siebie zadbać, kiedy temperatury spadają, podpowiada dr hab. Adam Janas, kardiolog.

„Ciechocinek: historia uzdrowiska między legendą a rzeczywistością” Andrzeja Wasilewskiego to podróż do początków leczenia uzdrowiskowego z całą paletą towarzyszących temu zjawisk i wydarzeń. To legenda Ciechocinka, która ukształtowała się na przestrzeni wieków aż po dziś dzień.

Sprawdziliśmy długość kolejki do sanatorium z NFZ w poszczególnych województwach [aktualne dane z NFZ]. Z reguły czeka się krócej, ale jak zwykle nie wszędzie.

Czas Nowego Roku to czas szczególnych oczekiwań. Mamy nadzieję na korzystne zmiany. Robimy postanowienia. Jest to naturalne, bo w zasadzie nie ma dnia, żebyśmy już na dzień dobry nie mieli oczekiwań. Jak sobie z tym zdrowo radzić, wyjaśnia dr Jadwiga Kwiek w cyklu ABC psychologii.

Patronat medialny Patronat medialny Wrocławskie Dni Seniora 2024
Patronat medialny Patronat medialny Centralny Klub Pacjenta

Prawo dla seniora: zachowek bez tajemnic

W cyklu masz do tego PRAWO, notariusze poruszają temat umowy o zrzeczenie się prawa do zachowku, biorą na warsztat kluczowe aspekty i skutki prawne tego nowego rozwiązania. Praktyczny przewodnik z przykładami.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Nowy cykl z PZERiI

W tym numerze rozpoczynamy nowy cykl Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów [PZERiI], największej organizacji skupiającej seniorów w naszym kraju. W pierwszym odcinku Elżbieta Ostrowska, przewodnicząca związku przybliża związek i jego ostatnie działania.

Małe ojczyzny

Świnoujście, Pomorze zachodnie: nieco na uboczu dynamicznie rozwijającego się kurortu leży jedna z dzielnic  miasta – Warszów. Tę część miasta zamieszkuje spora grupa seniorów, którzy wcześniej pracowali w nieistniejących dziś zakładach. Andrzej Wiśniewski sprawdził, jak mieszkańcy i lokalne władze starają się wspierać najstarszych.

Wrocław, Dolny Śląsk: 51. edycja Wrocławskiej Księgi Pamięci to wyróżnienia za pracę, zaangażowanie społeczne i postawę obywatelską dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Wśród laureatów znaleźli się przedstawiciele różnych pokoleń i zawodów, w tym redaktor naczelna „Gazety Senior” Linda Matus.

Kulturalne podróże

Paweł Łapiński pisze: „W sporze o media publiczne zapomnieliśmy o potrzebach jej realnych odbiorców. Większość najgłośniejszych uczestników sporu o TVP nie ogląda telewizji. W politycznej aferze warto pamiętać o tej części społeczeństwa, która rzeczywiście spędza czas przed teleodbiornikami – osobach starszych i samotnych”. To wart uwagi głos w tej gorącej dyskusji.

Muzyka, pasja i integracja: opowieść o chórze, który przełamuje bariery. Jubileusz 45-lecia Stowarzyszenia Śpiewaczego „LIRA” w Ostrowie Wielkopolskim opisał goszczący na wydarzeniu Kazimierz Nawrocki.

Ponadto, kino, teatr, przeglądy i koncerty, wycieczki i wczasy na senioralną kieszeń.

QUIZ

Quiz: trochę dla rozruszania szarych komórek i trochę dla zabawy na zakończenie numeru czeka na Czytelników quiz, w którym każdy może sprawdzić swoją wiedzę na temat najważniejszych wydarzeń i zmian w różnych dziedzinach życia seniorów, o których piszemy w aktualnym numerze „Gazety Senior”.

„Gazeta Senior”: gdzie kupić?

Dostęp do aktualnego wydania „Gazety Senior” oraz 11 kolejnych numerów uzyskasz, kupując roczną prenumeratę – cyfrową (48 zł za cały rok za 12 numerów), lub drukowaną (108 zł za cały rok za 12 numerów). Dostępne pakiety prenumeraty porównasz tutaj. Prenumeratę „Gazety Senior” możesz nabyć na trzy sposoby:

Dziękujemy naszym Prenumeratorom, że jesteście z nami! To dzięki Wam możemy wydawać „Gazetę Senior”, informować i wzmacniać seniorów.

Gazeta Senior luty 02_24 okładka

Okładka numeru luty 02/2024 „Gazety Senior”

 

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds