Maska CPAP na obturacyjny bezdech senny [rodzaje masek, dobór rozmiaru, refundacja NFZ]

Maska CPAP na obturacyjny bezdech senny [rodzaje masek, dobór rozmiaru, refundacja NFZ]

Podczas snu mięśnie górnych dróg oddechowych rozluźniają się, co może powodować ich zwężenie. W następstwie czego u niektórych osób pojawia się chrapanie i dochodzi do chwilowego zatrzymania oddechu. Epizody chrapania i bezdechu mogą pojawiać się nawet kilka set razy w ciągu nocy. Pacjenci cierpiący na zaburzenia oddychania w czasie snu tzw. Obturacyjny bezdech senny (OBS) są niewyspani, zmęczeni, skarżą się na uporczywe bóle głowy, problemy z koncentracją i spadek libido. Nieleczony OBS może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, chorób serca, cukrzycy, zwiększa się ryzyko zawałów serca oraz otyłości ze względu na niestabilny metabolizm.

Materiał reklamowy. To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania. Podmiot prowadzący reklamę Timago International Group Sp. z o.o. i Sp.K.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Aparaty CPAP do leczenia bezdechu sennego [OBS]

Obturacyjny bezdech senny zagraża zdrowiu i życiu, należy go bezwzględnie leczyć. Aparaty CPAP firmy Yuwell to skuteczna i powszechnie uznana metod leczenia OBS. Aparat CPAP utrzymuje stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, pomagając oddychać podczas snu. Już po pierwszym użyciu poczujesz ulgę i poprawę efektywności snu.

Ten niewielki aparat CPAP umieszczasz przy łóżku. Przed snem zakładasz dobraną przez specjalistę maskę nosową bądź ustno-nosową. Maska połączona z aparatem CPAP zapewnia drożne drogi oddechowe przez całą noc.

Zakup aparatu CPAP i jak maski CPAP jest refundowany przez NFZ na zlecenie lekarza. Kupisz go w sklepach ze sprzętem medycznych w całej Polsce.

W specjalistycznych sklepach medycznych można kupić apart stałociśnieniowy tzw. CPAP bądź apart AUTO CPAP, który zapewnia najwyższy komfort terapii.

Zobacz również: Aparat CPAP na bezdech senny [działanie, zasady refundacji 2024]

Refundacja aparatu i maski CPAP [refundacja NFZ 2024]

Od 2023 roku limit refundacji dla sprzętu CPAP, który pomaga oddychać chorym na OBS, podzielono na dwie części: maskę i aparat. To dobry krok, bo maska zużywa się szybciej niż aparat. Od stycznia br. limit na refundację apartów CPAP wynosi 2100 zł, a NFZ zwraca 90% tej kwoty. Refundacja na aparat CPAP przysługuje co 5 lat. Dodatkowa refundacja obowiązuje na maski do aparatów CPAP i wynosi 200 zł, NFZ również w tym przypadku zwraca 90% kwoty zakupu. Refundacja na maskę przyznawana jest co 6 miesięcy.

Zobacz również: Zmiany w refundacji NFZ wyrobów medycznych od 1 stycznia 2024 r. Przegląd nowości i korzyści dla pacjentów

Wybór maski CPAP do leczenia OBS

Maska do leczenia OBS musi zapewnić komfort oraz gwarantować skuteczność terapii. Wysoka jakość maski oraz jej prawidłowe dopasowanie znacząco zwiększa powodzenie w leczeniu OBS.

Maski twarzowe CPAP, zwane także maskami ustno-nosowymi, stanowią najlepszy wybór dla większości użytkowników. Są przeznaczone do wielokrotnego użytku przez pacjentów o wadze powyżej 30 kg.

Maska twarzowa do aparatu CPAP ze wspornikiem czołowym

Maska CPAP ze wspornikiem, marka Yuwell

Maska twarzowa CPAP ze wspornikiem czołowym od marki Yuwell posiada kilka istotnych zalet. Po pierwsze, nie zawiera lateksu, a miękkie wykończenie silikonowe przy twarzy podnosi komfort noszenia. Maska jest niewielka oraz lekka, waży zaledwie 119 g. Dostępna jest w trzech różnych rozmiarach (S, M, L), co pozwala na idealne dopasowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dodatkowo regulowane rzepy pozwalają łatwo dopasować jej obwód do rozmiaru głowy, a płynna regulacja wspornika czołowego zapewnia optymalne uszczelnienie. Jej modułowa budowa ułatwia mycie i dezynfekcję.

Maska twarzowa do aparatu CPAP bez wspornika czołowego

Maska CPAP bez wspornika, marka Yuwell

Maska CPAP bez wspornika, marka Yuwell

W tym modelu marki Yuwell nie znajdziemy wspornika czołowego, co pomaga zmniejszyć nacisk na twarz, podnosząc komfort użytkowania. Silikonowa wyściółka w części przylegającej do grzbietu nosa dostosowuje się do jego kształtu, redukując nacisk na górną część nosa i zwiększając wygodę noszenia.

Maska posiada bezszumowy otwór wentylacyjny, a dzięki szybkozłączu można łatwo odłączyć lub podłączyć urządzenie do maski. Produkt dostępny jest w trzech rozmiarach (S, M, L), co pozwala na idealne dopasowanie do potrzeb użytkownika.

Obie maski posiadają standardowe wejście na rurę o średnicy 22 mm, co pasuje do większości urządzeń CPAP/BIPAP. Maski Yuwell są bezpieczne i nie posiadają klipsów magnetycznych. Zakres ciśnienia terapeutycznego wynosi od 4 do 30 cm H2O. Dodatkowo opór wydechowy i wdechowy jest utrzymany na niskim poziomie dzięki obecności otwartego zaworu, co skutecznie zapobiega duszności. Przy przepływie powietrza wynoszącym 50 l/min opór ten nie przekracza 2,0 cm H2O (l/s).

Zobacz również: Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ 2023]

Jak dobrać odpowiedni rozmiar maski CPAP? [prawidłowy pomiar, tabela rozmiarów]

Skuteczność i komfort terapii obturacyjnego bezdechu sennego w dużej mierze zależą od poprawnego wyboru rozmiaru maski. Maska zbyt mała może powodować nadmierny nacisk na nasadę nosa, prowadząc do ryzyka uszkodzenia skóry. Z drugiej strony, maska zbyt duża może powodować przepływ powietrza do oczu lub ucieczkę powietrza po bokach maski. Dlatego maski dostępne są w trzech rozmiarach: S, M i L.

Aby wybrać właściwy rozmiar, należy zmierzyć odległość między nasadą nosa a dolną wargą, zgodnie z ilustracją. Otrzymany wynik, czyli wysokość (oznaczana jako H), należy zestawić z danymi zawartymi w tabeli, która wskaże, który rozmiar maski będzie najlepiej odpowiadał indywidualnym potrzebom.

Tabela porównawcza rozmiarów masek twarzowych CPAP

Rozmiar maski CPAP S M L
Wysokość w mm [H] 74-86 86-98 98-110

Problemy z noszeniem maski CPAP [nietypowa budowa twarzy, przeciwskazania]

W większości przypadków, zwłaszcza u osób o twarzy o symetrycznym kształcie, ta prosta metoda pomiaru okazuje się skuteczna. Jednak, jeśli mamy do czynienia z nietypowym lub asymetrycznym kształtem twarzy, warto skorzystać ze wsparcia specjalisty. To także dobry kierunek, jeśli pojawiają się trudności z noszeniem maski CPAP lub występują schorzenia, które mogą stanowić przeciwwskazanie do jej noszenia.

Przeciwwskazania do noszenia maski:

1. Niedawna operacja oczu lub suchość oczu.
2. Jaskra.
3. Przepuklina rozworu przełykowego.
4. Nieprawidłowe funkcjonowanie zwieracza przełyku.
5. Nadmierny refluks.
6. Nieprawidłowy odruch kaszlowy.
7. Wymioty.
8. Rozedma pęcherzykowa płuc.
9. Patologicznie niskie ciśnienie krwi.
10. Przejście górnych dróg oddechowych.
11. Odma opłucnowa.
12. Zdiagnozowane ostre zapalenie zatok lub ucha środkowego.
13. Ryzyko aspiracji treści żołądkowych.
14. Alergia lub nadwrażliwość na materiały użyte do produkcji maski.
15. Niemożność samodzielnego zdejmowania maski przez pacjenta.

W ofercie dostępne są również maski nosowe i podnosowe. Osoby szukające masek o niewielkich rozmiarach, umożliwiających założenie okularów, bądź spanie na boku, znajdą odpowiedni model dla siebie.

Zobacz również: Elektryczne łóżko rehabilitacyjne Timago – wszystko, co musisz wiedzieć jako opiekun

Pielęgnacja maski CPAP

Pielęgnacja maski CPAP jest ważna dla utrzymania higieny i trwałości. Można to zrobić poprzez delikatne mycie maski ciepłą wodą (ok. 30°C) z dodatkiem łagodnego mydła. Do oczyszczania odpowietrznika najlepiej użyć szczotki z miękkim włosiem. Unikaj używania agresywnych środków chemicznych i suszenia maski na słońcu, ponieważ to może skrócić jej żywotność. Zalecane jest wyłącznie ręczne czyszczenie maski i pasków.

Jeśli zauważysz pęknięcie, znaczne zużycie lub uszkodzenie elementu, lub całej maski, aby zapewnić skuteczność terapii, należy wymienić maskę lub jej elementy na nowe. Maska nie zawiera niebezpiecznych substancji i może być usuwana wraz ze zwykłymi odpadami domowymi.

Gwarancja na maskę CPAP marki Yuwell

Firma Timago, dystrybutor masek CPAP marki Yuwell, udziela gwarancji na okres 6 miesięcy. Gwarancja na urządzenia CPAP wynosi 5 lat.

Poradnik opracowany został we współpracy z firmą Timago International Group to polska firma dystrybuująca produkty medyczne, rehabilitacyjne i ortopedyczne do aptek i sklepów medycznych, w tym aparaty i maski CPAP.

Nie wiesz, jaki aparat CPAP lub maskę wybrać? Pytania i porady dot. sprzętu medycznego pod numerem
+48 33 499 50 00 


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Aparat CPAP na bezdech senny [działanie, zasady refundacji 2023]

Kiedy chrapanie staje się chorobą – wylecz bezdech senny z aparatem CPAP

Aktywność, która odmienia! Aluminiowy wózek inwalidzki od lekarza POZ [Dofinansowanie NFZ 2023]

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds