Prenumerata Gazety Senior
Wiosenny ogród, czyli jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu

Wiosenny ogród, czyli jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. A jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu? W tym sezonie zakwita dosłownie wszystko. Rośliny ozdobne, pachnące drzewa i krzewy. Maj i czerwiec to czas wysiewu nasion i sadzenia roślin. W tym czasie warto zainwestować w piękno naszego ogrodu. Zobaczmy zatem jakie kwiaty sprawdzą się w wiosennych miesiącach.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Maj i czerwiec w ogrodzie i na balkonie

Maj, jak i czerwiec są idealnym momentem na wysiew wielu kwiatów jednorocznych oraz wieloletnich. Dawid Knop, założyciel szkółki ogrodniczej ,,Naturam Vives”, specjalnie dla ,,Gazety Senior” udzielił kilku cennych porad. Podpowiedział, jakie rośliny warto siać i sadzić w wiosennym ogrodzie.

Reklama Reklama wynajmijseniora.pl

Maj jakie rośliny sadzimy

W pierwszej dekadzie maja do gruntu mogą powędrować takie kwiatki jak: bratki ogrodowe, aksamitki, werbeny. W tym czasie można również siać groszek pachnący, słoneczniki, nagietki i ostróżkę. Na początku maja sadzimy także rozsady do tuneli foliowych. Najlepiej sprawdzą się: astry chińskie, bratki ogrodowe, kocanek i lwia paszcza.

Patronat medialny Targi Książki Vivelo 2024

Zimni ogrodnicy – co sadzimy

12-14 maja przypadają tzw. ,,zimni ogrodnicy”, po tym czasie do pojemników i skrzynek balkonowych sadzimy: pelargonie, fuksje, begonie bulwiaste, petunie, surfinie, lobelie, żeniszki oraz niecierpki. W drugiej połowie najpiękniejszego miesiąca wiosny, do gruntu siejemy: aksamitki, fasadę i dynię ozdobną oraz cynię. Z kolei do tuneli foliowych sadzimy: begonie, petunie, werbeny, aksamitki, goździki Chabaud, niecierpki, smagliczkę nadmorską oraz heliotrop peruwiański.

– Warto pamiętać o tzw. ,,zimnej zośce”, czyli możliwych przymrozkach w okolicy 15 maja. Po tym czasie przygotowane wcześniej rozsady ciepłolubnych roślin, na przykład pomidorów, mogą zostać bezpiecznie wsadzone do ziemi. – mówi Dawid Knop

Pod koniec miesiąca warto zainwestować także w rośliny dwuletnie: bratek ogrodowy, goździk brodaty, dzwonek ogrodowy, czy miesięcznice dwuletnią – które siejemy na rozsadniku. Z kolei skrzynki balkonowe możemy ozdobić roślinami pnącymi takimi jak: powój trójbarwny i fasola wielkokwiatowa.

Patronat medialny Patronat medialny Łódzkie Senioralia

Czerwiec co warto wysiać w ogrodzie

W czerwcu przesadzamy wysiane w maju kwiaty letnie. W tym czasie na rozsadniku wysiewamy byliny na przykład: sasanki, goździki pierzaste, dzwonek karpacki, orliki oraz rogownice. W czerwcu warto postarać się o nasiona nagietka, stokrotek i niezapominajek. Do skrzynek balkonowych wysiewamy rośliny dwuletnie: bratki i goździk brodaty. Z kolei w miejsca stałe warto siać rośliny jednoroczne. Najlepiej sprawdzą się takie, które zdążą zakwitnąć jeszcze przed jesienią – nagietki, rezeda, łubin żółty oraz groszek pachnący. Pamiętajmy jednak, by nie przesuszyć kiełkujących roślin.

Na początku czerwca do gruntu sadzimy rozsadę arbuza i melona. W tym czasie, rośliny, które zakończyły już kwitnienie, rozmnażamy przez podział na byliny. Należą do nich: pierwiosnki, barwinek, czy zawciąg nadmorski, a także skalnice, rojniki i rozchodniki. Z kolei przez sadzonki korzeniowe – mak wschodni i przykwiatkowy. – Koniecznie należy pamiętać o regularnym podlewaniu nasion, czy też gotowych rozsad. Rośliny bez rozwiniętego systemu korzeniowego są najbardziej podatne na nawet bardzo krótkie okresy suszy! – dodaje Dawid Knop.


Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior  Zapisz się do Newslettera


Zobacz również: 

Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) – zakup działki rekreacyjnej: ceny, formalności, zasady

Mlecz polny czy mniszek lekarski? Pospolity chwast o niezwykłych właściwościach zdrowotnych

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds