Wiosenny ogród, czyli jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu
Wiosna to najpiękniejsza pora roku. A jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu? W tym sezonie zakwita dosłownie wszystko. Rośliny ozdobne, pachnące drzewa i krzewy. Maj i czerwiec to czas wysiewu nasion i sadzenia roślin. W tym czasie warto zainwestować w piękno naszego ogrodu. Zobaczmy zatem jakie kwiaty sprawdzą się w wiosennych miesiącach.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Maj i czerwiec w ogrodzie i na balkonie
Maj, jak i czerwiec są idealnym momentem na wysiew wielu kwiatów jednorocznych oraz wieloletnich. Dawid Knop, założyciel szkółki ogrodniczej ,,Naturam Vives”, specjalnie dla ,,Gazety Senior” udzielił kilku cennych porad. Podpowiedział, jakie rośliny warto siać i sadzić w wiosennym ogrodzie.
Maj – jakie rośliny sadzimy
W pierwszej dekadzie maja do gruntu mogą powędrować takie kwiatki jak: bratki ogrodowe, aksamitki, werbeny. W tym czasie można również siać groszek pachnący, słoneczniki, nagietki i ostróżkę. Na początku maja sadzimy także rozsady do tuneli foliowych. Najlepiej sprawdzą się: astry chińskie, bratki ogrodowe, kocanek i lwia paszcza.
Zimni ogrodnicy – co sadzimy
12-14 maja przypadają tzw. ,,zimni ogrodnicy”, po tym czasie do pojemników i skrzynek balkonowych sadzimy: pelargonie, fuksje, begonie bulwiaste, petunie, surfinie, lobelie, żeniszki oraz niecierpki. W drugiej połowie najpiękniejszego miesiąca wiosny, do gruntu siejemy: aksamitki, fasadę i dynię ozdobną oraz cynię. Z kolei do tuneli foliowych sadzimy: begonie, petunie, werbeny, aksamitki, goździki Chabaud, niecierpki, smagliczkę nadmorską oraz heliotrop peruwiański.
– Warto pamiętać o tzw. ,,zimnej zośce”, czyli możliwych przymrozkach w okolicy 15 maja. Po tym czasie przygotowane wcześniej rozsady ciepłolubnych roślin, na przykład pomidorów, mogą zostać bezpiecznie wsadzone do ziemi. – mówi Dawid Knop
Pod koniec miesiąca warto zainwestować także w rośliny dwuletnie: bratek ogrodowy, goździk brodaty, dzwonek ogrodowy, czy miesięcznice dwuletnią – które siejemy na rozsadniku. Z kolei skrzynki balkonowe możemy ozdobić roślinami pnącymi takimi jak: powój trójbarwny i fasola wielkokwiatowa.
Czerwiec – co warto wysiać w ogrodzie
W czerwcu przesadzamy wysiane w maju kwiaty letnie. W tym czasie na rozsadniku wysiewamy byliny na przykład: sasanki, goździki pierzaste, dzwonek karpacki, orliki oraz rogownice. W czerwcu warto postarać się o nasiona nagietka, stokrotek i niezapominajek. Do skrzynek balkonowych wysiewamy rośliny dwuletnie: bratki i goździk brodaty. Z kolei w miejsca stałe warto siać rośliny jednoroczne. Najlepiej sprawdzą się takie, które zdążą zakwitnąć jeszcze przed jesienią – nagietki, rezeda, łubin żółty oraz groszek pachnący. Pamiętajmy jednak, by nie przesuszyć kiełkujących roślin.
Na początku czerwca do gruntu sadzimy rozsadę arbuza i melona. W tym czasie, rośliny, które zakończyły już kwitnienie, rozmnażamy przez podział na byliny. Należą do nich: pierwiosnki, barwinek, czy zawciąg nadmorski, a także skalnice, rojniki i rozchodniki. Z kolei przez sadzonki korzeniowe – mak wschodni i przykwiatkowy. – Koniecznie należy pamiętać o regularnym podlewaniu nasion, czy też gotowych rozsad. Rośliny bez rozwiniętego systemu korzeniowego są najbardziej podatne na nawet bardzo krótkie okresy suszy! – dodaje Dawid Knop.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Rodzinne Ogródki Działkowe (ROD) – zakup działki rekreacyjnej: ceny, formalności, zasady
Mlecz polny czy mniszek lekarski? Pospolity chwast o niezwykłych właściwościach zdrowotnych
- Warecka Seniorada – seniorzy z powiatu grójeckiego celebrowali swoje święto - 17 września, 2024
- Niepotrzebne LEKI? Nie wyrzucaj, oddaj do apteki! Jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków i chronić środowisko - 16 września, 2024
- Trwa dramatyczna walka z powodzią! Ruszyła oficjalna zbiórka Fundacji Pomagam.pl dla poszkodowanych - 16 września, 2024