obrazy nie zostały wyświetlone
Wiosenny ogród, czyli jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu

Wiosenny ogród, czyli jakie rośliny sadzimy w maju i w czerwcu

Wiosna to najpiękniejsza pora roku. W tym sezonie zakwita dosłownie wszystko. Rośliny ozdobne, pachnące drzewa i krzewy. Maj i czerwiec to czas wysiewu nasion i sadzenia roślin. W tym czasie warto zainwestować w piękno naszego ogrodu. Zobaczmy zatem jakie kwiaty sprawdzą się w wiosennych miesiącach.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Maj, jak i czerwiec są idealnym momentem na wysiew wielu kwiatów jednorocznych oraz wieloletnich. Dawid Knop, założyciel szkółki ogrodniczej ,,Naturam Vives”, specjalnie dla ,,Gazety Senior” udzielił kilku cennych porad. Podpowiedział, jakie rośliny warto siać i sadzić w wiosennym ogrodzie.

Maj – jakie rośliny sadzimy

W pierwszej dekadzie maja do gruntu mogą powędrować takie kwiatki jak: bratki ogrodowe, aksamitki, werbeny. W tym czasie można również siać groszek pachnący, słoneczniki, nagietki i ostróżkę. Na początku maja sadzimy także rozsady do tuneli foliowych. Najlepiej sprawdzą się: astry chińskie, bratki ogrodowe, kocanek i lwia paszcza.

12-14 maja przypadają tzw. ,,zimni ogrodnicy”, po tym czasie do pojemników i skrzynek balkonowych sadzimy: pelargonie, fuksje, begonie bulwiaste, petunie, surfinie, lobelie, żeniszki oraz niecierpki. W drugiej połowie najpiękniejszego miesiąca wiosny, do gruntu siejemy: aksamitki, fasadę i dynię ozdobną oraz cynię. Z kolei do tuneli foliowych sadzimy: begonie, petunie, werbeny, aksamitki, goździki Chabaud, niecierpki, smagliczkę nadmorską oraz heliotrop peruwiański.

Warto pamiętać o tzw. ,,zimnej zośce”, czyli możliwych przymrozkach w okolicy 15 maja. Po tym czasie przygotowane wcześniej rozsady ciepłolubnych roślin, na przykład pomidorów, mogą zostać bezpiecznie wsadzone do ziemi. – mówi Dawid Knop

Pod koniec miesiąca warto zainwestować także w rośliny dwuletnie: bratek ogrodowy, goździk brodaty, dzwonek ogrodowy, czy miesięcznice dwuletnią – które siejemy na rozsadniku. Z kolei skrzynki balkonowe możemy ozdobić roślinami pnącymi takimi jak: powój trójbarwny i fasola wielkokwiatowa.

✔ Przeczytaj również: ✔ Przeczytaj również: Wybieramy TELEFON dla SENIORA – prosty, nowoczesny lub tradycyjny.

Czerwiec – co warto wysiać

W czerwcu przesadzamy wysiane w maju kwiaty letnie. W tym czasie na rozsadniku wysiewamy byliny na przykład: sasanki, goździki pierzaste, dzwonek karpacki, orliki oraz rogownice. W czerwcu warto postarać się o nasiona nagietka, stokrotek i niezapominajek. Do skrzynek balkonowych wysiewamy rośliny dwuletnie: bratki i goździk brodaty. Z kolei w miejsca stałe warto siać rośliny jednoroczne. Najlepiej sprawdzą się takie, które zdążą zakwitnąć jeszcze przed jesienią – nagietki, rezeda, łubin żółty oraz groszek pachnący. Pamiętajmy jednak, by nie przesuszyć kiełkujących roślin.

Na początku czerwca do gruntu sadzimy rozsadę arbuza i melona. W tym czasie, rośliny, które zakończyły już kwitnienie, rozmnażamy przez podział na byliny. Należą do nich: pierwiosnki, barwinek, czy zawciąg nadmorski, a także skalnice, rojniki i rozchodniki. Z kolei przez sadzonki korzeniowe – mak wschodni i przykwiatkowy.

Koniecznie należy pamiętać o regularnym podlewaniu nasion, czy też gotowych rozsad. Rośliny bez rozwiniętego systemu korzeniowego są najbardziej podatne na nawet bardzo krótkie okresy suszy! -dodaje Dawid Knop.

fot. Pixabay

Może Cię zainteresować:

Mlecz i mniszek. Który z nich to pospolity chwast o niezwykłych właściwościach?

Wielki zielnik roślin leczniczych dla dbających o zdrowie!

To już nie ta trawa…Felieton Andrzeja Wasilewskiego


Zapisz się do Newslettera Gazety Senior, a otrzymasz na swój adres e-mailowy zbiór najciekawszych artykułów publikowanych w serwisie GazetaSenior.pl Zapisz się do Newslettera


 

Kategorie
Tagi
Udostępnij