Jak wybrać odpowiedni zbiornik na gaz płynny do domu?

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na gaz płynny do domu?

Który zbiornik na gaz płynny do domu będzie najlepszym rozwiązaniem? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób zainteresowanych tą formą ogrzewania domu zimą. Podpowiemy, na co zwrócić uwagę nie tylko w kwestii wyboru zbiornika, ale także firmy odpowiedzialnej za jego dostarczenie i instalację.

Materiał reklamowy BałtykGaz

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Gaz płynny LPG – jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Gaz płynny to bez wątpienia jedno z najchętniej wybieranych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych. Rosnąca popularność tego rozwiązania wynika z wielu czynników – gaz płynny jest atrakcyjny pod względem kosztów i bardziej niż inne paliwa przyjazny środowisku, a jego użytkowanie nie wymaga zbyt dużej uwagi na co dzień. Jako jego dodatkową zaletę można wymienić brak konieczności wydzielania osobnego miejsca na zapasy tego surowca w domu.

Zbiornik na gaz LPG umiejscowiony jest na zewnątrz budynku i dzięki odpowiedniej infrastrukturze dostarcza ciepło w sezonie przejściowym i zimowym. Decydując się na wybór ogrzewania gazowego, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które sprawią, że nasza inwestycja będzie możliwie efektywna. Przed nami przede wszystkim wybór odpowiedniego zbiornika na gaz. Na co zwrócić uwagę, poszukując modelu dopasowanego do naszych potrzeb?

Jaki typ zbiornika wybrać?

Właściciel domu ma do wyboru różne typy zbiornika na gaz, spośród których najpopularniejsze to wariant podziemny i naziemny. Czym kierować się, decydując się na określony rodzaj zbiornika? Przede wszystkim wielkością działki i naszymi preferencjami estetycznymi. Zacznijmy jednak od pierwszej kwestii. Zgodnie z przepisami, zbiornik z gazem LPG nie może znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie budynków, linii wysokiego napięcia oraz ulicy. Przy instalacji zbiornika należy zachować określone prawem budowlanym odległości. Właścicielom małych działek o nieregularnych kształtach może przysparzać to trudności z wyznaczeniem odpowiedniego miejsca pod zbiornik LPG.

Dla nich jednak wypracowano inne rozwiązanie, jakim jest zbiornik podziemny. Zbiornik zainstalowany pod powierzchnią ziemi nie wymaga zachowania tak dużych odległości jak zbiornik nadziemny, dlatego z powodzeniem możemy go ulokować w sąsiedztwie budynku. Druga kwestia to oczywiście estetyka. Nawet dysponując działką o dużym terenie, nie zawsze chcemy wkomponowywać bryłę zbiornika w idealnie zaprojektowany i utrzymany ogród. Walory estetyczne stanowią więc dodatkowy aspekt brany pod uwagę przy wyborze typu zbiornika na gaz płynny.

Jaka pojemność zbiornika LPG będzie odpowiednia dla naszych potrzeb?

Skąd mam wiedzieć, czy gaz dostarczony jednorazowo przez https://baltykgaz.pl/pl/dla-domu wystarczy mi na cały sezon grzewczy? Zależy to oczywiście od wielkości zbiornika, który powinien być dostosowany do naszych potrzeb. Zasada jest bardzo prosta – im większe zapotrzebowanie na energię cieplną, im większy dom lub im więcej domowników, tym więcej gazu będziemy potrzebowali, a zatem większy zbiornik może okazać się optymalnym rozwiązaniem.

Zbiorniki oferowane są w trzech wariantach pojemnościowych, a wybór tego najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb powinien być poprzedzony konsultacją ze specjalistami. Uwzględnią oni dodatkowo charakterystykę energetyczną naszego budynku mieszkalnego i parametry techniczne użytkowanego kotła grzewczego.

Zbiornik na gaz płynny do domu

Zbiornik na gaz płynny do domu

Pełna dokumentacja modelu i fachowe wsparcie dostawcy

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego zbiornika na gaz płynny? Może zdarzyć się, że konkretny typ zbiornika nie będzie mógł zostać zainstalowany na naszej działce. Za te ograniczenia mogą być odpowiedzialne specyficzne i obiektywnie rzadko występujące utrudnienia, związane np. z rodzajem gruntu. Dlatego zawsze warto przed podjęciem decyzji skonsultować inwestycję z ekspertem, który zweryfikuje możliwości i doradzi w zakresie wyboru rozwiązania skrojonego idealnie do naszych potrzeb.

Dobrą praktyką jest zakup zbiornika od dostawcy, który w następnych latach będzie odpowiedzialny za transport gazu i napełnianie zbiornika, a także za przeglądy instalacji. Dlatego warto poddać dokładnej weryfikacji zakres usług danego dostawcy i upewnić się, że jego oferta nie ogranicza się do sprzedaży zbiornika. Powierzenie jednemu usługodawcy wszystkich aspektów użytkowania zbiornika na gaz płynny, a więc nie tylko montażu, ale również terminowych dostaw gazu i serwisowania instalacji, uprości korzystanie z gazu płynnego jako źródła ciepła dla naszego domu, a nam samym zapewni nam bezpieczeństwo i więcej czasu dla rodziny.


Jeżeli interesują Cię ważne informacje dla seniorów, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds