E-recepta – czym właściwie jest?

E-recepta – czym właściwie jest?

E-recepta to nic innego jak elektroniczny odpowiednik recepty papierowej. Jest to zapis informacji w formie elektronicznej dotyczący produktów leczniczych (i sposobie ich dawkowania) lub wyrobów medycznych przepisanych pacjentowi przez lekarza (lub inne osoby uprawione). Każda e-recepta zarejestrowana jest w Centralnej Bazie Recept, dzięki czemu widoczny jest także status jej realizacji. W Polsce obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej wszedł w życie 8 stycznia 2020 r. Wystawianie e-recepty jest możliwe dzięki informatycznemu programowi medycznemu dedykowanemu osobom posiadającym uprawnienia do wystawiania e-recept.

Materiał reklamowy e-recepta.net

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

E-recepta jako element telemedycyny

Przepisanie e-recepty możliwe jest także w ramach telekonsultacji. Zacznijmy więc od tego, czym właściwie jest szeroko pojęta telemedycyna. W najprostszym znaczeniu jest to po prostu medycyna na odległość. Telemedycyna to najnowsza forma medycyny i opieki zdrowotnej. Łączy ze sobą elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Pandemia COVID-19 znacząco wpłynęła na dynamiczny rozwój telemedycyny. Od początku pandemii w Polsce znacznie wzrosła liczna tereporad i wystawianych e-recept. Związane jest to niewątpliwie z bezpieczeństwem pacjentów i personelu medycznego. Telekonsultacja jest bardzo wygodną formą zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Jest to pełnoprawne świadczenie zdrowotne, którego lekarz udziela na odległość. Jest w szczególności polecana w przypadku konieczności omówienia wyników badań, otrzymania skierowania do specjalisty, e-recepty, bądź też zwolnienia lekarskiego.

Zalety płynące z telekonsultacji:

  • pomoc bez wychodzenia z domu,
  • łatwy i szybki kontakt z personelem medycznym,
  • ograniczenie czekania w kolejkach w przychodni,
  • pomoc bez wychodzenia z domu,
  • brak możliwości zarażenia,
  • możliwość połączenia z dowolnego miejsca (z pracy, szkoły, uczelni itp.),
  • możliwość konsultacji ze specjalistą z drugiego końca Polski,
  • wygodna forma opieki medycznej dla pacjentów mających problem z mobilnością,
  • otrzymanie e-recepty, zwolnienia lekarskiego, skierowania w ciągu kilku minut i bez konieczności wychodzenia z domu.

Kto posiada uprawnienia do wystawiania e-recepty?

Kto więc w takim razie może wystawiać e-recepty? Dokładnie tak samo, jak w przypadku recepty papierowej są to: lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne, farmaceuci, felczerzy i starsi felczerzy.

Jak wygląda realizacja e-recepty?

Każda e-recepta zwiera indywidualny kod PIN, który jest połączony z numerem PESEL pacjenta. Indywidualny kod PIN pacjent może otrzymać na podany numer telefonu, adres email. Jest on także widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). W przypadku, gdy pacjent nie korzysta z IKP (co jest dosyć powszechne u starszych osób), istnieje możliwość papierowego wydruku informacyjnego w gabinecie lekarskim. Realizacja e-recepty możliwa jest na trzy sposoby. Poprzez podanie farmaceucie w aptece kodu dostępu i numeru PESEL, okazanie załącznika PDF z widocznym kodem kreskowym (który farmaceuta zeskanuje), lub po prostu po okazaniu wydruku informacyjnego. Co ważne, część leków można wykupić w jednej aptece, a resztę w innej. Jest to duże ułatwienie, zwłaszcza jeśli np. w danej aptece aktualnie ma danego leku. Jednak należy pamiętać, że w przypadku przepisania kilku opakowań tego samego leku wszystkie opakowania można wykupić jedynie w tej samej aptece, w której wykupi się pierwsze opakowanie.

Jak długo ważna jest e-recepta?

E-recepta ważna jest 30 dni od daty jej wystawienia lub naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”. Istnieje jednak od tej reguły kilka wyjątków. Przykładowo e-recepta na antybiotyk ważna jest jedynie 7 dni. Natomiast na preparaty immunologiczne czas na realizację wydłużony jest do 120 dni. W przypadku osób chorych przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki, możliwe jest wystawienie recepty ważnej 365 dni. Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni. Wtedy dodatkowo na e-recepcie zobaczymy zapis „data realizacji do”.

Zalety recepty w formie elektronicznej

Jak się okazuje, e-recepta niesie za sobą wiele korzyści. Jest to znaczne ułatwienie zarówno dla lekarza, pacjenta, jak i farmaceutów. Pacjent może posiadać dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP), w którym widoczne są jego e-recepty. Zwiększa się także bezpieczeństwo przetwarzania informacji medycznych. Recepty w formie papierowej w łatwy sposób mogły się dostać w niepowołane ręce, zostać zmodyfikowane/sfałszowane lub ulec zniszczeniu. Tymczasem zapis w formie elektronicznej jest niezniszczalny. Niemożliwe jest także dokonanie przeróbki recepty. Systemy odpowiedzialne za przechowywanie danych pacjenta są bardzo dobrze zabezpieczone na wypadek ataków hakerskich. Prawdopodobieństwo utraty danych jest marginalne, ze względu na tworzone kopie bezpieczeństwa. System weryfikuje poprawność w trakcie wystawiania e-recepty, w związku z czym pewność poprawności e-recepty jest stuprocentowa. Niezaprzeczalność autentyczności recepty jest możliwa dzięki mechanizmom podpisu elektronicznego. Lekarz posiada dostęp do historii farmakoterapii pacjenta i innych informacji zdrowotnych, co znacznie wpływa na poprawę jakości świadczenia usług medycznych wobec pacjenta. Wprowadzenie e-recept to także korzyści dla farmaceutów, którzy są teraz w stanie szybciej realizować recepty. Znika także problem nieczytelności recepty i wydanie niewłaściwego leku. Obecnie dzięki możliwości telekonsultacji, otrzymanie e-recepty może odbywać się także bez wizyty pacjenta w gabinecie. E-receptę możemy otrzymać drogą onlinę, na przykład za pośrednictwem strony: https://e-recepta.net/recepta.

Zwolnienie lekarskie online jako element telemedycyny

Od 1 grudnia 2018 r. nie ma już możliwości wystawienia przez lekarza pisemnego zwolnienia lekarskiego. Zwolnienia lekarskie są wyłącznie elektroniczne (e-ZLA). Takie zwolnienie jest w sposób automatyczny za pomocą systemów informatycznych przesyłane na profil Platformy Usług Elektronicznych płatnika składek, a także do systemu ZUS. E- zwolnienie tak samo jak e-recepta jest widoczne na Internetowym Koncie Pacjenta. Wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich zwalnia pracownika z obowiązku dostarczenia do pracodawcy zwolnienia, ponieważ automatycznie jest on poinformowany.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds