obrazy nie zostały wyświetlone
Najlepsze konto dla seniora

Najlepsze konto dla seniora

Około 70 proc. seniorów pobierających emeryturę (lub rentę) otrzymuje ją na konto bankowe, to ułatwienie i spora oszczędność dla ZUS. Konto dla seniora – jakie korzyści płyną z jego posiadania, jakie udogodnienia i rozwiązania oferują banki?

Postanowiliśmy przyjrzeć się aktualnej ofercie kont dedykowanych seniorom i trendom na rynku usług finansowych. Spośród 14 banków, które zdecydowały się wziąć udział w raporcie Gazety Senior, trzy posiadają konto dla seniora. Pozostałe instytucje opisały w ankiecie te konta, które poleciliby seniorom.

Konto za 0 zł

Niemal każdy bank oferuje już dziś konto bez opłaty za jego prowadzenie. W niektórych instytucjach, aby uniknąć opłaty, trzeba spełnić pewne warunki. Najczęściej jest to wpływ środków na konto lub płatność przy użyciu karty płatniczej na określoną kwotę. Choć nie brakuje ofert, gdzie opłata wynosi 0 zł niezależnie od tego, jak z konta korzystamy.

Opłaty bankowe

Seniorzy obawiają się opłat bankowych, ale kilka złotych za konto zwróci się aktywnym użytkownikom w Eurobanku, Banku Pocztowym czy Banku BPS. Banki te pobierają opłaty za prowadzenie kont, ale w cenie oferują szereg operacji, i to także w placówkach stacjonarnych, za 0 zł. – Mimo rosnącej popularności kanałów zdalnych nadal wielu klientów docenia wsparcie doradcy w placówce i pomoc np. przy dokonaniu przelewów – wyjaśnia rzecznik prasowy Eurobanku, Łukasz Pałka. Agnieszka Lipka, menedżer produktu w Banku BPS zachwala: – W ramach 1 zł za prowadzenie konta zyskują (seniorzy – przyp. red) bezterminowo: bezpłatne wydanie i użytkowanie karty debetowej, bezpłatne wypłaty gotówki w szerokiej sieci bankomatów z Grupy BPS i SGB, pomoc medyczną i domową w ramach dodatkowego pakietu ubezpieczeniowego assistance. W przypadku konta Aktywny Nestor w Banku Pocztowym senior może liczyć nawet na bezpłatne dostarczenie gotówki do domu przez listonosza.

Za przelew w placówce bankowej w większości przypadków zostanie naliczona opłata, czasem zniechęcająco wysoka, choć znaleźliśmy kilka wyjątków: mBank, Eurobank i Bank Pocztowy przeleją pieniądze za 0 zł. Co ciekawe, w większości zaprezentowanych ofert nie zapłacimy ani za wpłatę, ani też za wypłatę gotówki w oddziale banku. Opłaty za wypłatę gotówki w bankomacie zasadniczo też możemy uniknąć. Jeśli bank nie oferuje darmowej wypłaty ze wszystkich bankomatów, powinniśmy wypłacać gotówkę tylko z bankomatów naszego banku. Od niedawna zdarza się, że opłata zostanie pobrana, jeśli kwota wypłaty nie przekroczy pewnej minimalnej kwoty.

Karta płatnicza

Dziś konta bankowe idą w parze z kartą płatniczą (zwaną też debetową). Za jej wydanie z reguły nie zapłacimy, ale już za jej posiadanie może zostać naliczona opłata. Mogłoby się wydawać, że skoro nie używam karty, to nie płacę. Jest dokładnie odwrotnie. Banki nagradzają tych klientów, którzy aktywnie korzystają z karty płatniczej. Dlaczego? Kiedy płacimy za zakupy w sklepie kartą, czyli dokonujemy transakcji bezgotówkowej, sklep odprowadza opłatę za operację m.in. do banku. Im częściej używamy karty płatniczej, tym więcej prowizji trafia do banku, która pokrywa koszty wydania i obsługi naszej karty. Pamiętajmy, aby prawidłowo rozróżniać te transakcje. Transakcja bezgotówkowa to taka, kiedy płacisz kartą w sklepie lub e-sklepie. Wypłata gotówki z bankomatu to transakcja gotówkowa!

Placówka – bank za rogiem

Bliskość placówki bankowej i możliwość porozmawiania z doradcą są wciąż bardzo ważne przy wyborze banku przez seniora. Wg Moniki Kwiatek z Departamentu Zarządzania Doświadczeniem Klienta w Raiffeisen Polbanku, seniorzy preferują kontakt telefoniczny lub osobisty w oddziale banku. Obsługa telefoniczna i oddziałowa powinna być tania, a bankomaty bezpłatne. Z drugiej strony wyraźny jest trend ograniczania liczby placówek stacjonarnych podyktowany rozwojem e-bankowości, z której, warto podkreślić, coraz częściej korzystają również seniorzy.

E-bank

Każdy z banków oferuje dziś dostęp do e-bankowości i zachęca do korzystania z niej również ceną. 0 zł za transakcje online to powszechna praktyka. Seniorzy, którzy sięgną po usługi bankowości internetowej, sporo zaoszczędzą. Ciekawe rozwiązanie proponuje Bank Credit Agricole: dostęp do e-bankowości w placówce bankowej, gdzie pod okiem doradcy można bezpiecznie nauczyć się, jak korzystać z konta przez internet. Bank ten akcentuje również możliwość umówienia się z doradcą na konkretną godzinę. – Jesteśmy liderem rynkowym pod względem wskaźnika rekomendacji klienckich w niezależnych badaniach – podkreśla Agnieszka Gorzkowicz, zastępca rzecznika prasowego w banku Credit Agricole. Drobne gesty i ludzkie podejście mogą docenić zajęci seniorzy z uniwersytetów trzeciego wieku.

Dodatkowe usługi

Seniorzy są zainteresowani rabatami w aptekach i innych sklepach, bezpłatnym ubezpieczeniem medycznym czy zwrotem pieniędzy za kupno farmaceutyków – mówi Monika Kwiatek z Raiffeisen Polbanku. Trzeba przyznać, że banki prześcigają w pomysłach na uatrakcyjnianie swoich ofert, dlatego coraz częściej do konta bankowego dołączane są bezpłatnie usługi z bankowością niemające nic wspólnego. Bardzo popularne stają się ubezpieczenia, w szczególności ubezpieczenie medyczne, w ramach którego możemy zamówić wizytę lekarza w nagłych wypadkach czy transport do szpitala. Pomoc fachowca na wypadek awarii w domu czy zepsutego sprzętu także często dorzucą nam do konta. Takie rozwiązania ma w swojej ofercie m.in. Bank BPS, Bank Credit Agricole, GetinBank czy Bank Millennium. Zwrot gotówki także bywa zachętą. Bartosz Trzciński, Rzecznik Prasowy Banku Pocztowego opowiedział nam o Programie „Same Korzyści”, dzięki któremu seniorzy mogą otrzymać na konto miesięcznie 50 zł zwrotu: np. do 20 zł za zakupy kartą dokonane w aptekach oraz do 30 zł za płatność kartą na poczcie.

Ciekawostki

Przeprowadzkę konta i powiadomienie ZUS, informację o stanie środków na koncie przez telefon lub SMS, gdy na nasze konto wpłynie emerytura, podkreśla w koncie polecanym seniorom Agnieszka Gorzkowicz z Banku Credit Agricole. Konto w ING może przypaść do gustu seniorom-podróżnikom, którzy mogą liczyć na zniżki na ubezpieczenie turystyczne w Aviva czy możliwość wykupienia pakietu darmowych wypłat z ATM zagranicą. Deutsche Bank widzi w seniorach prawdziwych nestorów rodu i zachwala bogatą ofertę produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych oraz platformę DbNAVI, z której mogą korzystać posiadacze rachunku dbNET PREMIUM.

W zależności od potrzeb

Wybór najlepszego konta dla seniora jest podyktowany indywidualnymi potrzebami i subiektywną opinią o łącznych kosztach usług, z których senior korzysta najczęściej. W grupie najstarszych klientów spotkamy spektrum oczekiwań, od tradycjonalistów po nowoczesnych seniorów, co w dodatku niekoniecznie jest prostą funkcją wieku.

Łukasz Marszałek

 

Konto dla seniora

Konto dla seniora

Konto dla seniora

Zestawienie ofert kilkunastu banków odnajdziecie w artykule “Najlepsze konto dla seniora” w papierowym wydaniu: Gazety Senior 2/2018, str. 7-8.

Zapraszamy do kolejnego numeru. Będziemy przyglądać się zasadom dostępu do podstawowego rachunku płatniczego, który od 8 sierpnia będzie standardem również w Polsce. (Jest to konsekwencja dostosowania polskich przepisów do prawa UE.)

 


Przypominamy, że Gazeta Senior jest dostępna w płatnej prenumeracie za pośrednictwem Poczty Polskiej, a zamówienie można składać na tej stronie.

Kategorie
Tagi
Udostępnij