Kochasz swoje oszczędności? A może się podzielisz?
Przez inflację zmniejsza się siła nabywcza twoich oszczędności. Niestety.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Podziel się oszczędnościami
W narodzie jest taka konieczność taki przymus, by z tymi, co mają mniej dzielić się dobytkiem. Ot tak na wszelki wypadek. Może jak mnie stanie się krzywda, to inni pomogą?
Przykładem dzielenia się pieniędzmi jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. Miliony złotych trafiają do placówek medycznych z tej powszechnej zbiórki pieniędzy. Ludzie z ochotą wrzucają do puszek mniejsze i większe ilości złotówek.
Inflacja
W tym roku rząd postanowił odbić sobie straty w podatkach z ubiegłego roku i tak pokierował instrumentami finansowymi, że inflacja za styczeń osiągnęła przerażające 9,2%. Tak dobrze czytacie ponad 9% procent rok do roku. Oczywiście w zależności od gospodarstwa domowego poziom inflacji może być nawet wyższy. Wszystko zależy od tego, co kupujesz. Twoja inflacja jest inna i możliwe, że wynosi nawet 30%, jeśli zamierzałeś kupić samochód. Dla „zwykłych zjadaczy chleba” istotne jest to, ile mogłeś kupić w sklepie za 50 złotych dwa lata temu, a ile dzisiaj.
Nie ma sposobu
Odkładanie pieniędzy na zapas w czasie kiedy stopy procentowe są bliskie zeru, wskazuje na brak zdolności do myślenia. Trzymanie pieniędzy na koncie bankowym w czasie gdy inflacja wysoka to tracenie pieniędzy. Kiedyś za Gierka przynajmniej oprocentowanie w banku wynosiło 3%. A teraz 0,1%. Zresztą kupowanie to też przekazywanie do państwowej kasy własnych pieniędzy. Im więcej pieniędzy na rynku, tym ceny towarów mogą być wyższe. Większość emerytów nie ma problemów z nadmiarem gotówki, zwykle pieniędzy na bieżące wydatki i opłaty brakuje. Oszczędności to marzenie.
Bez oszczędności
Premier zapowiedział, że przejściowo zostaną obniżone niektóre podatki, by ludzie mniej odczuli skutki inflacji. Czyli na rynku pojawi się więcej pieniędzy, a zatem ceny będą mogły rosnąć. Jedynym sposobem, by ceny zaczęły spadać, jest ograniczenie kupowania. Ale jak do tego doprowadzić, kiedy pieniędzy coraz więcej w portfelach i na kontach i tracą na wartości? Czy jak uda się doprowadzić do zmniejszenia inflacji to ceny spadną ? Mało prawdopodobne.
Waloryzacja
Jeszcze trochę i pierwsi z emerytów zaczną dostawać zwaloryzowane emerytury. Ci, co mają powyżej 3 tysięcy, dostaną ponad 210 złotych więcej. Każdy będzie mógł sobie sprawdzić, ile wydaje więcej i czy dostał podwyżkę, czy może ma obniżkę wartości emerytury. Zwykle tak jest, że zabiera się biednym po małej kwocie i rozdaje się bogatym tysiącami. Zatem z tego tortu nazwanego waloryzacja biedni dostana może niecałą stówkę, a krezusy, co mają emerytury powyżej 7 tysięcy tak z 500 złotych. Wiadomo, bogaci mają większe potrzeby, a tort jeden. Tak było też w czasach pańszczyźnianych. Mamy tradycję. Ci biedniejsi emeryci zawsze mogą sobie kupić żywność z krótkim terminem przydatności lub pójść po zapomogę albo do punktu rozdawania żywności.
Jeśli kochasz swoje oszczędności, to cierpisz, kiedy tracą na wartości. A zatem by pozbyć się cierpień, rozdysponuj i ciesz się radością innych. Inflacja zdaje się rozpędzać.
Jeżeli interesują Cię podobne informacje, zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera
Zobacz również:
Waloryzacja emerytur 2022. Waloryzacja 13. emerytury, powrót 14. emerytury i dodatków [TABELA NETTO]
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024