Psychogerontologia studia przygotowujące do pracy z seniorami. Kolejna edycja.
„Nowa demografia Europy” oznacza, że systematycznie postępuje proces starzenia się społeczeństwa. Będziemy coraz starsi i będzie nas coraz mniej. W Polsce do 2050 r. emeryci będą stanowić prawie 40 proc. społeczeństwa – jak podają prognozy Eurostatu. Ta sytuacja wymaga przygotowania, także specjalistycznych kadr.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Studia Podyplomowe z Psychogerontologii
Psychogerontologia to przygotowanie teoretyczne i praktyczne do pracy z osobami starszymi. W marcu br. w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego rusza już V edycja Studiów Podyplomowych na tym kierunku.
Podobnie jak na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii czy Skandynawii istnieją od ponad 40 lat Ageing Studies, a w USA powołano Narodowy Instytut Starzenia się (National Instytute on Aging) w 2016 r. ruszyły roczne Studia Podyplomowe z Psychogerontologii kształcące specjalistów wyposażonych w interdyscyplinarną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania i realizowania różnorodnych działań na rzecz osób 60+.
Psychogerontolog na rynku pracy
Biorąc pod uwagę zmiany demograficzne, Polska jest aktualnie najszybciej starzejącym się krajem w Europie, studia o charakterze interdyscyplinarnym wydają się dobrze odpowiadać na aktualne potrzeby rynku pracy. Już w tej chwili coraz częściej poszukiwani są specjaliści posiadający rzetelną wiedzę na temat starzenia się. Istnieje potrzeba kształcenia wyspecjalizowanych kadr zajmujących się nie tylko opieką okołomedyczną i medyczną seniorów, ale specjalistów pracujących w obszarach różnorodnych działań podejmowanych na rzecz seniorów i pomyślnego starzenia się.
Jak wyglądają studia?
Podobnie jak studenci amerykańskich Ageing Studies słuchacze uczestniczą w zajęciach o charakterze teoretycznym (wykłady), ale przede wszystkim praktycznym (wizyty studyjne, warsztaty, seminaria, konwersatoria). Studia realizowane są przez kadrę i ekspertów reprezentujących psychologię i dziedziny istotne dla przyszłych gerontologów. Są to psycholodzy, neuropsycholodzy, lekarze, psychoonkolodzy, fizjoterapeuci, prawnicy, socjolodzy, andragodzy, psychodietycy. Zajęcia i warsztaty prowadzą również praktycy na co dzień pracujący z ludźmi starszymi – terapeuci zajęciowi, logopedzi, rehabilitanci, psychoterapeuci.
Psychogerontologia z czym to się je?
Kierownikiem tego kierunku jest dr Bogna Bartosz, znana Czytelnikom Gazety Senior z cyklu NA 2 GŁOSY … A CZASAMI 3, który publikujemy na łamach drukowanego miesięcznika. Zainteresowanym tematem polecamy rozmowę z dr. Bartosz o UTW, seniorach i pracy z osobami starszymi, wywiad przeczytasz pod linkiem TUTAJ.
Rejestracja na Studia Podyplomowe z Psychogerontologii trwa do 17.10.2021 r. Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego po szczegóły dotyczące naboru.
Może Cię zainteresować:
- Warecka Seniorada – seniorzy z powiatu grójeckiego celebrowali swoje święto - 17 września, 2024
- Niepotrzebne LEKI? Nie wyrzucaj, oddaj do apteki! Jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków i chronić środowisko - 16 września, 2024
- Trwa dramatyczna walka z powodzią! Ruszyła oficjalna zbiórka Fundacji Pomagam.pl dla poszkodowanych - 16 września, 2024