Opiekunki w Niemczech – jak wybrać dobrze płatną pracę?

Opiekunki w Niemczech – jak wybrać dobrze płatną pracę?

Na pytanie o zawód przyszłości niejeden specjalista od rynku pracy niemal bez wahania odpowiada – programista… i zapewne ma rację. Nie każdy jednak programistą chce i może być. Czy oznacza to brak możliwości na ciekawą i dobrze płatną pracę? Nic bardziej mylnego! Przedstawiamy zawód przyszłości dla osób, którym przyjemność sprawia pomaganie innym i praca z ludźmi.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Na czym polega praca opiekunki osoby starszej?

Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech to osoby, które w czynnościach dnia codziennego wspomagają seniorów – podopiecznych już nie do końca samodzielnych, ale chcących ostatnią dekadę życia spędzić we własnym domu.

Zakres obowiązków opiekunów każdorazowo zależy od stanu zdrowia podopiecznego. Paleta możliwości jest naprawdę szeroka, co pozwala na to, aby każda osoba zainteresowana tego typu zawodem, mogła dostosować konkretne miejsce pracy do swoich umiejętności, kompetencji oraz po prostu chęci. Osoby początkujące najczęściej zaczynają od podopiecznych, którzy bardziej od realnego wsparcia potrzebują towarzystwa. W takich przypadkach zakres obowiązków obejmuje wspólne spędzanie czasu, np. rozmowy, spacery, gry towarzyskie, udział w spotkaniach, oraz szeroko rozumiane prowadzenie domu, czyli zwykle sprzątanie, pranie, prasowanie, zakupy i gotowanie. Opiekunki i opiekunowie z większym doświadczeniem lub kierunkowym wykształceniem mogą podjąć się opieki nad chorymi zależnymi lub leżącymi, gdzie zakres opieki jest znacznie szerszy. Obejmuje on przede wszystkim czynności o charakterze pielęgnacyjnym i higienicznym, jak pomoc w myciu lub realizacji czynności fizjologicznych, czasem także transfer np. na/z wózka inwalidzkiego oraz karmienie.

Bez względu na to, jakie zadania możemy czy chcemy wykonywać, poszukując dla siebie miejsca pracy, najważniejsze jest zdobycie rzetelnych informacji. Profesjonalne firmy opiekuńcze czy agencje opieki, powinny dysponować szczegółowymi danymi na temat stanu zdrowia potencjalnego podopiecznego, wymaganej pomocy, a także innych istotnych warunków pracy, choćby tych dotyczących zakwaterowania. Jeśli więc poszukujesz pracy jako opiekunka, zawsze domagaj się konkretnych informacji tak, aby nie być później niemile rozczarowaną.

Sprawdź dobrze płatne oferty pracy dla opiekunek osób starszychhttps://carework.pl/oferty-pracy

Kto może zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech?

Opisany powyżej wachlarz możliwych obowiązków powoduje, że swoje wymarzone miejsce pracy w opiece znaleźć może wiele osób. Nie oznacza to jednak, że ten zawód jest dla każdego. Opieka to specyficzna branża, która wymaga przede wszystkim odpowiednich cech charakteru.

Osoby chcące związać z nią swoją zawodową przyszłość powinny przede wszystkim lubić spędzać czas z osobami starszymi – tylko tyle i aż tyle. Wiadomo, mamy różne charaktery, i dla niektórych seniorzy z ich wadami i zaletami mogą być po prostu męczący czy trochę denerwujący. Jeśli tak jest, absolutnie nie należy rozważań pracy w opiece, gdyż jej bardzo ważnym aspektem, jest zapewnianie podopiecznemu towarzystwa. Opiekunki i opiekunowie powinni także charakteryzować się empatią, wyrozumiałością i czerpać przyjemność z pomocy innym ludziom. Taki zestaw cech gwarantuje bowiem, że praca będzie satysfakcjonująca dla obu jej stron.

W kontekście pracy w opiece w Niemczech często pojawiają się także zagadnienia płci opiekunów, ich wielu oraz znajomości języka niemieckiego. Na początek warto więc wspomnieć, że ani wiek ani płeć nie odgrywają w tej branży większego znaczenia. Pracę znaleźć mogą tu zarówno osoby młode, jak i takie, które szukają dodatkowego zajęcia będąc już na emeryturze. Podobnie jest w przypadku płci – choć opiekunów mężczyzn jest znacznie mniej, dla nich także jest spory wybór ofert pracy, szczególnie u tych podopiecznych, którzy wymagają transferu, a więc opieki ze strony kogoś charakteryzującego się siłą fizyczną.

Dużo bardziej skomplikowanym problemem jest znajomość języka niemieckiego. W Internecie sporo jest opinii wskazujących na to, że aby ugotować obiad czy pomóc komuś podczas kąpieli, nie trzeba mówić po niemiecku, a w sytuacji podbramkowej zawsze skorzystać można z translatora. Cóż, naszym zdaniem nie jest to prawda i to co najmniej z kilku powodów. Jak już wspominaliśmy, praca w opiece to nie tylko mechaniczne wykonywanie poszczególnych czynności, ale także dotrzymywanie seniorowi towarzystwa, co przy kompletnym braku znajomości języka jest niemalże niemożliwe. Co więcej, pamiętać musimy o tym, że nasz podopieczny często ma bliższą lub dalszą rodzinę, która chce być na bieżąco informowana o jego stanie zdrowia oraz samopoczuciu, a niewątpliwie jest to mocno utrudnione, kiedy używamy wyłącznie kilku słów przetłumaczonych przez internetowy słownik. W pracy w opiece, ze względu na jej specyfikę, musimy także liczyć się z koniecznością wezwania pomocy lekarskiej i to w sytuacji dużego stresu, kiedy nagle pogorszy się stan zdrowia podopiecznego. Choć podstawowa znajomość języka niemieckiego będzie wtedy nieodzowna. Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że opiekunowie spędzają w Niemczech nieraz kilka miesięcy, kontaktują się z ludźmi, choćby w sklepie, chcą mieć jakieś kontakty towarzyskie, co oznacza, że znajomość języka po prostu ułatwi nam życie, a pobyt w pracy uczyni przyjemniejszym.

Konieczność posługiwania się językiem niemieckim nie oznacza jednak, że pracę w opiece znajdą wyłącznie absolwenci filologii germańskiej. Nic bardziej mylnego. Jest oczywiście grupa klientów, która poszukuje opiekunów legitymujących się bardzo dobrą znajomością języka, ale spotkać można się także z ofertami dla osób początkujących czy średnio-zaawansowanych.

Jak zostać opiekunem osoby starszej w Niemczech?

Osoby, które planują rozpocząć karierę zawodową w branży opiekuńczej, mają kilka możliwości poszukiwania pracy. Najpopularniejszą z nich jest związanie się z wybraną firmą opiekuńczą lub agencją opieki, która po przeprowadzeniu wstępnej rozmowy, sprawdzeniu kompetencji językowych oraz uzyskaniu informacji o naszych preferencjach, zarejestruje kandydata w swojej bazie i zgłosi się do niego z propozycją pracy wtedy, kiedy pojawi się odpowiednie zlecenie. Szukając pracy w tej formie możemy także sami przeglądać oferty zamieszczane przez firmy/agencje w Internecie i aplikować na te z nich, które wydają się nam interesujące. Wybierając pracę w tej formie opiekunki i opiekunowie z Polski najczęściej pracują w oparciu o polską umowę zlecenie, wynagrodzenie jest wypłacane w euro lub w złotówkach, a pracodawca opłaca wszystkie wymagane prawem podatki i składki. Koniecznie jednak trzeba uczulić wszystkich potencjalnych opiekunów, że w branży opiekuńczej, jak i w każdej innej, trafiają się mniej i bardziej rzetelne firmy, a nawet takie, które po prostu próbują swoich pracowników oszukać. Przeglądając ogłoszenia w Internecie, zachowajmy więc czujność, szczególnie wtedy, kiedy mało znana firma proponuje wynagrodzenie niewspółmiernie wysokie do opisanych obowiązków.

Druga coraz bardziej popularna forma pracy w opiece w Niemczech to Gewerbe, czyli jednoosobowa działalność gospodarcza na niemieckich warunkach. Od poprzedniej formy różni się ona przede wszystkim wyższymi zarobkami wynikającymi z korzystnych niemieckich przepisów podatkowych oraz większa swobodą w zakresie doboru klientów oraz negocjacji warunków pracy. Opiekunki na Gewerbe najczęściej korzystają z niemieckich biur rachunkowych, które pomagają w rejestracji firmy oraz bieżących i okresowych rozliczeniach z fiskusem, a także z usług firm pośredniczących, do których zgłaszają się klienci poszukujący opiekunów dla swoich najbliższych.

Poza wskazanymi najpopularniejszymi formami pracy, w Internecie można znaleźć także oferty kierowane do osób prowadzących własną działalność gospodarczą zarejestrowana w Polsce oraz te, które gwarantują uzyskanie niemieckiej umowy o pracę. Te ostatnie częściej dotycząc jednak typowej pracy na stałe, np. w domach opieki, tym samym rzadko kiedy obejmując opiekunów rotacyjnie przebywających w Polsce i w Niemczech.

Ile zarabia opiekun osoby starszej w Niemczech?

Opiekunki i opiekunowie seniorów podejmujący pracę na terenie Niemiec na pewno mogą mówić o tym, że znaleźli dobrze płatną pracę. Zarobki te są wysokie i jeszcze bardziej atrakcyjne, kiedy porównamy je z wynagrodzeniem oferowanym opiekunom pracującym w naszym kraju.

Wysokość wynagrodzenie, na jakie może liczyć opiekunka w Niemczech, zależy od kilku podstawowych czynników. Jednym z nich jest forma zatrudnienia, jak już wspominaliśmy, na wyższe zarobki liczyć mogą opiekunki z własną Gewerbą – wahają się one w przedziale od 1600 do 2200 EUR. Ich koleżanki i koledzy pracujący w oparciu o umowę zlecenie, zarabiają od 1200 do 1800 EUR „na rękę” za miesiąc pracy. Ważnym czynnikiem wpływającym na to, jaka kwota ostatecznie wpłynie na nasze konto bankowe jest to, z jakim zleceniem mamy do czynienia. Im trudniejsza praca, bardziej wymagająca fizycznie lub psychicznie, zakładająca opiekę nad osobą zależną lub małżeństwem – tym wyższe zarobki. Podobnie na wynagrodzenie wpływa znajomość języka lub spełnienie ewentualnych innych wymagań. Tu zależność jest jasna. Osoby z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia, podobnie jak osoby, które na przykład posiadają prawo jazdy.

Dodatkowo, opiekunki i opiekunowie w Niemczech, którzy zdecydują się na pracę w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Wielkanocy lub w trakcie wakacji, zwykle mogą liczyć na dodatkowe atrakcyjne premie, które podnoszą wynagrodzenie o kilkadziesiąt lub nawet kilkaset euro.

Podsumowując chcemy raz jeszcze podkreślić, że dużą zaletą pracy w opiece w Niemczech jest różnorodność ofert, spośród których każdy może znaleźć coś dla siebie. A jeśli jeszcze nie wiesz, czy jest to zajęcie dla Ciebie, zawsze możesz wybrać krótki wyjazd i przekonać się, czy pomoc innym daje Ci satysfakcję.

Artykuł partnerski

Może Cię zainteresować także:

PRACA DLA SENIORA. Kto zatrudnia seniorów, gdzie szukać ofert pracy, ile może dorobić emeryt?

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds