Święta Łuca – dnia przyrzuca

Święta Łuca – dnia przyrzuca

W czasach, kiedy stosowano kalendarz juliański, dzień świętej Łucji przypadał na najkrótszy dzień roku. Wtedy powiedzenie miało sens.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Problemy z kalendarzem i świętem Łucji

Z kalendarzem mieli w Rzymie problem. Na skutek mało precyzyjnych obliczeń w okresie przesilenia zimowego dokładano dni świątecznych. Ot tak, dla wyrównania kalendarza. Rzymskie miesiące miały po 30 i 31 dni i co jakiś czas trzeba było dostosować daty przesilenia zimowego i wiosennego do kalendarza. Odpowiedzialnym za kalendarz był oczywiście Cezar, a bogów wtedy było sporo. Kalendarz Juliusza Cezara (juliański) został wprowadzony w 45 roku przed nową erą. Rok zaczynał się w marcu. Stąd w niektórych językach grudzień to miesiąc dziesiąty December.

Patronat medialny Patronat medialny Senioralni Poznań

Papież Grzegorz

Po wprowadzeniu reformy kalendarza przez papieża Grzegorza trzeba było ominąć 10 nadmiarowych dni. Ale wprowadzanie zmian w kalendarzu trwało długo od 1582 do właściwie dwudziestego wieku. Przysłowie zostało, a święto Łucji wypada teraz 13 grudnia. Powiedzenie Święta Łuca – dnia przyrzuca, straciło na aktualności. Natomiast piękny obrzęd, w którym uczestniczą ochoczo dziewczęta w Skandynawii, do tej pory cieszy się ogromną popularnością.

Święto Łucji

To święto typowo skandynawskie, które postrzegane jest jako rozpoczęcie radosnego okresu przygotowania do Bożego Narodzenia. Piękny i nastrojowy film znajdziecie tutaj

Muzyka przekracza granice

Tekst neapolitańskiej barkaroli Santa Lucia zachęca do pływania łódkami i stateczkami po Zatoce Neapolitańskiej.

Łucji

lussekatter, niczym dwa łączące się byty smakują szafranem

Ta przyjemna dla ucha melodia została zaadoptowana do obchodów dnia świateł w Skandynawii. Dziewczęta ze Skandynawii chodzą w uroczystych procesjach z umocowanymi na głowie świecami, odziane w białą szatę, przepasane czerwoną wstążką. Natomiast słowa pieśni odnoszą się do krótkiego dnia i mrocznej długiej nocy, ale przecież niedługo znowu pojawi się słońce.

Bułeczki lussekatter

Tam, gdzie procesje i muzyka, muszą być i przysmaki. Z okazji tego święta wypiekane są bułeczki z szafranem. Wielu uważało, że to magiczny czas, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem, kiedy czarownice te od czarowania i wiedźmy, te od czynienia zła, nasilały swoja aktywność.

Bez względu na to, jakie są wasze poglądy na magię w grudniu, przenikanie się muzyki i zwyczajów jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Tym bardziej że jakieś takie podobne do naszych zwyczajów.

Zatem z umiarem zajadamy się lussekatter, popijamy grzanym winem z korzeniami i unikamy złych mocy. A może także Łuca dziewczynkom prezenty podrzuca?

Czas rozdawania prezentów

Latest posts by Jerzy Dudzik (see all)
CATEGORIES
Share This