Święta Łuca – dnia przyrzuca
W czasach, kiedy stosowano kalendarz juliański, dzień świętej Łucji przypadał na najkrótszy dzień roku. Wtedy powiedzenie miało sens.
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Problemy z kalendarzem i świętem Łucji
Z kalendarzem mieli w Rzymie problem. Na skutek mało precyzyjnych obliczeń w okresie przesilenia zimowego dokładano dni świątecznych. Ot tak, dla wyrównania kalendarza. Rzymskie miesiące miały po 30 i 31 dni i co jakiś czas trzeba było dostosować daty przesilenia zimowego i wiosennego do kalendarza. Odpowiedzialnym za kalendarz był oczywiście Cezar, a bogów wtedy było sporo. Kalendarz Juliusza Cezara (juliański) został wprowadzony w 45 roku przed nową erą. Rok zaczynał się w marcu. Stąd w niektórych językach grudzień to miesiąc dziesiąty December.
Papież Grzegorz
Po wprowadzeniu reformy kalendarza przez papieża Grzegorza trzeba było ominąć 10 nadmiarowych dni. Ale wprowadzanie zmian w kalendarzu trwało długo od 1582 do właściwie dwudziestego wieku. Przysłowie zostało, a święto Łucji wypada teraz 13 grudnia. Powiedzenie Święta Łuca – dnia przyrzuca, straciło na aktualności. Natomiast piękny obrzęd, w którym uczestniczą ochoczo dziewczęta w Skandynawii, do tej pory cieszy się ogromną popularnością.
Święto Łucji
To święto typowo skandynawskie, które postrzegane jest jako rozpoczęcie radosnego okresu przygotowania do Bożego Narodzenia. Piękny i nastrojowy film znajdziecie tutaj
Muzyka przekracza granice
Tekst neapolitańskiej barkaroli Santa Lucia zachęca do pływania łódkami i stateczkami po Zatoce Neapolitańskiej.
Ta przyjemna dla ucha melodia została zaadoptowana do obchodów dnia świateł w Skandynawii. Dziewczęta ze Skandynawii chodzą w uroczystych procesjach z umocowanymi na głowie świecami, odziane w białą szatę, przepasane czerwoną wstążką. Natomiast słowa pieśni odnoszą się do krótkiego dnia i mrocznej długiej nocy, ale przecież niedługo znowu pojawi się słońce.
Bułeczki lussekatter
Tam, gdzie procesje i muzyka, muszą być i przysmaki. Z okazji tego święta wypiekane są bułeczki z szafranem. Wielu uważało, że to magiczny czas, kiedy zwierzęta mówią ludzkim głosem, kiedy czarownice te od czarowania i wiedźmy, te od czynienia zła, nasilały swoja aktywność.
Bez względu na to, jakie są wasze poglądy na magię w grudniu, przenikanie się muzyki i zwyczajów jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Tym bardziej że jakieś takie podobne do naszych zwyczajów.
Zatem z umiarem zajadamy się lussekatter, popijamy grzanym winem z korzeniami i unikamy złych mocy. A może także Łuca dziewczynkom prezenty podrzuca?
- Gobeliny z Branic - 6 października, 2024
- Lwice wybrały samochód - 9 sierpnia, 2024
- Tajemnice udanych wakacji - 3 sierpnia, 2024