Dzień guzika. Złap się za guzik

Dzień guzika. Złap się za guzik

Co roku 12 grudnia obchodzimy Dzień Guzika. To nieprzypadkowa data.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Guziki na tuziny

Guziki na tekturowych podkładkach były sprzedawane na tuziny. Do bluzek, wprawne ręce szwaczki potrafiły kilkoma ściegami, przyszyć ich nawet dwa tuziny by stanowiły ozdobę. Błyszczące perłowe kuleczki połyskiwała w świetle, przyciągały wzrok. W przypadku guzików liczba 12 odgrywa decydująca rolę.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Muzeum guzików w Łowiczu

To chyba najmniejsze muzeum w Europie. Mieści się w sporej walizce, choć kustosz mówi o tym pojemniku kuferek. Muzeum powstało w lipcu 1997 roku, a jego statutową siedzibą jest dziewiętnastowieczny kuferek, który należał do łowickiego kupca Bolesława Modesta Majewskiego. Muzeum Guzików zostało wymyślone trochę z przekory, a głównie z chęci zachowania przed zniszczeniem, chociaż kilku najbardziej prozaicznych przedmiotów wynalezionych przez człowieka. Od 12 grudnia od godziny 12 minut 12 siedziba miejscem, gdzie można oglądać zbiory muzeum, jest pomieszczenie na Starym Rynku pod numerem 10 w Łowiczu. Tutaj znajdziecie aktualności.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Zbiory

Dzień guzika

dzień guzika, fot.© Jerzy Dudzik

Muzeum liczy ponad 4 tysiące eksponatów. Ciekawostką jest zbiór guzików, których używali sławni i znani w świecie ludzie. Aktorzy, nobliści, pisarze, księża, politycy, czy też znani ludzie z Łowicza. W stroju polskim to między innymi ozdabiane złote guzy wyróżniały magnata od szaraczkowego szlachcica. Czy złote kontuszowe guzy zobaczycie w Łowiczu?

Patronat medialny Patronat medialny Telefon Zaufania

Tańcowała igła z nitką

Dzień guzika

 ozdobne srebrzone guzy, fot.© Jerzy Dudzik

Na co dzień uważamy, że guzik jest czymś tak naturalnym, że niemal niezauważalnym. Chyba że przerwie się nitka i wtedy kłopot. Spodnie zjeżdżają do kolan, albo bluzka rozchyla się prowokacyjnie. Guziki są używane od około 4 tysięcy lat. Na początku jako ozdoba. Jednak dopiero dziurka spowodowała, ze guzik zaczął być użyteczny.  I tak od wielu set lat guziki pozwalają dopasować odzież do ciała.

Domowe kolekcje guzików

Odprute guziki od zużytej odzieży często dostawały nowe życie. Mogły służyć do zabawy dla dzieci, albo uzupełniały te zgubione. Czasami dla poprawienia wyglądu odzieży można wymienić te fabryczna na własne z sepetów. Pudełka z guzikami to skarby przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ponawlekane na nitki według rodzajów i kolorów czekały na zastosowanie.

Może zatem jesteśmy zaledwie użytkownikami guzików, a nie wyłącznymi ich posiadaczami?

„Wrocław według Bacha” w Muzeum Narodowym

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds