W czym pomaga adwokat od spraw rodzinnych?

W czym pomaga adwokat od spraw rodzinnych?

Każdego dnia w polskich sądach rozpatrywanych jest tysiące spraw dotyczących problemów związanych z prawem rodzinnym. W czym pomagają nam adwokaci specjalizujący się właśnie w tej dziedzinie?

Sprawy rodzinne – czego dotyczą najczęściej?

Sprawy z zakresu prawa rodzinnego rozpatrywane są w pierwszej instancji przez sądy rejonowe oraz sądy okręgowe. Uzależnione jest to od tego, jakiego zagadnienia dotyczy dane postępowanie. Dla przykładu, w sprawie o pozbawienie władzy rodzicielskiej właściwy jest sąd rejonowy, natomiast do sprawy o rozwód sąd okręgowy. Sprawy rozpatrywane są przez wydziały rodzinne i do spraw nieletnich albo – jeżeli ich nie utworzono – przez wydziały cywilne.

Jakimi sprawami zajmują się najczęściej wydziały rodzinne i wydziały ds. nieletnich?

Wśród najczęściej rozpatrywanych przez sąd spraw można wymienić:

  • rozwód;
  • alimenty;
  • ograniczenie i pozbawienie władzy rodzicielskiej;
  • ustalenie kontaktów dziecka z rodzicem, z którym ono nie mieszka;
  • separacja.

Przykładowy zakres działań adwokata od spraw rodzinnych można zobaczyć tutaj.

Wiele osób nie wie, w jaki sposób prawidłowo samodzielnie przygotować się na sprawy rodzinne. Adwokat specjalizujący się w tym zakresie stanowi więc dla nich niezwykle cenne wsparcie. Zwłaszcza, że mamy często do czynienia z materią bardzo delikatną – szczególnie jeśli toczy się walka o kontakty z dziećmi czy alimenty na dzieci. Jeśli chodzi o sprawy rodzinne, kancelaria wkracza w intymne sprawy rodziny, a adwokat często jest świadkiem rodzinnych kłótni i dramatów. Musi mieć wiele wyczucia, aby zalecać rozwiązania, które będą jak najlepsze dla wszystkich stron sporu. Dobry adwokat od spraw rodzinnych pomaga uzyskać stronom rozsądny kompromis, a nie tylko zwycięstwo na zasadzie „wygrywający bierze wszystko”.

Sprawa o rozwód

Jedną z najczęściej występujących spraw rodzinnych jest proces o rozwód. Adwokat może być w tym przypadku pomocny nie tylko w przygotowaniu pozwu albo także odpowiedzi na pozew, a przede wszystkim w prowadzeniu postępowania. Źle przeprowadzona sprawa o rozwód może być przyczyną dramatów ciągnących się latami. Np. w przypadku jeśli sąd ustali zbyt małe alimenty na dziecko lub zbyt wysokie, płatnik alimentów lub rodzic otrzymujący je, popada w długotrwałe problemy ekonomiczne. Nieumiejętnie prowadzone sprawy rozwodowe mogą też kończyć się bardzo trudnym dla dziecka ograniczeniem kontaktów z jednym z rodziców. Mało kto potrafi samodzielnie poruszać się w gąszczu przepisów regulujących rozwody. Doświadczony prawnik może również pomóc w przygotowaniu materiału dowodowego.

Podział majątku po rozwodzie

Konsekwencją wielu rozwodów jest podział majątku. W takim przypadku adwokat może pomóc nie tylko w napisaniu pozwu, ale również w ustaleniu składników majątku wspólnego byłych już małżonków. Oczywiście, w takiej sprawie również bardzo przydatne będzie zastępstwo procesowe, szczególnie na etapie przesłuchań stron i świadków, a także w wypadku zaskarżania orzeczenia, które zapadnie przed sądem. Dzielony majątek, o ile nie była podpisana intercyza, obejmuje na ogół nieruchomości (działki, domy, mieszkania), oszczędności bankowe, papiery wartościowe oraz ruchomości – np. samochód czy sprzęt RTV i AGD, meble itp.

Szczegółowe informacje na temat podziału majątku po rozwodzie, bardzo dobrze opisuje Kancelaria Kurek i Wspólnicy na swoim blogu: https://kurek-partners.com/podzial-majatku-po-rozwodzie-co-trzeba-wiedziec/

Podział majątku po rozwodzie

Sprawa o ustalenie kontaktów

Sprawa o ustalenie kontaktów to kolejny problem, który reguluje prawo rodzinne. Adwokat może być bardzo przydatny również w tym zakresie. Otóż kontakty rodzica z dzieckiem, który nie mieszka z nim po rozwodzie, powinny zostać ustalone w sposób precyzyjny i niebudzący wątpliwości. Aby to uzyskać w sądzie, potrzebne jest doświadczenie – zdarza się, że wyroki źle regulują kontakty co staje się zarzewiem konfliktów, na które patrzą dzieci. Dzięki adwokatowi można uniknąć sytuacji, które mogą w przyszłości skutkować sporem powodującym niepotrzebny stres dla całej rodziny.

Sprawa o alimenty

Zgodnie z prawem, rodzice mają obowiązek zapewnienia środków na utrzymanie i wychowanie swojego dziecka. Dlatego też wiele osób, których związki się rozpadły, decyduje się na wniesienie sprawy o alimenty. Zadaniem adwokata jest w takim przypadku pomoc w obliczeniu adekwatnej kwoty tego świadczenia. Co więcej, z biegiem czasu dochodzi do zmiany sytuacji dziecka i jego potrzeby mogą uzasadniać podwyższenie alimentów. Oprócz tego sytuacja materialna rodzica zobowiązanego może ulec pogorszeniu, co z kolei może stanowić podstawę do obniżenia wysokości świadczenia.

Prawo rodzinne jest zbiorem norm, które regulują stosunki najbliższe każdemu człowiekowi. Niemniej jednak przepisy bywają skomplikowane, szczególnie te, które dotyczą procedur. Dlatego też decydując się na wniesienie sprawy z tego zakresu do sądu, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy adwokata.

Artykuł partnerski

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds