Eliksir długowieczności?

Eliksir długowieczności?

Każdy człowiek, bez względu na pochodzenie i wyznanie, chce żyć jak najdłużej. Stąd już od wieków poszukiwane były, na ogół z miernym skutkiem, wszelkie eliksiry, które zapewnić miały długowieczność. Obecnie również coraz częściej poszukujemy środków umożliwiających wydłużenie naszego życia. Modne stały się wszelkie specyfiki, suplementy diety i spoglądanie choćby w stronę, czy to medycyny chińskiej, czy innych ponoć sprawdzonych metod dawnych kultur i cywilizacji, a moda na „zdrowe życie” jest ciągle aktualna. Jednak pierwszą przyczyną zgonów na świecie są choroby związane z układem sercowo-naczyniowym. I tutaj, wydaje się, że znaleziono rozwiązanie.

W północnych Włoszech znajduje się mała miejscowość Limone sul Garda, położona nad brzegiem jeziora Garda, największego i jednocześnie najczystszego jeziora Włoch położonego u podnóża Alp. Należy do miejsc wyjątkowo chętnie odwiedzanych przez turystów z całego świata. Również coraz więcej naszych rodaków wybiera, jako punkt docelowy, ten jeden z najwspanialszych regionów Włoch. Doskonały klimat z roślinnością śródziemnomorską, cytrusami, palmami, cyprysami, oleandrami, winoroślami i drzewami oliwnymi (winorośle i uprawy oliwek stanowią składnik do produkcji wyrobów najwyższej jakości), i nieporównywalny bajeczny pejzaż wspaniałych alpejskich zboczy odbijających się lustrzane w błękitnych wodach jeziora, sprawiają, że pobyt pozostaje na długo w pamięci. Lago di Garda jest esencją Włoch, magicznym miejscem, w którym przeplata się cała historia i współczesność kraju. Bajeczne krajobrazy, wyjątkowy klimat i doskonałe samopoczucie, pozwalające całkowicie zapomnieć o problemach dnia codziennego i jednocześnie regenerujące zdrowie, tak psychiczne, jak i fizyczne, wspaniali ludzie i wyjątkowa kuchnia: łącząca smaki śródziemnomorskie i północnych Włoch, to pokrótce charakterystyka tego regionu…

W ostatnim czasie miejscowość Limone sul Garda, przez długie wieki oddzielona i izolowana od świata, stała się jednak znana w całym świecie z innego powodu niż atrakcja wypoczynkowo-turystyczna regionu. Miejscowość charakteryzuje się nie tylko wyjątkowym kolorytem i historią, ale specyficznym niepowtarzalnym mikroklimatem i otoczeniem powodującym, że mieszkańcy tej uroczej miejscowości dożywają sędziwego wieku, i co ważne, w doskonałej kondycji. Badania naukowe mieszkańców doprowadziły do ciekawych i jednocześnie zaskakujących wniosków, bowiem u części populacji stałych mieszkańców stwierdzono, że nie mają żadnych objawów miażdżycy, mimo spożywania dużej ilości tłuszczów zwierzęcych w codziennej diecie i wg. wszelkich standardów – złego odżywiania, jednak wzbogacanego przez olej z oliwek, ryby oraz rosnące tutaj warzywa i owoce. Badania objęły okres od 1644 r. (zapiski kościelne), do czasów współczesnych.

Za długowieczność i dobry stan zdrowia mieszkańców tej okolicy ma odpowiadać rzadka mutacja apolipoproteiny A1 (Apo A1 Milano), będąca wyjątkowo rzadką i występującą tylko tu odmianą dobrego cholesterolu tj. białka wiążącego cholesterol głównie we frakcji HDL. Wspomniana apolipoproteina A1 Milano ma szczególnie silne właściwości przeciwmiażdżycowe, zmniejsza wpływ wolnych rodników tlenowych na ściany naczyń i serce, zmniejsza ryzyko zawału serca i udaru mózgu. (HDL to „zamiatacz”, który eliminuje nadmiar tłuszczu we krwi i wypłukuje go z wątroby, tym samym likwiduje ryzyko zawału serca).
Badania kliniczne syntezy laboratoryjnej tej unikatowej mutacji białka doprowadziły do próby wyprodukowania rewolucyjnego preparatu o roboczej nazwie ETC-216. Zdania na ten temat wśród lekarzy są rozbieżne, jednak część środowisk naukowych z całego świata uznało ten fakt za najważniejsze odkrycie medyczne ostatniej dekady. Preparat nie tylko hamuje rozwój miażdżycy, lecz także usuwa złogi miażdżycowe, i to w stosunkowo krótkim okresie czasu jego stosowania tj. ok. 4-5 tygodni. Jest w stanie leczy poważne choroby serca – pierwszą przyczynę zgonów na świecie. Preparat opracował prof. Cesare Sirtori z uniwersytetu w Mediolanie.

Obecnie stosowane dotychczas leki, obniżające poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko zawału serca nawet o 30 proc., ale nie usuwają zmian miażdżycowych. W przypadku stosowania preparatu, po raz pierwszy udało się odwróci proces niszczenia naczyń krwionośnych. Nie wiadomo, jak długo potrwają jeszcze szczegółowe badania, bowiem proces ten potrwa może jeszcze kilka lat, jednak wstępne opinie o tym cudownym leku są wyjątkowo pozytywne. Obecnie lek poddawany jest już kolejnej serii badań klinicznych i w najbliższym czasie powinien trafi, oczywiście po uzyskaniu ostatecznych atestów dopuszczających lek do stosowania, do szpitali w USA. Na ten specyfik czekają chorzy na całym świecie i należy wyrazi nadzieję, że trafi również do klinik w Polsce. Oczywiście na pełne efekty badań musimy jeszcze poczekać.

Czyżby unikatowe „białko długowieczności A-1 Milano”, występujące tylko w organizmie mieszkańców Limone sul Garda, wśród których choroby serca praktycznie nie występują, było właśnie poszukiwanym od wieków składnikiem eliksiru długowieczności?

Tekst i zdjęcia: Roman Szymański

Redakcja
CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds