Gazeta Senior” wrzesień 2024 [09/2024] Sprawdź, co w numerze!
Wrześniowy numer „Gazety Senior” rozpoczynamy spotkaniem z dwiema wyjątkowymi gwiazdami – Dorotą Stalińską i Andrzejem Sewerynem. Redaktor Andrzej Wiśniewski miał okazję porozmawiać z nimi podczas Markowego Festiwalu w Świnoujściu. Dorota Stalińska – prawdziwy wulkan pozytywnej energii – zdradza nam swoją receptę na zachowanie doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej, natomiast Andrzej Seweryn opowiada o najnowszej produkcji dokumentalnej z jego udziałem. To prawdziwa gratka dla fanów mistrza!
Dodatkowo przygotowaliśmy wiele jesiennych propozycji kulturalnych dla seniorów. Wśród nich znajdziecie rekomendacje filmowe, teatralne, a także wzruszające, sentymentalne koncerty, m.in. show holenderskiego króla walca, André Rieu, tak wyczekiwane co roku przez widzów na całym świecie!
Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl
Spis Treści
Portfel seniora: renta wdowia, bony energetyczne i inne oszczędności
Renta wdowia to rewolucja w systemie świadczeń i dodatkowe wsparcie dla wdów i wdowców. Co wprowadzą nowe przepisy? Przygotowaliśmy kompendium, w którym zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, nowe przepisy rozłożyliśmy na czynniki pierwsze, a sporne kwestie omówili dla naszych Czytelników notariusze.
Portfel seniora musi stawić czoła wielu wyzwaniom – latem kosztom klimatyzacji i wentylacji, zimą rachunkom za ogrzewanie. Z pomocą przychodzi bon energetyczny. To nowa forma wsparcia m.in. dla seniorów w obliczu rosnących cen energii. We wrześniowym numerze znajdziecie szczegóły dotyczące kwot, terminów składania wniosków oraz wszystkie istotne kwestie, na które warto zwrócić uwagę.
Natomiast naukowcy odkryli, że białe dachy mogą być skuteczną bronią w walce z upałem. W jesiennym wydaniu „Gazety Senior” wyjaśniamy, na czym polega ta innowacyjna i tania metoda ochładzania domów, bloków, a nawet całych miast.
Prawo dla seniora: służebność osobista i akcja pisania testamentów
W cyklu „Masz do tego PRAWO” prawnicy wyjaśniają zawiłości związane ze służebnością osobistą mieszkania, czyli prawem do dożywotniego zamieszkania, najczęściej seniora. W pierwszej części omawiamy, co to prawo oznacza i jakie daje możliwości. Temat będziemy kontynuować w październikowym numerze.
Małgorzata i Ryszard Królikowscy, bohaterowie tegorocznej akcji Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów, przekonują Polaków, że testament to jeden z najważniejszych dokumentów porządkujących sprawy majątkowe rodziny. Małżonkowie dzielą się swoją historią, która skłoniła ich do spisania testamentów. We wrześniowym wydaniu „Gazety Senior” podpowiadamy, jak skorzystać z bezpłatnego „Informatora Testamentowego”, który pomoże Czytelnikom w podjęciu tej ważnej decyzji i spisaniu swojej ostatniej woli tak, aby była ważna i nie została podważona.
Zdrowie seniora: medycyna chińska, oddaj leki do apteki, znieczulacze psychicznego bólu i wiele innych
Medycyna chińska ma za sobą 5000 lat doświadczenia, z którego warto czerpać. Adam Jakubek, instruktor Tai Chi i Qigong, w rozmowie z redaktorem Kazimierzem Nawrockim, dzieli się chińskimi sekretami na długie i zdrowe życie.
Jak ćwiczyć, mając choroby układu krążenia i oddechowego? Regularne ćwiczenia to nie tylko zalecenie, ale kluczowy element terapii. Magdalena Madecka-Rakus z Uzdrowiska Ustroń wyjaśnia, jak powinien wyglądać monitorowany trening dla osób z tymi schorzeniami, i jak można skorzystać z niego w ramach NFZ.
W tym wydaniu także o zmianach w systemie E-DILO dla pacjentów z podejrzeniem choroby nowotworowej, oraz metodach: leczenia zaćmy, nietrzymania moczu oraz zaparć u seniorów. Wiek to nie choroba – wiele dolegliwości można dziś skutecznie leczyć.
Czy wiesz, jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków? Niestety, wody gruntowe i gleby są zanieczyszczone farmaceutykami. Leki to nie są zwykłe odpady. Dowiesz się, jak prawidłowo się ich pozbywać i dlaczego to takie ważne. Seniorze, nie wyrzucajcie – oddajcie leki do apteki!
Grupa American Heart of Poland zaprasza na Centralny Klub Pacjenta, który odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Na uczestników czeka 35 stanowisk z badaniami, 18 stanowisk edukacyjnych i 28 punktów eksperckich. Udział jest bezpłatny. Jak się zgłosić? Wszystkie szczegóły znajdziecie we wrześniowym numerze.
W PSYCHE „Znieczulacze psychicznego bólu” – Jadwiga Kwiek, ABC Psychologii dla Seniorów. Ból jest zawsze niepożądany, a z wiekiem, gdy dolegliwości fizyczne się mnożą, odczuwamy go coraz częściej i mocniej. Nie dotyczy to tylko ciała, ale również psychiki. Jak radzić sobie z psychicznym bólem, by sprostać wyzwaniom codzienności? Wyjaśnia naczelna psycholog „Gazety Senior”.
Edukacja: od jak się ubrać po jak mówić językami
Czy wiesz, że nauka języka obcego w dorosłym wieku może poprawić funkcje poznawcze i opóźnić rozwój demencji? Wykorzystaj wolny czas na emeryturze, aby zdobyć nowe umiejętności językowe i zadbaj o zdrowie!
Dodatkowo, stylista Tomasz Jacyków podpowiada, jak unikać modowych wpadek i prezentować się stylowo w każdej sytuacji.
Wydarzenia dla seniorów, o seniorach, z seniorami
Przed nami: Wrocławskie Dni Seniora, uroczysta inauguracja [Wrocław, 6 września] i ponad miesiąc atrakcji. VIII Kongres Gospodarki Senioralnej – RÓWNE SZANSE dla każdego pokolenia [Warszawa oraz online, 11 września]. Sprawdź, jak się zgłosić, udział jest bezpłatny. Zapraszamy również na Inaugurację XIV edycji „Senioralni. Poznań” – Razem. Bliżej. Lepiej [Poznań, 28 września], harmonogram wydarzeń w przyszłym numerze.
Małe Ojczyzny
A za nami m.in. „Warecka” SENIORIADA: kwiaty, muzyka i radość życia – seniorzy powiatu grójeckiego świętowali z energią i stylem, Seniorki na Scenie Polskiego Teatru Tańca – pokolenia połączył polonez. Poznacie inicjatywy, dzięki którym seniorzy z Piaseczna aktywnie spędzają czas i czerpią radość z życia. O szczegółach opowiada Bogdan Pawlak, Przewodniczący Oddziału Rejonowego PZERiI w Piasecznie.
Turystyka senioralna: bogata oferta na 2024 i 2025 rok
Mnóstwo turystycznych propozycji – w nareszcie przyjaźniejszych cenach – wczasy, wycieczki, rejsy, turnusy i pobyty – zarówno w Polsce, jak i za granicą.
„Gazeta Senior”: Gdzie możesz ją kupić?
Jeśli pragniesz mieć dostęp do aktualnego wydania „Gazety Senior” oraz 11 kolejnych numerów, mamy dla Ciebie świetną propozycję!
Możesz nabyć roczną prenumeratę – cyfrową (za jedyne 48 zł za cały rok za 12 numerów) lub drukowaną (za 118,80 zł za cały rok za 12 numerów). Porównaj dostępne pakiety prenumeraty klikając TUTAJ i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Jak możesz nabyć prenumeratę „Gazety Senior”? To proste! Możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Kupić w naszym sklepie internetowym – kliknij TUTAJ, aby odwiedzić naszą stronę.
- Zamówić, wypełniając formularz – kliknij TUTAJ, aby przejść do formularza zamówienia.
Informacja telefoniczna pod numerem: tel. 533 301 660 (pn-pt w godzinach 9:00-15:00).
Dziękujemy naszym Prenumeratorom za wsparcie! To dzięki Wam możemy regularnie wydawać „Gazetę Senior”, informując i wzmacniając społeczność seniorów.
Nie zwlekaj i już dziś dołącz do grona naszych Czytelników!
- Warecka Seniorada – seniorzy z powiatu grójeckiego celebrowali swoje święto - 17 września, 2024
- Niepotrzebne LEKI? Nie wyrzucaj, oddaj do apteki! Jak bezpiecznie pozbyć się przeterminowanych leków i chronić środowisko - 16 września, 2024
- Trwa dramatyczna walka z powodzią! Ruszyła oficjalna zbiórka Fundacji Pomagam.pl dla poszkodowanych - 16 września, 2024