Jak przechowywać protezę zębową?

Jak przechowywać protezę zębową?

Według Phila Bosmansa „uśmiech jest najlepszą kosmetyką do użytku zewnętrznego i najlepszym lekarstwem do użytku wewnętrznego”. W kolejnym artykule poświęconym pięknemu uśmiechowi odpowiadamy na pytanie: jak przechowywać protezę zębową?

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Proteza to inwestycja w nowy uśmiech, który powinien nam służyć wiele lat. Dlatego warto o nią prawidłowo zadbać. Dziś podpowiadamy, jak przechowywać protezę zębową oraz jak walczyć z suchością jamy ustnej, która jest szczególnym problemem w przypadku osób noszących protezy.

Jak przechowywać protezę zębową?

Ważne jest, aby do snu zawsze ściągać uzupełnienie, takie 6-8 godzin odpoczynku od protezy jest potrzebne, by dać odpocząć tkankom. Można ją przechowywać w szczelnym, suchym pojemniczku, a nie – jak niektórzy uważają – w szklance z wodą. Ważne, by rano proteza była czysta i pozbawiona nadmiaru bakterii. Proteza ruchoma może wymagać modyfikacji okresowych lub wymiany na nową po kilku latach. Aby przedłużyć jej trwałość, warto unikać czynności, które mogą narazić ją na uszkodzenie.

Autopromocja Prenumerata indywidualna Gazety Senior

Co jest ryzykowne?

– Wyginanie, zbyt intensywne mycie, podczas którego możemy naruszyć metalowe klamry, płukanie protezy pod wrzącą lub gorącą wodą, co może skutkować jej deformacją, używanie wykałaczek, silnych środków czyszczących, a nawet szczoteczki o twardym włosiu. Wszystko to może spowodować awarię protezy – ostrzega lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Unikajmy również stosowania past wybielających oraz innych preparatów o działaniu wybielającym zęby, ponieważ mogą uszkodzić protezę lub zmienić jej kolor. Gdy uzupełnienie ulegnie awarii, zamiast próbować naprawiać je we własnym zakresie, udajmy się do gabinetu stomatologa.

Reklama Jesienny Rejs Seniora

Suchość w ustach

Kserostomia, czyli suchość w jamie ustnej to problem nasilający się wraz z wiekiem. Ryzyko suchości w ustach wzrasta również w wyniku m.in. zmian hormonalnych, niektórych schorzeń pozastomatologicznych np. cukrzycy, anemii, mukowiscydozy, RZS, nadciśnienia, udaru, choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, zespołu Sjögrena. Może się również nasilać podczas farmakoterapii np. przy stosowaniu leków przeciwhistaminowych, leków stosowanych w terapii choroby Parkinsona, Alzheimera, leków przeciwdepresyjnych, niektórych leków na nadciśnienie czy choroby serca, a nawet może być skutkiem ubocznym stosowania leków przeciwbólowych czy uspokajających.

Dlaczego suchość w jamie ustnej to problem dla osób noszących protezy?

– Protezy, szczególnie przy nieodpowiednim ich dopasowaniu do warunków w jamie ustnej, mogą podrażniać dziąsła i śluzówki jamy ustnej, prowadzić do otarć czy mikrourazów. W przypadku suchych śluzówek ryzyko uszkodzeń mechanicznych tkanek jest jeszcze większe. Dlatego, gdy zmagamy się z suchością jamy ustnej i zarazem nosimy protezy, zadbajmy o odpowiednie nawilżenie – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz.

Aby przeciwdziałać suchości w jamie ustanej należy przede wszystkim dużo pić, dbając tym samym o dobre nawodnienie organizmu. Można też zaopatrzyć się w specjalne płyny do płukania, które stymulują wydzielanie śliny oraz łagodzą podrażnienia. Dodatkowo, można stosować tzw. substytuty śliny, mogą to być specjalne żele, które redukują dyskomfort i nawilżają wysuszone śluzówki, zapobiegając otarciom na skutek noszenia protezy.

Źródło: Biuro Prasowe Periodent Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy

Może Cię zainteresować:

10 PRAKTYCZNYH PORAD. Jak dbać o protezę, aby długo i komfortowo służyła
Jak dbać o protezy zębowe?
Jak przechowywać protezę zębową?
Protezy zębowe – jak rozwiązać najczęstsze problemy?
Kontrola stanu protezy zębowej. Co warto wiedzieć?

 

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds

Zamów prenumeratę!


This will close in 0 seconds