Jak zadbać o zdrowie w sezonie jesienno-zimowym?

Jak zadbać o zdrowie w sezonie jesienno-zimowym?

Mówią, że ma się tyle lat, na ile się wygląda. Jest w tym sporo prawdy. Są młode osoby, którym brak energii i chęci do życia, a także osoby 60+, a nawet więcej, które ciągle są aktywne. Wszystko zależy od prowadzonego stylu życia, przebytych i obecnych chorób, a także psychiki. Starszy organizm ma nieco inne wymagania niż organizm osoby młodszej. Jednak jeśli dobrze o niego zadbamy, możemy cieszyć się zdrowiem i energią w każdym wieku. Jesień i zima to pory roku, podczas których często wielu z nas odczuwa spadek formy, bez względu na wiek. Niekorzystne są także warunki atmosferyczne, które sprzyjają infekcjom i urazom, a także gorszej kondycji psychicznej. Brak światła, niska temperatura, a także mniejsza ilość warzyw i owoców sezonowych nie pomaga. Co możemy zrobić, by zachować zdrowie także w sezonie jesienno-zimowym?

Materiał reklamowy Answear.com

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Pełnowartościowa, zbilansowana dieta to podstawa

Chyba nikomu nie trzeba przypominać jak wielkie znaczenie na drodze do zdrowia ma dieta. Regularne posiłki, zawierające niezbędne mikroelementy i witaminy, sprawiają, że organizm ma siłę do prawidłowego funkcjonowania. Posiłek to nie tylko kalorie dające energię, ale także witamin i minerały, które dają nam szereg innych korzyści. Warto wspomnieć, że metabolizm osoby starszej jest nieco inny niż młodej, z wiekiem zwalnia, dlatego kaloryczność posiłków powinna być mniejsza. W lecie jest mnóstwo sezonowych owoców i warzyw, które możemy uprawiać także samodzielnie we własnym ogródku i mieć pewność, że nie są skażone szkodliwymi substancjami. Jesienią i zimą jest mniej warzyw i owoców sezonowych. Jednak możemy posilić się kiszonkami. Są prawdziwą skarbnicą zdrowia. Oprócz witamin, pomagają utrzymać prawidłową florę bakteryjną, a jak wiadomo, większość odporności pochodzi właśnie z jelit, dlatego dbanie o nie jest tak ważne. Dostarczajmy organizmowi naturalnych produktów, które działają przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. W tej chłodniejszej części roku wzbogaćmy swoją dietę o imbir, chrzan, cynamon, czosnek i cebulę.  Nie zapominajmy o piciu wody mineralnej lub źródlanej.

Regularne badania i wizyty u lekarza

Wielu z nas nie odwiedza do lekarza, dopóki nie dokucza mu silny ból. Niestety jest to duży błąd. Wielu chorobom, a nawet przedwczesnej śmierci, można by uniknąć, regularnie się badając i korzystać z wiedzy i pomocy specjalistów. Nie ma co szukać diagnozy w internecie, która może przynieść więcej szkody niż pożytku. Lekarz może przepisać także suplementy, które pomogą nam uzupełnić ewentualne braki.

Nie zapominaj o regularnej aktywności fizycznej

Choć pogoda nie rozpieszcza i nie zachęca do wychodzenia na świeże powietrze. Nie powinniśmy z tego rezygnować. Wystarczy się dobrze przygotować. Z pomocą przychodzą np. męskie bluzy Tommy Hilfiger, dzięki którym będzie ci wygodnie i ciepło. Nie musisz uprawiać intensywnych sportów, możesz wybrać spacery. Ćwiczyć możesz także w domu. Umiarkowana, ale regularna aktywność pomoże utrzymać twoje mięśnie w dobrej kondycji, a także poprawi krążenie.

meskie bluzy Tommy Hilfiger

Dobrze dobrane ubrania na jesień

Odpowiedni ubiór jesienno-zimowy

Dbanie o swoje zdrowie to także dobrze dobrane ubrania i wcale nie chodzi tu o to, jak wyglądają, tylko o ochronę naszego ciała przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Często w starszym wieku o wiele szybciej się meczymy. Czasem zwykłe wchodzenie po schodach może spowodować u nas niezłą zadyszkę i oblanie zimnym potem. Jesienią i zimą starajmy się zawsze ubierać na tzw. cebulkę, czyli warstwowo. Dzięki temu w razie potrzeby zawsze możemy dołożyć lub zdjąć jedną warstwę. Musimy pamiętać, że przegrzewanie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Mokra skóra wystawiona na chłodny wiatr i przeziębienie murowane. Nie rezygnujmy z nakrycia głowy, szalika i rękawiczek. Niezbędna będzie także ocieplana kurtka. Może to być wełniany płaszcz, kurtka puchowa lub model w stylu kurtki parki. Wszystko zależy od osobistych preferencji. Wychodząc na dwór, trzeba pamiętać także o nieprzemakalnym obuwiu, najlepiej z traperową podeszwą. Zimą bardzo łatwo o przewrócenie się na lodzie, a nikt z nas przecież nie chce skończyć z ręką lub nogą w gipsie, nie mówiąc o kontuzji np. biodra.

Zadbaj o głowę

Niekiedy nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkie znaczenie ma nasze podejście do życia. Pesymizm sprawia, że nie chce nam się dbać o siebie, nie widzimy w tym sensu. Wpływ psychiki i optymistycznego myślenia jest udowodnionym sposobem na szybsze wyjście z choroby. Bez względu na to, w jakim wieku jesteśmy, nie rezygnujmy ze swoich pasji. Nie jest też za późno na naukę nowych rzeczy. Często dopiero na emeryturze mamy więcej czasu dla siebie. To ostatni dzwonek, by spróbować nowych rzeczy. Może zawsze chciałeś grać na jakimś instrumencie? Może lubisz robić ciepłe czapki na drutach? Nie ważne czy chcesz malować, pisać wiersze czy zapisać się na lekcje tańca. Posiadanie hobby, które poprawia humor i daje poczucie spełnienia, jest bardzo ważnym elementem zachowania zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

CATEGORIES
Share This

Zapisz się do newslettera Gazety Senior!

To proste, aby otrzymywać nasz Newsletter, wypełnij trzy pola poniżej i kliknij „Zapisz mnie do Newslettera”. Usługa jest bezpłatna.


This will close in 0 seconds